Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Kalendář

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler
10. 03. 2017

Mezinárodní den žen se slaví v mnoha zemích po celém světě. Tento svátek vznikl na přelomu devatenáctého a dvacátého století právě v severní Americe. Ženy jsou v tento den uznávány bez ohledu na jejich kulturní, etnickou či jinou rozdílnost. České centrum v New Yorku se rozhodlo měsíc březen věnovat mimo jiné i významným ženám za filmovou kamerou. Těšit se můžete na skutečné filmové skvosty.

 

V úterý 21. března se představí unikátní vizuální snímek Sedmikrásky od režisérky Věry Chytilové. Pro mnohé první dáma českého filmu se dokázala prosadit mezi silnými mužskými osobnostmi, které figurovali v 60. letech dvacátého století. Jako i u jiných umělců z tzv. Československé nové vlny se i její tvorba vyznačovala černým až absurdním humorem. Chytilová ve svých filmech bourala zažité klišé, dráždila a experimentovala.

Nadčasovým snímkem je i Ovoce stromů rajských jíme, na který se můžete těšit 28. března. Na tomto filozofickém díle spolupracovala s další významnou ženou české kinematografie Ester Krumbachovou. Ta se v roce 1970 etablovala jako scénáristka ve filmu Valerie a týden divů, který promítáme 23. března.

Březen v duchu českých žen uzavírá 30. března filmový debut Zabitá neděle od režisérky Drahomíry Vihanové. Jedná se o satirický příběh, který pojednává o pocitech monotónnosti, letargie a marnosti v lidských životech.

Ženy za filmovou kamerou tvoří v historii českého filmu významnou kapitolu. Jejich tvorba je provokativní a neotřelá. České režisérky se nebály bořit zaběhnutou filmovou řeč a ukázat svůj originální ženský pohled na svět. Jejich touha po svobodné tvorbě byla mnohokrát natolik silná, že přijmuly i hrozbu pronásledování tehdejším režimem.