Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

#Masks4All

Homemade masks are partly effective in individual protection, but they are essential for slowing the spread of the virus in the population.

 

Jak významně zpomalit koronavirus?

Petr Ludwig & Tým expertů ve společnosti COVID-CZECHIA: KLÍČOVÝ ARGUMENT PRO POUŽÍVÁNÍ DOMÁCÍCH MASEK

Video s ministrem zdravotnictví České republiky

Domácí masky jsou v rámci individuální ochrany účinné jen částečně, ale jsou nezbytné pro zpomalení šíření viru v populaci. Hlavním výsledkem našich studií bylo to, že zastaví kolem 95–100 % virů, které lidé vydávají dechem, kýcháním a kašlem. Lidé jsou nejvíce nakažliví první dny bez příznaků, proto potřebujeme masky pro všechny.

Hypotézu jsme úspěšně otestovali na dvou hlavních technických univerzitách a je vysoce doporučen týmem odborníků COVID CZECHIA pod vedením prezidenta ČVUT v Praze.

Tým se skládá z virologa, epidemiologa, lékařů se specializací na ochranu obyvatelstva, chemiků a fyziků se specializací na filtraci. Tato skupina je poradní expertní skupinou pro českou vládu v Praze. Nyní je povinné nosit masky v celé zemi.

 Sdílejte a pomozte šířit klíčovou zprávu, která může zachránit životy a zpomalit pandemii.

#Masks4All: „Já chráním tebe, ty chráníš mě.“

 

#Masks4All

Hnutí za domácí masky pro celou populaci jako rozhodující ochranné vybavení proti COVID-19

Řečník, spisovatel a influencer Petr Ludwig natočil vzdělávací video o důležitosti nošení masek, nikoli jako vlastní ochrana, ale jako ochrana ostatních pro případ, že si nejste vědomi nemoci a nemáte žádné příznaky. Video se odvolává na studii vědců z University of Cambridge, která dospěla k závěru, že chirurgické masky jsou 3x účinnější než masky domácí, přesto však domácí masky doporučují jako poslední možnost v případě, kdy chirurgické masky nejsou k dispozici.

Jelikož nedostatek masek poskytovaný vládou pokračoval, nemocnice dospěly k tomu, že se na sociálních sítích zeptají, zda by lidé nemohli pár masek ušít, protože už jich měly minimum. V bezprecedentním projevu podpory začalo mnoho lidí vyrábět masky nejen pro nemocnice, ale pro všechny.

Úsilí bylo jak individuální - lidé vyrábějící masky ručním šitím nebo na šicím stroji z domova, tak organizační - divadla, neziskové organizace, malé podniky a továrny, které normálně vyrábějí oděvy, prádlo, doplňky, přesměrovávaly své úsilí na šití na plný úvazek. Místní společnosti hromadně šily, zásobovaly nemocnice, domovy důchodců, policii nebo hasiče. Masky byly doručeny do nemocnic nebo přátelům a sousedům, kteří je často našli ve svých poštovních schránkách. V některých oblastech lidé vytvořili „stromy masek “ (rouškovníky) kam dali k dispozici masky navíc, které byly určeny pro ostatní.

Více informací


   
    

 


Jak si vyrobit masku?

 Zde jsou dvě videa z Česka, kde se můžete dozvědět, jak si vlastnoručně vyrobit masku na obličej.

 
  

Češi vyrábějí své masky nejen v Česku, ale také v USA!

Zde je příklad Heleny Plavcové v New Haven, CT:Měl/Měla bych si vyrobit vlastní masku? 

New York Times informuje, že rady úředníků veřejného zdraví byly matoucí, což nám umožnilo rozhodnout, zda domácí maska ​​je lepší než nic. Říká se, že je pravděpodobné, že pokrytí našich tváří na veřejnosti bude mít nějaký přínos. Článek také poskytuje informace o tom, jak si vytvořit vlastní masku.


Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT získal certifikaci pro svůj nový respirátor. Výroba může být zahájena okamžitě. Rektor ČVUT k této záležitosti podepsal memorandum s ministrem zdravotnictví.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), předal Ministerstvu zdravotnictví ČR prvních patnáct kusů prototypu respirátoru „CIIRC RP95-3D“, který byl v pátek úspěšně certifikován jako ochranná polomaska s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3. Během víkendu je přímo při práci vyzkoušel zdravotnický personál pražské nemocnice Na Homolce. S výrobou masky na speciálních 3D tiskárnách se může začít. Dnes při této příležitosti podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch memorandum o spolupráci. Cílem je v co nejkratší době dostat co nejvíce kusů především do nemocnic. Proces je koordinován ve spolupráci s vládní agenturou CzechInvest, která mimo jiné pomohla výrazně urychlit proces certifikace tohoto pokročilého respirátoru.

 „ČVUT pracuje na několika programech, které napomáhají k řešení současné krize. Vyvíjíme a budeme vyrábět plicní ventilátory, celoobličejové masky FFP3, vyvíjíme robota automatizujícího PCR testy na koronavirus, mícháme velké množství dezinfekčního prostředku pro IZS a vyvinuli jsme respirátor s ochranou lepší, než FFP 3, který jde do výroby.“ říká rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

 Celý článekPhoto credits: masks4all.org, Prusa Research, Helena Plavcová