Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

V průběhu newyorské Noci literatury se představí patnáct evropských knih

Česká republika zde bude mít tři zástupce

Druhý ročník Noci literatury v České národní budově na Manhattanu předvede náročnému newyorskému publiku díla současných evropských autorů. Tentokrát netradičním způsobem. Série veřejných čtení a pestrá mozaika hudby, výtvarného umění, filmu, architektury a designu představí, mimo jiné, i trojici českých knih.  Dvě z nich v rámci čtení, tu třetí prostřednictvím diskuze s autorem Petrem Sísem. Noc literatury, která proběhne v sobotu 12. května 2018, organizuje České centrum New York.

Space Man of Bohemia// Kosmonaut z Čech
Napsal Jaroslav Kalfař

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů a snil o tom, že jednou bude hrdina. Když byl vybrán, aby tvořil jednočlennou posádku rakety, již vyšle Česká republika na nebezpečnou misi k Venuši, jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily. Kromě toho, že se Jakub stane národním hrdinou, zároveň získá i příležitost odčinit hříchy svého otce, významného člena a donašeče komunistické strany. Čím více se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, tím více ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou na Zemi nechal. Až příliš pozdě mu začne docházet, že jejich vztah a ve svém důsledku také společnou budoucnost obětoval touze po slávě a očištění svého jména. Osamělý v nekonečném vesmíru přehodnocuje mnohé věci, vzpomíná na příhody z dětství, šťastné i méně šťastné chvilky svého života a prozkoumává tak kromě kosmu i svůj stále se zhoršující psychický stav. Na palubě rakety totiž začíná vidět mimozemského tvora, připomínajícího pavouka, se kterým začne vést filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti slaniny, nutelly a jiných pozemských pochutin.

Jaroslav Kalfař (*1988) se narodil v Praze, kde také vyrůstal. V patnácti letech odešel do USA a vystudoval University of Central Florida, kde obdržel prestižní stipendium Frances R. Lefkowitz Scholarship. Jeho studijní výsledky byly natolik dobré, že absolvoval jako nejlepší student v ročníku na College of Arts and Humanities, a získal tak Ocenění zakladatelů školy.  Jeho anglicky psaná prvotina Kosmonaut z Čech vzbudila značný zájem velkých médií - psaly o ní například americké deníky New York TimesFinancial Times nebo britský Guardian. Podle deníku The Times může debut Kalfařovi odstartovat hvězdnou kariéru.

Prague Noir// Praha noir
Napsali Petra Soukupová, Miloš Urban a další, editoval Pavel Mandys

I když je dnes Praha jednou z populárních turistických destinací a kosmopolitním hlavním městem evropské kultury, její historie je protkaná tajemnem, záhadami a zločiny. Čtrnáct předních českých spisovatelů se proto rozhodlo prozkoumat temná zákoutí stověžaté metropole i své mysli a odhalit čtenáři melancholii a zoufalství, které se často skrývají pod rouškou tmy. Na Noci literatury se představí povídky Petry Soukupové a Miloše Urbana.  

Další nejhorší den
Petra Soukupová (*1982) je jednou z nejtalentovanějších mladých českých spisovatelek. Vydala několik povídek, knihu pro děti, píše filmové a televizní scénáře. Její zatím nejúspěšnější dílo je trilogie  Zmizet, za kterou získala cenu Kniha roku 2009 a která byla přeložena do italštiny, polštiny a slovinštiny. Při psaní se často zaměřuje na rodinné vztahy a tajemno.

Mizení na mostě
Miloš Urban (*1967), spisovatel a překladatel je známý zejména díky své španělské edici gotického románu Sedmikostelí. Napsal ale také několik napínavých románů a povídek zasazených do prostředí historické Prahy. Za svůj ekologický thriller Hastrman získal cenu Magnesia litera za nejlepší knihu roku v kategorii próza.

SPECIÁLNÍ BOD PROGRAMU: Debata s Petrem Sísem o jeho nově vznikající knize 

Train to Freedom// Vlak svobody
Autor  Petr Sís

„Začal jsem pracovat na knize o Siru Nicholasovi Wintonovi, jehož příběh je neuvěřitelný a také těžko ilustrovatelný. Věřím, že bude v atmosféře, která v dnešní společnosti panuje, více než inspirativní. Nicholas Winton byl mladý muž, který se rozhodl pomoci v situaci, kdy jeho pomoc nebyla očekávána ani vyžadována. Díky jeho velkému úsilí a tvrdé práci se podařilo za devět měsíců zachránit 669 dětí. Příběh je nepochybně velmi složitý. Proto vyvstávají otázky, jak ho vlastně odvyprávět a vykreslit? Jak ho co možná nejpravdivěji zachytit?  A jak ho lidem představit srozumitelně a jasně v době, která je přehlcena informacemi? Chtěl bych si na tyto otázky společně s publikem odpovědět, ještě předtím, než kniha získá svou finální podobu“ říká o své knize a účasti na Noci literatury Petr Sís.

Petr Sís (* 1949) - výtvarník, spisovatel a režisér, narozený v Brně, žije a pracuje v New Yorku. Je autorem oceňovaných krátkých animovaných filmů, plakátů a nástěnných maleb, tapisérií a mozaiek v New Yorském metru. Napsal a ilustroval celou řadu knih pro děti i dospělé, včetně tří knih, které získaly ocenění  Caldecott Honor: Starry Messenger-Galileo GalileiTibet Through the Red Box a Wall-Growing Behind the Iron Curtain. V roce 2003 získal MacArthur Fellowship a v roce 2012 medaili Hanse Christiana Andersena za ilustraci. Jeho tvorba je známá po celém světě.

Akce se koná ve spolupráci s Českým literárním centrem zřizovaným Moravskou zemskou knihovnou v Brně.