Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Umělci, kteří to nevzdávají, ve městě, které nikdy nespí

Inspirativní rozhovory s českými umělci žijícími v New Yorku v nesnadné době.

 

 

Petr Sís, Petra Valentová, Tom Kotík, Hana Shannon
v
 rozhovoru s Markem Milde 

V době nejistot, kdy současné události spojené s vypuknutím koronaviru pozastavily náš běžný život, nachází mnoho lidí útočiště v umění. Umění může poskytnout útěchu, nadhled i naději. Dobrá kniha, obraz nebo film přepóluje naši mysl, povznese a připomene nám sílu lidské tvořivosti, která bez ohledu na okolnosti může překonat téměř jakékoli překážky. V současné době jsou dveře muzeí, galerií a divadel zavřené, stejně tak je zavřené České centrum v New Yorku, ale co dělají samotní umělci a tvůrci, kteří vytvářejí kulturu – také se zastaví? A hlavně, co dělají umělci z města, které nikdy nespí?

Čeští umělci žijící v New Yorku jsou nedílnou součástí newyorského uměleckého světa a tvoří nedílnou součást bohaté kulturní krajiny města New York.

V době, kdy se život v New Yorku stává stále těžším a neobvyklejším, oslovili jsme tyto místní české umělce, z nichž mnozí v minulosti vystupovali a vystavovali v Českém centru NY, abychom se zeptali, jak se jim daří a jak se současná krize dotkla jich a jejich komunity.

Pozitivní odezva nás potěšila stejně jako poselství naděje, které budeme prezentovat sérií rozhovorů. V těchto rozhovorech, zaměřené na tvůrčí proces, chceme nahlédnout do umělecké tvorby těchto výjimečných umělců. Chceme se dozvědět o jejich nejnovějších projektech a pohovořit o kreativitě a možné roli umění při řešení aktuální situace.

Najděte všechny rozhovory ZDE

 


 

„Umění je útěcha a inspirace…
Naši předci kreslili v jeskyni v době nejistot…
My také…“  


Petr Sís s Markem Milde


 

„Věřím, že kolem nás je mnoho dobrého,
zajímavého a inspirativního.“
  


Petra Valentová s Markem Milde


 

„Zůstaňte otevřeni možnostem ve svém tvůrčím životě a budete šťastní.“  

Tom Kotik s Markem Milde


 

„Snažím se žít v okamžiku… soustředění, klid a mír, to vše nacházím u sebe v ateliéru.“  

Hana Shannon s Markem Milde

Najděte všechny rozhovory ZDE