Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Kalendář

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler
12. 01. 2018

České centrum New York je zavřeno v pondělí, 15. ledna 2018 - MARTIN LUTHER KING DAY.


Američané oslavují narození a dílo Dr. Martina Luthera Kinga, Jr. třetí lednové pondělí. Tento federální svátek je oslavou nesmírně cenného Kingova podílu na prosazení rasové rovnosti v Americe.

Jako politický organizátor, mimořádně zdatný řečník a zastánce nenásilných protestů sehrál Martin Luther King zásadní roli při prosazování rasové rovnosti ve Spojených státech zrušením segregačních zákonů na státní a federální úrovni.

King se narodil 15. ledna 1929 v Atlantě ve státě Georgia a do čela hnutí za rovná práva Afroameričanů se postavil během bojkotu autobusů v Montgomery, který byl vyhlášen poté, co Rosa Parks odmítla poslechnout městskou vyhlášku a uvolnit místo v autobusu bělochovi.

Kampaň za ustavení federálního svátku na počest Kinga byla zahájena krátce po jeho vraždě 4. dubna 1968. Zákon ustavující svátek Martina Luthera Kinga podepsal v roce 1983 prezident Ronald Reagan, poprvé se svátek slavil 20. ledna 1986 v některých amerických státech. Federální svátkem uznávaným ve všech 50 státech se stal v roce 2000.

Američané si Den Martina Luthera Kinga připomínají dobrovolnickou prací v duchu Kingovy věty "Tou nejvytrvalejší a nejnálehavější otázkou je v života 'co děláte pro druhé'". Den Martina Luthera Kinga je proto nazým Martin Luther King Day of Service, tedy den služby pro druhé.

Více o Martinu Lutheru Kingovi se můžete dočíst v článku Američané oslavují úspěchy Martina Luthera Kinga Jr.