Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Roušky pro Ameriku

Odhodlaní Češi v USA šijí roušky + Exkluzivní rozhovor Marka Milde s designérkou Radkou Salcmannovou

 

15. dubna, 2020

Ochranné roušky, které donedávna patřily pouze do nemocničního prostředí, se pro mnoho z nás najednou staly každodenním doplňkem. Ve světě jsou považované za součást účinné prevence proti šíření koronaviru a v České republice jsou nyní povinné. Lidé bez masky nemohou vůbec vyjít na veřejnost, i politici jdou vzorem a v televizi se bez masky už vůbec neobjevují. Ve Spojených státech je však situace jiná – kromě několika států jako New York a New Jersey, kde masky začaly být na veřejnosti povinné, je jejich nošení pouze doporučené.
Panují zde různé názory na jejich efektivitu a jejich užití je až na výjimky jen ve formě doporučení. Protože průmyslově vyráběných roušek je limitované množství, dobrou alternativou je ušít si z běžně dostupných materiálů masku vlastní. V České republice se lidé zmobilizovali a ve velkém podomácku šijí roušky, které pak solidárně sdílí s ostatními.  Ze šití se vytvořilo něco jako hnutí a trend. Po domácku šité masky se zde během několika dnů staly součástí životního stylu a pro mnohé kreativní formou, jak pomoci.Foto: Helena Plavcová, Suzanna Halsey, Anna Rathkopf, Šárka VamberováTaké některé Češky žijící v Americe, zejména ve velmi koronou virem postiženém New Yorku, se rozhodly zapojit se do šití ochranných roušek s cílem pomoci ve vážné situaci. Mnohé z nich nikdy nešily či běžně šijí jen zřídka. Najdou se mezi nimi ale i profesionální designérky a umělkyně, které dohromady všechny spojuje touha pomáhat a bránit dalšímu šíření koronaviru ve společnosti. 

Konceptuální umělkyně a designérka Radka Salzmannová, se kterou níže přinášíme exkluzivní interview nejen na téma roušek, vidí v šití naději. „Nechala jsem se inspirovat šitím roušek u nás doma v Čechách“, říká. V brooklynském Williamsburgu šije masky pro široké okruhy lidí ze světa módy. Salzmannová, která už mnoho let vytváří masky jako sochy a umělecká díla, prezentované například na newyorské Fashion Week, se ze dne na den dala do šití masek ochranných a dodává: „Líbí se mi, že svět, který je teď izolovaný, se tím sbližuje.“ 

Suzanna Halsey, profesorka na NYU, zase říká: „Byla to pro mne osobní výzva!“ Se šitím se potýkala, ale nakonec ušila různé modely pro rodinu. „Oba nosíme brýle, tak jsem hledala, která rouška nebude způsobovat zamlžování skel.“

Díky rouškám jsem se po 25 letech opět spřátelila se šicím strojem“, říká Šárka Vamberová, česká kulturní atašé ve Washingtonu D.C. Roušky šije pro kolegy na ambasádě, rodinu a své blízké. 

Barbora Zeigler v Greenpointu, původně z Hradce Králové, dříve nešila – teď dělá masky z bavlny, kterou sama batikuje přírodními barvivy a rozdává je v místní komunitě v Brooklynu.Foto: Barbora ZeiglerTo dám!“ řekla si Anna Rathkopf, česká fotografka žijící v Brooklynu.  Vtipně popisuje na svém blogu „Máma za vodou“ svoje trampoty se šitím roušek pro rodinu ze staré košile. Vždy chtěla šít, ale nikdy se k tomu nedostala, teď se nechala inspirovat hnutím roušek ve své vlasti a jednoduchým návodem na Youtube. 

Uvědomila jsem si, že spousta lidí se obává vyjít z domu, protože roušky nemohou v obchodech sehnat, říká paní Helena Plavcová, která s dcerami v New Haven ve státě Connecticut vyrábí roušky, zatímco její manžel, lékař Martin Plavec, se v první linii v nemocnici Yale University stará o pacienty nemocné s COVID-19. „Nadšení a ochota našich holek (patnáctiletá dvojčata Nicole a Natalie) něco udělat v této náročné době byly nakažlivé.” Roušky rozdávají potřebným lidem ve svém okolí včetně zdravotnímu personálu nemocnice, kde je jich nedostatek. 

V Chicagu, aby děti nezapomněly na školu, vyhlásili v České škole TGM Koroňákovou soutěž s Hihlíkem o nejlepší roušku. O fotografie, kterým vévodí roušky s motivy zvířátek, se s námi podělila paní učitelka Klára Moldová. Foto: Archív České školy TGM, Chicago


 

Odhodlání a kreativita českých žen dodává naději a inspiruje Ameriku. V posledních dnech Američané také začínají roušky více nosit a sami vyrábět, návod na šití roušek svépomocí se objevil už i v novinách New York Times. Přestože podle expertů improvizovaně vyráběné roušky nemohou nabídnout 100% ochranu, shodují se na tom, že pravděpodobnost nakažení ostatních se jejich nošením výrazně snižuje. Nově roušky, včetně těch improvizovaných, dostala příkazem nosit americká armáda. 

Protože americké veřejnosti se nedá jednoduše něco přikázat sehrají, kromě dobré informovanosti, důležitou roli v popularizaci nošení roušek možná i věci jako trend a design. Mám chuť dělat masky veselé, umělecké a možná trochu bláznivé, říká Radka Salcmannová a dodává: abychom se nezbláznili a udržovali si pozitivní náladu”. S touto českou umělkyní žijící v Brooklynu jsme si povídali na téma design a roušky.

Celý rozhovor najdete ZDE