Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Milos Forman - 80

České centrum New York pořádá výstavu filmových plakátů při příležitosti osmdesátých narozenin významného filmového režiséra českého původu Miloše Formana.

Vernisáž výstavy spojená s prezentací filmových plakátů ze sbírky Terryho ponožky se uskuteční ve čtvtek, 2. února od 18:30 hodin v Českém centru.

Tisková zpráva ke ztažení:„Únorový program jsme připravili jako dárek panu Formanovi k narozeninám a moc se těšíme na jeho návštěvu“, říká Pavla Niklová, ředitelka Českého centra New York.

Výstava obsahuje  třicet plakátů k filmům Miloše Formana, které  natočil jak v Československu, tak ve Spojených státech. Stěžejní část tvoří autorské výtvarné plakáty 60. let, které v Československu znamenaly vrcholné období pro tuto tvorbu.  Diváci budou mít možnost zhlédnout např. plakát k filmu Konkurs Jiřího Šlitra nebo kolážové plakáty Vladimíra Bidla ke komedii Hoří, má panenko.

Výstavu doplní rovněž několik výtvarně vysoce hodnocených plakátů polských, a to k filmům Amadeus a Hoří má panenko autorů Jakuba Erola a Jerzyho Flisaka, a unikátní ukázky plakátů z Maďarska a východního Německa.

Kolekci ozdobí slavný plakát Petra Síse k filmu Amadeus, který provázel americkou distribuci.

Kurátorem výstavy je Pavel Rajčan

Pravidelný Filmový klub Českého centra New York je v únoru také věnován Miloši Formanovi. Budou promítnuty filmy Amadeus (1984), Lásky jedné plavovlásky (1965), Lid versus Larry Flynt (1996) a Portrét Miloše Formana z projektu Zlatá šedesátá od režiséra Martina Šulíka (2009).

www.czechcenter.com
www.terryhponozky.cz