Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Avantgarda i klasika zároveň. Projekt mezinárodního Radio Prague představuje Vančurovu Markétu Lazarovou

Radio Prague International vydalo třetí epizodu ze série Czech Books You Must Read, kde posluchačům a čtenářům přibližují perly minulé i současné české literatury a taky mapují popularitu a dostupnost českých knih v zahraničí. Tentokrát si posvítili na Markétu Lazarovou, epický příběh z pera Vladislava Vančury, který vyšel v roce 1931 a prakticky přes noc se stal nejdiskutovanějším dílem doby.

Čtenáři Lidových novin Markétu Lazarovou vyhlásili v roce jejího prvního vydání knihou roku a Vladislav Vančura za ni dostal Státní cenu za literaturu. Do povědomí nejširší veřejnosti vstoupila znovu po několika desetiletích, kdy ji podle scénáře Františka Pavlíčka zfilmoval František Vláčil.

Vladislav Vančura vytvořil v Markétě Lazarové jedno z nejvýraznějších děl české literatury, které vnímavého čtenáře uchvátí příběhem i jazykem. Děj, zasazený do středověku kdesi u Mladé Boleslavi, popisuje dva loupeživé znepřátelené rody Lazarů a Kozlíků, především pak vztah krásné dcery Lazara Markéty a Kozlíkova syna Mikuláše.

Do povědomí nejširší veřejnosti vstoupila Markéta Lazarová znovu po několika desetiletích, kdy ji podle scénáře Františka Pavlíčka roku 1967 zfilmoval František Vláčil. Anglického překladu se slavný Vančurův román dočkal v roce 2016.

Více o knize i autorovi se dozvíte na těchto odkazech – stačí si vybrat jazykovou mutaci:

čeština: https://www.radio.cz/cz/rubrika/kultura/marketa-lazarova-vladislava-vancury-avantgarda-a-klasika-zaroven 
angličtina: https://www.radio.cz/en/section/books/vladislav-vancuras-marketa-lazarova-a-medieval-epic-exploring-the-possibilities-of-czech-language 
francouzština: https://www.radio.cz/fr/rubrique/literature/vladislav-vancura-marketa-lazarova 
němčina:  https://www.radio.cz/de/rubrik/kultur/vladislav-vancura-marketa-lazarova 
ruština: https://www.radio.cz/ru/rubrika/bogema/vladislav-vanchura-marketa-lazarova- 
španělština:  https://www.radio.cz/es/rubrica/cultura/marketa-lazarova-la-mas-latinoamericana-de-las-novelas-checas