Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Kalendář

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler
08. 05. 2017

V pátek 2. června 2017 se v Českém centru New York uskuteční americká premiéra vlajkového projektu Českých center Noc literatury. Tato unikátní celovečerní akce přiblíží newyorskému publiku klasickou i současnou evropskou literaturu poprvé také prostřednictvím této netradiční série veřejných čtení.

 

RSVP

Know how Českých center se tak dostává až přes Atlantik. Na rozdíl od Noci literatury, která se koná na různých místech, newyorská Noc literatury sestává z literárních „zastavení“ ve všech patrech České národní budovy. Čtení tedy nebude probíhat horizontálně, jako je tomu zvykem v mnoha evropských městech, ale vertikálně, v Manhattanském stylu. Návštěvníci tak budou s každým patrem objevovat výjimečné pasáže jak z literárních děl beletrie a poezie čtrnácti evropských zemí, tak z česko-americké architektonické pamětihodnosti.

European Literature Night NY 2017, inspirována svým zámořským protějškem, přibližuje Newyorčanům také atmosféru evropské literární kavárny, předává poselství a otevírá platformu pro výměnu názorů. Návštěvníci tak budou mít možnost poslechnout si nad sklenkou dobrého vína nebo piva úryvky z děl evropských autorů interpretované americkými herci, a následně o nich i diskutovat.

V rámci ELN proběhne také debata s holandskou spisovatelkou Marieke Nijkamp.  „Návštěvu autorky, jejíž anglicky psaná prvotina This Is Where It Ends, na kterou američtí teenageři stojí v obchodech fronty a stala se New York Times Young Adult Bestseller, očekáváme s velkým napětím“, říká ředitelka ČCNY Barbara Karpetová. „Střelba a tragédie, které se odehrály na mnoha amerických středních školách, společností stále rezonují, a bude zajímavé sledovat, jaké reakce na tuto tématiku vzbudí pohled mladé evropské autorky.“

Projekt podpořilo sedmnáct kulturních institucí, mezi nimiž jsou mimo jiné European Union National Institutes for Culture v New Yorku nebo Delegace Evropské unie. České centrum New York má v plánu v projektu v následujících letech pokračovat, už teď má o něj zájem i EUNIC ve Washingtonu, DC.