Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Anna Zemánková na festivalu Frieze New York

Práce přehlížené umělkyně hnutí Art brut Anny Zemánkové byla součástí populárního festivalu Frieze v New Yorku.České Centrum New York s potěšením sleduje vzrůstající zájem o české umění a kulturu. Minulý víkend měli návštěvníci festivalu Frieze možnost vidět transcendentální botanickou zahradu Anny Zemánkové, umělkyně-samouka pocházející ze srdce České republiky. Její práce byla uvedena v rámci instalace Dveře k poznání (The Doors to Perception), která byla součástí známého festivalu umění Frieze ve spolupráci s Ousider Art Fair.

"V roce 1958, když bylo Anně Zemánkové 50 let, jeden z jejích synů ve sklepě jejich domu v Praze objevil kufr plný jejich maleb a povzbudil ji, aby se navrátila k umělecké tvorbě po celých desetiletích. Jejích 35 děl, od žhavících botanických kreseb přes ponuré geometrické tempery a pastelové malby na papírovém podkladu, které doplňovala přízovou výšivkou, i některé z jejich skládaných miniatur, které vytvořila na sklonku jejího života v roce 1986, jsou k vidění v galerii Weiss Berlin."  - Frieze (překlad)

Celou kritiku její práce odkrývající mystickou povahu jejich děl si můžete přečíst v online magazínu Frieze (v angličtině). 

Frieze 
Frieze je významná platforma moderního a současného umění pro akademiky, znalce, sběratele umění i laickou veřejnost. Frieze se skládá ze tří periodik - Frieze Magazine, Frieze Masters Magazine a Frieze Week, a tří mezinárodních uměleckých festivalů - Frieze London, Frieze Masters a Frieze New York. V Londýně a zahraničí Frieze navíc organizuje i speciální kurzy a přednášky prostřednictvím Frieze Academy.

Outsider Art Fair
Založen v New Yorku v roce 1993, Outsider Art Fair se zaměřuje speciálně na umělce-samouky a vystavuje práce jak uznávaných mistrů svého řemesla, tak i současných umělců. OAF díky své nekonvenční nátuře obratem získal na uznání a sehrál důležitou roli v budování vášnivé sběratelské komunity a širšího uznání Art brut na současné umělecké scéně.