Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

American Dream/Czech Nightmare

Studenti pražské DAMU zahájí v polovině srpna v New Yorku přípravy autorské inscenace, na níž spolupracují s newyorskými studenty prestižní The New School of Drama. Během pár letních týdnů se spojí, aby se společně vyjádřili ke kulturním rozdílům a k palčivým problémům zemí, z nichž pocházejí.

Kdybych se narodil v USA, mohl bych studovat na jedné z nejprestižnějších světových škol. Kdybych se narodil v Čechách, mohl bych studovat na vysoké škole, aniž bych se tím zadlužil na celý život.

Jedni pochází ze země, která čítá 327 milionů obyvatel, a druzí pochází ze země, jež jich má pouhých 10 milionů. Jedni matně tuší, že druhá země se nachází někde v Evropě, a druzí znají opačnou stranu světa z filmů a seriálů, které sledují odmalička. Jak naše životy formuje minulost, co umožňuje přítomnost a jaké obavy může skýtat budoucnost? Společný projekt studentů pražské DAMU a newyorské The New School of Drama hledá odpověď na to, co je společné jedné generaci, přestože je od sebe dělí oceán.

Po dobu dvou týdnů bude s americkými studenty spolupracovat 2. ročník činoherního divadla DAMU pod pedagogickým vedením Daniela Hrbka. Česká i zahraniční skupina se skládá ze šesti herců, jednoho studenta režie a mladého autora. „Na začátku našeho zkoušení je prázdný papír – téma, které nám v prostoru zhmotní jednotlivé osobnosti našich studentů, režiséři jej budou dále formovat a autoři nám jej pomohou přeložit do dramatického jazyka. Takové zkoušení je dobrodružný podnik, u kterého člověk nemůže předvídat výsledek. Naši studenti však již podobnou zkušenost na toto téma mají ze spolupráce s washingtonskou Georgetown University. Začali jsme s jednou větou a během osmi dní studenti vytvořili divadelní tvar, který byl velmi vřele přijat publikem na velkém jevišti Švandova divadla,“ přibližuje proces zkoušení režisér a pedagog DAMU Daniel Hrbek.

Srpnová spolupráce DAMU s The New School je však pouhým začátkem letitého projektu. „Během těchto setkání studenti nashromáždí materiál, který bude směřován do otevřeného tvaru work in progress. Poté se však mladí autoři rozloučí, aby pracovali na textové přípravě plnohodnotné unikátní inscenace, kterou studenti obou škol ve stejném složení uvedou v červnu 2020 v Praze ve Švandově divadle v rámci Festivalu anglického divadla FEST-END,“ doplňuje dramaturg projektu David Košťák.

Díky tomuto mezinárodnímu setkání se studenti DAMU zapojí také do programu Českého centra a Generálního konzulátu v New Yorku v prostorách Bohemian National Hall v srdci Manhattanu. Připraví scénické čtení povídky Milana Kundery Falešný autostop v interpretaci se studenty The New School of Drama. Text ze sbírky Směšné lásky předvedou američtí studenti herectví 21. srpna 2019 od 19:00 na střeše historické české Národní budovy, kde se bude poté promítat film Žert a připomínat letošní 90leté jubileum Milana Kundery.