Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

ČESKÉ STOPY V NEW YORKU

Na americkou půdu vstoupily v průběhu historie statisíce lidí z různých koutů světa. A právě New York a jeho Ellis Island byly často prvními místy, kam jejich kroky vedly. Z New Yorku se tak postupem času stal tzv. melting pot, tavicí kotlík, ve kterém se mísily jednotlivé kultury, vlivy a kde se křížily mnohé cesty.

Nesmazatelnou stopu tady za sebou zanechali i čeští exulanti, kteří za oceán mířili převážně kvůli náboženským a politickým nepokojům, a ekonomické situaci. Velká vlna české emigrace do „Nového světa“ začala již za Rakouska-Uherska, v roce 1848. Další přišla ještě před nacistickou okupací Čech a Moravy v letech 1939 – 1940 a také po komunistickém puči v roce 1948 a sovětské invazi roku 1968. Ačkoliv pro mnohé z našich krajanů byl New York pouze přestupní stanicí na cestě dál do vnitrozemí Ameriky, někteří z nich tu zaseli první semínka české kultury. 

BOHEMIAN NATIONAL HALL (73rd mezi 1st a 2nd Avenue)

Do New Yorku přijíždějící Češi a Slováci našli pro svůj nový domov místo v horní části Manhattanu. Prostoru mezi 65. a 78. ulicí se dokonce začalo říkat Little Bohemia - Malé Čechy a v Yorkville na Manhattanu brzy vznikla česká komunita. Spolek Bohemian Benevolent & Literary Association (BBLA) postavil na Manhattanu v roce 1896 ze sbírky ve stylu „národ sobě“ Českou národní budovu (Bohemian National Hall), která se stala centrem českého života a pomáhala dál pěstovat české tradice.  V budově v novorenesanšním stylu se pořádaly přednášky, divadelní představení a byla v ní i restaurace, která vařila typicky česká jídla. Dnes zde sídlí Generální konzulát České republikyČeské centrum, které pořádá kulturní akce pro širokou veřejnost, původní vlastník Bohemian Benevolent and Literary Association, a restaurace vařící tradiční českou kuchyni Bohemian Spirit

BOHEMIAN HALL & BEER GARDEN (2919 24th Ave, Astoria, Queens)

Mnoho českých a slovenských emigrantů se také usadilo v Astorii v Queensu. Bohemian Citizens’ Benevolent Society of Astoria položila v roce 1910 základní kámen Bohemian Hall, později k ní přibyla Sokolovna a v roce 1919 dokončila organizace i zahradní restauraci. Právě v tomto roce ale začala platit ve Spojených státech prohibice, která zakázala prodej alkoholických nápojů na celých příštích 10 let. Bohemian Hall ji však přežila, a české pivo si tak můžete ve slavné Beer Garden vychutnat dodnes. Místní zahradní restauraci, která je jednou z nejstarších a největších pivních restaurací v New Yorku, navštívil v roce 2000 prezident Václav Havel a zasadil zde památný strom - lípu. 

SOCHA ANTONÍNA DVOŘÁKA (17th Street a 2nd Avenue).

Návštěvníci New Yorku, kteří se rozhodnou vyrazit po stopách slavných českých rodáků jistě zamíří i k soše Antonína Dvořáka, kterého Amerika inspirovala ke složení světově proslulé Symfonie č. 9, e-moll, zvané Novosvětská. Říká se, že ji poslouchali i členové posádky Apolla 11 při prvních krocích na Měsíci. Kromě Dvořákovy sochy můžete shlédnout i Dvořákovu pamětní místnost vybavenou předměty, které se dochovaly z jeho původního domu v New Yorku, a to přímo ve výše zmíněné České národní budově.

BUSTA VÁCLAVA HAVLA

Další významnou českou osobností, která se zapsala do dějin americké metropole, je bezpochyby i prezident Václav Havel, jehož busta od Marie Šeborové je umístěna v areálu Kolumbijské univerzity. Právě tam totiž Havel několikrát pobýval a přednášel. Popularita a věhlas Václava Havla, jakožto vzoru boje za lidská práva, svobodu projevu a demokracii, ale také mnohostranného umělce, je v „Big Apple“ tak velká, že v roce 2016 vyhlásil starosta New Yorku 28. září jako Den Václava Havla. V témže roce by Havel oslavil své 80. narozeniny.  

ČESKÉ KOSTELY

Jan Nepomucký Neumann, rodák z Prachatic a biskup sloužící ve Philadelphii, se nechal přejmenovat podle slavného Jana Nepomuckého. Neumann byl vysvěcen na kněze v newyorské Katedrále sv. Patrika a stal se prvním americkým biskupem, který byl kanonizován. Kostel Sv. Jana Nepomuckého můžete v New Yorku nalézt uprostřed původní Little Bohemia na rohu 66th St a 1st Avenue. Dalším kostelem s českými kořeny je Kostel Jana Husa (na 74th St u 1st Ave), který založili čeští evangelíci. 

MOZAIKA PETRA SÍSE (86th Street, linka Q)

V New Yorku můžete najít světoznámé galerie a muzea s obrovskými sbírkami uměleckých děl. Na nepřeberné množství umění narazíte ale také přímo na „ulici“ pod širým nebem, a nebo v pověstném newyorském metru. Ve stanici 86th Street (linka Q) tak můžete objevit nástěnnou mozaiku vytvořenou českým umělcem, ilustrátorem a spisovatelem Petrem Sísem. 

TRADIČNÍ ČESKÁ KUCHYNĚ

Milovníci českého jídla a piva mohou kromě výše zmíněných restaurací, Bohemian Spirit a Bohemian Hall & Beer Garden, navštívit hospůdku Doma na rohu (27 1/2 Morton Street), která má na svém jídelním lístku českou klasiku: řízky, guláš, pečenou kachnu, smažený sýr, ale i další pokrmy říznuté německým a rakouským vlivem. Česko-slovenská restaurace Koliba v Astorii (31-11 23rd Avenue) má zase ve svém jídelníčku i speciální příležitostné menu, např. myslivecké nebo velikonoční hody.

České a slovenské potraviny lze koupit v malém obchůdku Slovak-Czech Varieties (10-59 Jackson Avenue, Long Island City). Kromě toho v obchodě najdete i tradiční české sklo, dřevěné hračky, domácí potřeby, drogérii a suvenýry atd.

V neposlední řadě si v newyorkských ulicích můžete připomenout i mateřský jazyk – místní policejní psi jsou prý testováni a cvičeni právě v České republice a rozumí tak českým povelům. Třeba se Vám bude čeština hodit!