Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Muzikanti, kteří se nedají umlčet

Inspirativní rozhovory s českými hudebníky žijícími v Americe v nesnadné době.

 


Iva Bittová, Ondřej Pivec, Martina Fišerová, Matěj Číp

v rozhovoru s Markem Milde

I to ticho, které v těchto dnech zavládlo, má úžasnou intenzitu a hraje,“ říká Iva Bittová, která v těchto dnech čerpá inspiraci a sílu v přírodě. V době, kdy město i koncertní síně zmlkly a jako společnost čelíme těžkým zkouškám, hudba získává na zvláštním významu. Hudba povznáší a dodává náladu - její univerzální schopnost pozvednout ducha a lidskou psychiku je během koronokrize užitečná dvojnásob. Tóny hudby tiší smutek, samotu, rytmus dodává odvahu a melodie radost. Mnoho z nás si rádo pustí oblíbenou hudbu a pokud sami nehrajeme nebo nezpíváme, tak si alespoň můžeme pobrukovat spolu s rádiem.

Co dělají ale v této době hudebníci samotní? Zajímá nás, jak současná situace zasáhla do života hudebníkům, profesionálům. Co dělají v situaci, kdy nemohou veřejně hrát a my si je nemůžeme zajít poslechnout naživo? Formou rozhovorů se ptáme českých hudebníků, kteří žijí v New Yorku nebo jinde v Americe, z nichž mnozí v minulosti vystupovali u nás v Českém centru, na to, co pro ně teď znamená hudba, jaké mají tipy a to nejen hudební a jak toto období překlenout.

V této druhé sérii rozhovorů se tentokrát zaměříme na místní hudebníky a jejich osobní zkušenosti během omezení, které zastavila kulturní život. Navazujeme na ateliérové rozhovory s českými výtvarníky žijícími v New Yorku: Umělci, kteří to nevzdávají, ve městě, které nikdy nespí. Nahlížíme v nich do tvorby těchto výjimečných umělců, hovoříme o kreativitě a možné roli umění v současné situaci, ale především s Vámi chceme sdílet poselství naděje, které jejich umění nabízí. 

Přečtěte si rozhovory ZDEPhoto: archive of Iva Bittova