Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Magdalena Jetelová

Násobení obzorů – samostatná výstava Magdaleny Jetelové, významné české sochařky při příležitosti 5. znovuotevření České národní budovy. Vernisáž výstavy: 12. 9. 2013

Násobení obzorů – samostatná výstava Magdaleny Jetelové, významné české sochařky při příležitosti 5. znovuotevření České národní budovy. Vernisáž výstavy: 12. 9. 2013 v 19 hodin. Výstava je otevřena do 31. října.

Magdalena Jetelová se celosvětově proslavila především tvorbou zabývající se vztahy mezi objektem a prostorem a prací s novými technologiemi, jako je například laserové světlo. Svou nevšední tvorbou tak poskytuje nový, či znovuobjevený pohled na otázky kulturní, historické a ekologické, to vše často pomocí mystifikace a matení našich smyslů. Po řadě ocenění a výstavách po celém světě se Jetelová představí v Českém Centru New York, kde pod názvem Násobení Obzorů uvede své dva projekty – (Des)Orientation? (2013) a Islandský projekt (1992) – které odráží její zaujetí pro architekturu a krajinu a jejich vztah s působením člověka.

Prostorová instalace velkoplošných zrcadlových stěn pod názvem (Des)Orientation? způsobuje pomocí senzorů reagující na pohyb a hluk dezorientaci okolí a navozuje tak pocit rozplynutí reality. Instalace díky tomu otevírá otázky o naší minulosti, budoucnosti a nutí nás k lepšímu pochopení vlastní existence. Prostřednictvím této iluze tak Jetelová poskytuje návštěvníkům příležitost nahlédnout do hloubi své duše.

Druhá část výstavy Jetelové pak dá možnost nahlédnout do nitra samotné planety Země. Islandský Projekt představuje světelnou linii putující Islandem odkrývající svědectví o geologické hranici mezi Evropou a Amerikou. Přestože středoatlanstký hřbet, který tuto hranici tvoří, měří na délku přibližně 15 000 kilometrů, nad hladinu vystupuje pouze v severní části Islandu ve štěrbině zvané Ingvellir. Jetelová pomocí laserového paprsku tuto štěrbinu odhaluje a poukazuje tak na sílu Země, která se neustále navzdory člověka mění.