Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Den nezávislosti!

Americký den nezávislosti 4. červenec je téměř tu! Vše nejlepší k narozeninám, Ameriko! Krásné léto! Letošní podzim bude ale v New Yorku plný oslav i 100. výročí nezávislosti naší země, a ponese se ve znamení hudby. A kdo jiný by měl být přitom, než posel české hudby ve světě nejpovolanější - Česká filharmonie. Soubor přijíždí do New Yorku v říjnu, aby v Carnegie Hall započal své mimořádné turné po Spojených státech.

 

V Carnegie Hall odehraje Česká filharmonie dva koncerty a to přímo o svátečním víkendu, kdy si připomínáme samotný den založení Československa v roce 1918. Orchestr, který v současné době vede nově zvolený a světově uznávaný dirigent Semjon Byčkov, představí v sobotu 27. října Violoncellový koncert h moll dílo Antonína Dvořáka a v neděli 28. října Symfonii č. 2 c moll  „Vzkříšení“ Gustava Mahlera, na jejímž nastudování se podílí i Pražský filharmonický sbor, který v Carnegie Hall rovněž vystoupí.

V předvečer jubilejního víkendu v pátek 26. října 2018 pořádá České centrum New York u příležitosti této kulturní události slavnostní večer věnovaný české hudbě a v galerii ČCNY v České národní budově bude k vidění další z mimořádných rukopisů ze zlatého fondu světové klasiky, který byl „počat“ v New Yorku. Více informací se již brzy objeví na webu CCNY.

Více o České filharmonii zde: https://www.ceskafilharmonie.cz/

Více o Pražském filharmonickém sboru zde: https://filharmonickysbor.cz/o-nas  

Lístky budou k prodeji od 20. srpna 2018 od 8 hodin na tomto odkaze: https://www.ceskafilharmonie.cz/en/concerts/tickets/

 

Česká filharmonie

Česká filharmonie letos oslavila 122 let od svého založení a prvního vystoupení, které se uskutečnilo v prostorách pražského Rudolfina – tehdy ještě pod taktovkou samotného Antonína Dvořáka. Výjimečnost uskupení zcela bezesporu podtrhuje historie spolupráce s řadou světově uznávaných hudebníků, skladatelů a dirigentů, mezi ně se řadí například Gustav Mahler, Edward Grieg, či Leonard Bernstein. Soubor, který dnes čítá na 120 hudebníků, je považován za největší hudební těleso v České republice, jež reprezentuje vážnou hudbu nejen na domácí půdě, ale i v koncertních sálech po celém světě – díky čemuž bývá Česká filharmonie často označována za „velvyslance české hudby“. S nově zvoleným dirigentem – světově proslulým Semjonem Byčkovem – se filharmonie vydává na turné po Spojených státech, kde prostřednictvím série koncertů uspořádaných v prestižních kulturních metropolích (New Yorku, Chicagu a San Franciscu), oslaví s místními stoleté výročí založení Československa, a i krásu hudby jako takové.

 

Pražský filharmonický sbor

Pražský filharmonický sbor (PFS) je předním evropským vokálním tělesem. Během dlouhé historie sboru založeného v roce 1935 se v jeho čele vystřídali nejvýznamnější čeští sbormistři mj. Jan Kühn, Josef Veselka, Pavel Kühn. Od roku 2007 je hlavním sbormistrem Lukáš Vasilek. Doménou PFS je především oratorní a kantátový repertoár při jehož uvádění sbor spolupracoval s proslulými světovými orchestry (Česká, Berlínská, Izraelská a Petrohradská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Vídeňští symfonikové atd.) a dirigenty (Jiří Bělohlávek, Daniel Barenboim, Christoph Eschenbach, Vladimir Fedosejev, Manfred Honeck, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Gianandrea Noseda, Philippe Jordan, Fabio Luisi, Zubin Mehta, sir Simon Rattle mezi jinými). PFS spolupracuje také s Národním divadlem v Praze a od roku 2010 je rezidenčním sborem operního festivalu v rakouském Bregenzu. Bohaté aktivity PFS v sezoně 2018/19 zahrnují mj. koncerty na festivalech Dvořákova Praha, Beethovenfest Bonn a Pražské jaro či belgické turné. Mezi lákadla patří i vystoupení v newyorské Carnegie Hall, kde sbor ve spolupráci s Českou filharmonií představí Mahlerovu Symfonii č. 2 c moll „Vzkříšení“.