Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Hrdinkou týdne je Meda Mládková

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je sběratelka umění, mecenáška, zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková.

 

Po komunistickém převratu v roce 1948 zůstala v zahraničí a stýkala se s exulanty patřícími k české intelektuální a umělecké elitě. Od padesátých let začala intenzivně sbírat díla světoznámého malíře českého původu Františka Kupky. Spolu s manželem podporovala české umělce neuznávané komunistickým režimem. Po revoluci v listopadu 1989 se vrátila do Československa a dala si za cíl splnit přání svého manžela ekonoma Jana Mládka vybudovat v Praze důstojný stánek pro jejich sbírku. Po desetiletých peripetiích se jí podařilo získat zdevastovaný objekt Sovových mlýnů na pražské Kampě, ze kterého vytvořila významnou kulturní instituci české metropole.

© Radio Prague International© Alina Pylaeva


 

 O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.

Více informací ZDE

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.