Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

hudba listopad 2012

Po dvou dnech uzavření způsobeném tropickou bouří Sandy se ve středu večer České centrum New York (ČC NY) znovu otevřelo pro veřejnost koncertem Ostravské bandy se skvělou maďarskou mezzosopranistkou Katalin Károlyi. Koncert byl součástí projektu Beyond CAGE, který při příležitosti stého výročí narození Johna Cage připravil newyorský soubor S.E.M. Ensemble v čele s českým skladatelem a dirigentem Petrem Kotíkem.


„Jsme rádi, že nás Petr přesvědčil a koncert, který měl být původně v úterý, jsme narychlo připravili v upravené podobě na středeční večer. Přestože doprava po New Yorku je velmi obtížná, diváci přišli, a toho si velmi vážíme. Asi pro všechny z nás to byla také možnost nesledovat stále zprávy o dalších obětech a škodách způsobených hurikánem. Snažíme se najít způsob, jak pomoci postiženým,“ říká ředitelka ČC NY Pavla Niklová.

Tento koncert zahájil sérii listopadových hudebních pořadů, které centrum připravuje v České národní budově na Manhattanu. Projekt Beyond CAGE zde bude pokračovat v úterý 6. listopadu přednáškou Petera Grahama nazvanou Cage, Cunnigham & Rauschenberg v Praze a Ostravě (1964). Ve středu zde zahraje zatím největší hudební těleso po znovuotevření budovy, ostravská Janáčkova filharmonie. Orchestr přednese jednu světovou, jednu americkou a jednu newyorskou premiéru skladatelů Christiana Wolffa, Lucie Vítkové a Johna Cagea. Po Pražské komorní filharmonii, která se v České národní budově představila na jaře letošního roku pod taktovkou Jiřího Bělohlávka,  budou mít Newyorčané možnost si poslechnout další český filharmonický orchestr.

Od 16. do 18. listopadu představí České centrum ve spolupráci s newyorským souborem Opera Moderne, Rakouským kulturním fórem a Německým domem při New York University, operu Der Kaiser von Atlantis. Operu složil Viktor Ulmann na libretto Petera Kiena  v koncentračním táboře Terezín, kde se opera začala zkoušet, ale byla zakázána jako satira na Adolfa Hitlera. Opera  Moderne, která se zaměřuje na avantgardní multimediální produkce, se spojila s hudebním souborem Le Train Bleu, dirigentem Ransomem Wilsonem a režisérem Markusem Kupferblumem.