Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Výročí srpna 1968 v Českém centru NY

Tak jako každý rok si České centrum New York připomnělo dne 21. srpna letos už 52. výročí událostí v Československu z roku 1968. Ty způsobily konec pražského jara a pokusu o reformu komunistického režimu v Československu. Vedly k zavedení tvrdého, opresivního režimu a období tzv. normalizace, během kterého se mnoho občanů uchýlilo i do Severní Ameriky.

 

Tragickou okupaci naší země Sovětským svazem a dalšími zeměmi Varšavské smlouvy jsme si připomněli unikátním fotografickým projektem Dušan Neumann: Byl jsem při tom – Praha, srpen 1968.

Reportér Dušan Neumann, který druhou část svého života prožil už ve Spojených státech, vyprávěl o okolnostech i vzniku fotografií včetně míst, kde vznikly, v online vysílání Českého centra New York.

 

 

Na slideshow fotografií s psaným komentářem se také můžete podívat zde: 

 

Vzpomínkový večer, v roce 2020 ovlivněný v New Yorku omezeními pandemií koronaviru, skončil krátkým hudebním programem s písněmi Karla Kryla v podání mladého českého herce a muzikanta Ronalda Prokeše před Bohemian National Hall na Manhattanu. 

Sledujte video ZDE


 

Ředitel Českého centra New York Miroslav Konvalina k těmto programům řekl: „Původně jsme zamýšleli malou vzpomínku k 52. výročí okupace a připomenutí historických souvislostí a osobních svědectví. Nakonec jsme měli, díky online přenosům, publikum větší než kdykoliv předtím. Dušan Neumann zveřejnil své fotografie na webu vůbec poprvé a jsme rádi, že to je právě na www.czechcenter.com.“

 


 


 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.