Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Český film Případ pro začínajícího kata v médiích

Recenze českého filmu v médiích

Village Voice

Případ pro začínajícího kata od Pavla Juráčka z roku 1969 patří mezi české klasiky z období kinematografie Pražského jara. Je volnou adaptací knihy Gulliverovy cesty, nenuceně spojující fantazijní prvky se stylem Franze Kafky. Jde o promyšlenou hlubokou sondu do absurdna, kterou lze jen stěží žánrově zařadit. 

Celý článek v anglickém jazyce ZDE

Unseen Films

Přestože byla Praha pro Franze Kafku domovem, komunistický režim si nikdy nevěděl rady, jak s tím naložit. Zjevně nebyl nadšený ani tvorbou Jonathana Swifta, soudě dle doživotního zákazu pro Pavla Juráčka, který mu byl udělen poté, co natočil antiutopistickou, kafkovským stylem inspirovanou, parafrázi knihy Gulliverovy cesty. Film Případ pro začínajícího kata bude v nově renovované kopii promítán během letošního ročníku Panorama Europe v Museum of Moving Image.

Celý článek v anglickém jazyce ZDE

Broadway World

Desátý ročník přehlídky evropského filmu s názvem Panorama Europe představí to nejlepší z filmové i dokumentární tvorby. Festival, na jehož vzniku v roce 2009 se podílelo České centrum New York, nabídne newyorským divákům široký výběr ze současné evropské filmové scény. 

Celý článek v anglickém jazyce ZDE