Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Rozhovory: České organizace v New Yorku vzdorují pandemii

Zatímco se společnost na mnoha místech po koronavirové krizi znovu otevírá, návrat do "normálního" života v New Yorku bude trvat delší dobu. Město, které nikdy nespí, bylo mimořádně silně zasaženo pandemií, která také zcela zastavila místní kulturní život. Stejně tak bylo postiženo mnoho místních českých organizací, které jsou živou součástí kulturní krajiny New Yorku a které musely omezit, nebo úplně zrušit své programy. Jaká je jejich zkušenost s touto výjimečnou situací a jak vidí budoucnost? V této další sérii rozhovorů jsme hovořili s jejich zástupci, abychom se dozvěděli více. Za organizaci BBLA odpovídá Josef Baláž, Christopher Harwood za SVU a za asociaci DAHA Susan Lucak.


„…lidstvo vždy půjde dopředu…“

 

Josef Baláž Prezident BBLA 

s Markem Milde

 

 

 

 

Josef Baláž, foto: archiv BBLA

 


 


MM: V jaké situaci Vás v Bohemian Benevolent & Literary Association příchod koronavirové krize zastihl? Co jste v tomto období chystali?

JB: Celkově byl rok 2019 velmi aktivním a z pohledu fundraisingu naprosto úspěšným rokem pro naši organizaci i celou Bohemian National Hall. BBLA zastřešuje aktivity a generuje příspěvky pro naše členské organizace a zároveň pro další přidružené spolky po celé Americe a naše velmi blízké spolupachatele na kulturních akcích v BNH, jako je České centrum New York.

Covid kompletně zastavil činnost budovy. Několik desítek akcí kulturního a komerčního charakteru bylo zrušeno. Vracíme zálohy na přípravu jednotlivých akcí a rušíme subdodavatele.

Pokračování ZDEvyužijte této příležitosti a dobijte své kreativní baterie…”

Christhoper Harwood Prezident Společnosti pro vědu a umění v New Yorku (SVU NY) 

s Markem Milde

 

 

Christhoper Harwood, Prezident and Zuzana Halsey, Vice-President  SVU NY, foto: archiv SVUMM: Příchod krize koronaviru zastavil New York. Jak Vás to ovlivnilo v SVU? Na jaře jste měli nabitý program, co jste v tomto období chystali?

CH: Na jaro jsme měli plánované čtyři akce, které jsme museli zrušit nebo odložit na neurčito. První z nich mělo být dvanácté vydání našeho velmi populárního programu „Six-Minute Challenge“, ve kterém představují svoji práci a činnost čeští a slovenští (-američtí) vědci, umělci, hudebníci, podnikatelé a další profesionálové působící v New Yorku nebo v jeho okolí v šestiminutové prezentaci. To se mělo konat ve středu 24. března, ale samozřejmě k tomu nedošlo, museli jsme zrušit také programy naplánované na duben, květen a červen. Zároveň akce, které jsme měli předběžně naplánované na léto, se nyní pravděpodobně neuskuteční. Velmi doufáme, že budeme moci pokračovat v našem programu v České národní budově na podzim.

Pokračování ZDE

 


Covid-19 nás nutí uvědomit si, co je v životě důležité...

Susan Lucak zakládající členka a prezidentka Dvořák American Heritage Association (DAHA) 

s Markem Milde

Susan Lucak zakládající členka a prezidentka s členy DAHA, foto: achiv DAHA

MM: V jaké situaci Vás v DAHA příchod korona virové krize zastihl, co jste v tomto období chystali?

SL: Když Covid-19 zasáhl New York, měla DAHA naplanované dvě velké akce. Prvním z nich byl Jarní muzikál, který se měl konat 29. března 2020. Jedná se o každoroční koncert s mladými talenty převážně z předškolní divize Juilliard School of Music a zkušenými hudebníky pořádanými houslistkou Laurou Goldbergovou. Druhým bylo kolokvium týkající se Dvořákovy závěrečné opery Armida, naplánované na 16. května 2020. Na této konferenci měli být mimo jiné mezinárodně proslulá operní režisérka Mary Zimmerman a muzikologové včetně profesora Michaela Beckermana a Veroniky Vejvodové, ředitelky pražského muzea Antonína Dvořáka. Armidinu árii měl zpívat soprán Meghan Kasanders.

Pokračování ZDE