Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Kalendář

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler
09. 11. 2016

5. listopadu 2016 se v prostorách České národní budovy na Manhattanu odehrály oslavy 25. výročí činnosti Fulbrightovy nadace v České republice, které formou konference, výstavy a koncertu připomněly čtvrtstoletí jejího působení. Akce se konala pod záštitou Generálního konzulátu New York, ve spolupráci s Českým centrem New York a Terezínskou hudební nadací.

 

Výroční setkání zahájili: Hana Ripková, ředitelka Fulbrightovy komise v ČR, Scott Righetti, zástupce Odboru vzdělání a kulturní výměny State Department a Martin Dvořák, Generální konzul České republiky v NY. Poté následoval krátký pohled do historie Fulbrightova programu a diskuse absolventů a současných členů správní rady, kteří si vyměňovali zkušenosti a vzpomínky na své působení v České republice. Tomuto tématu byla věnována i následná dokumentární série České televize s názvem „Jeden rok s Fulbrightem“ promítaná v kině České národní budovy.

Součástí celodenního programu byla také vernisáž výstavy inspirované zážitky z česko-amerického výměnného programu, která představuje vybraná díla Anne Adler, Carolanne Patterson a Petry Valentové, na které vyzvala ředitelka ČCNY Barbara Karpetová zástupce nadace k vytvoření stipendia Antonína Dvořáka, které by v roce 2017, kdy si připomeneme 175. výročí narození tohoto velikána česko-amerických kulturních vztahů, umožnilo ještě intenzivnější spolupráci českých a amerických umělců.  Setkání bylo zakončeno koncertem ve velkém sále České národní budovy, na němž přednesl renomovaný sbor Ghostlight Chorus newyorské premiéry skladeb stipendistů Terezínské hudební nadace Elaine Agnew, Sivan Eldar, Stephena Feigenbauma, Thomase Lee, Pabla Ortize a Davida Posta.
Fulbrightova nadace v České republice odstartovala svou činnost v roce 1991 bilaterální mezivládní smlouvou za účelem podpory vzájemných vztahů skrze vzdělávací, výzkumnou a kulturní výměnu. Za 25 své činnosti působilo díky ní v rozličných místech po celé České republice přes 700 amerických studentů, učitelů a vědců, a přes 900 Čechů mělo možnost pracovat na studijních, kulturních či výzkumných pobytech v USA.

www.fulbright.cz