Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

ROZHOVOR: Miroslav Konvalina na Rádiu Vltava

Koncert nebo výstava v New Yorku nemá být konec, ale začátek, říká ředitel tamního Českého centra Miroslav Konvalina.

 

3. listopad 2020

Miroslav Konvalina, ředitel Českého centra v New Yorku. Moderuje Renáta Spisarová
Délka audia 57:34

Listen HEREFoto 


Celý rozhovor najdete ZDE


Jen pár dní před volbou nového amerického prezidenta byl hostem Vizitky ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina. S Renátou Spisarovou mluvil o časech, kdy působil jako zahraniční redaktor Českého rozhlasu, o aktuální atmosféře v New Yorku i o tom, jakým programem hodlá „svou“ instituci zásobovat.

Za vším hledej babičku – tedy alespoň v případě současného ředitele Českého centra v New Yorku Miroslava Konvaliny. Zaměstnankyně Výzkumného ústavu pedagogického, která se před rokem 1989 musela starat nejen o svou rodinu, ale i o rodinu svého bratra, nešetřila radami ani na svém vnukovi. V době, kdy se nosily dlouhé vlasy, malého Mirka hnala k holiči, protože „takhle zarostlý chodit nebude“.
Když se na začátku devadesátých let hlásil s rozhlasovými kolegy o stáže v Americe, vyčinila mu s tím, že on tam musí jet na delší dobu než jen na měsíc. „Nakonec jsem odjel studovat na rok žurnalistiku na University of Missouri. Byl to start, který mi dal náskok do dalších štací,“ vzpomněl Konvalina ve Vizitce na období mezi lety 1991 až 1992.

Se čtyřletou přestávkou strávenou ve funkci mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu, kde zúročil svoje znalosti z Vysoké školy ekonomické, pracoval Konvalina přes šestnáct let v Českém rozhlase. Z počátku sice překládal název státu Somálsko jako Somália, později už ale zahraniční zpravodaje v rozhlase vedl a působil také čtyři roky jako zpravodaj ve Washingtonu. Dva roky vedl stanice Radiožurnál a Radio Česko, manažerská štace ale, zpětně viděno, k jeho nejoblíbenějším kariérním zářezům nepatří.
Od loňského jara šéfuje Miroslav Konvalina Českému centru v New Yorku. Jeho vize stojí na několika pilířích: konstantně tvořit kvalitní český program v National Bohemian Hall, propojovat české umělce s dalšími americkými místy, připravovat program, který nestojí jen na krajanských pamětnících nejstarší generace, a efektivně pracovat s možnostmi internetu. „Jakmile mi zavolá někdo, že by u nás chtěl zahrát, zajímá mě, s jakým publikem by se chtěl spojit a jak nad tím manažersky přemýšlí. Já totiž nechci, aby vystoupení v Českém centru byl konec, chci, aby to byl začátek,“ vysvětluje.

Celý rozhovor najdete ZDE 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE