Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.3.2011 18:00

200. výročí Pražské konzervatoře

VÝSTAVA A KONCERT. Organizuje Bohemian Benevolent and Literary Organization. Vstup zdarma.

Výstava "200. výročí Pražské konzervatoře", světové výročí UNESCO.

Ve středu 23. března 2011 bude zahájena v prostorách BBLA v Národní budově na Manhattanu výstava k 200. výročí Pražské konzervatoře.

Pražská konzervatoř je nejstarší a nejvýznamnější konzevatoř ve střední Evropě, kde vyučovali takoví velcí umělci, jako skladatel Antonín Dvořák. Pražská konzervatoř vychovala celou řadu skladatelů  i interpretů, kteří působili a působí po celém světě včetně USA. Na výstavních panelech se návštěvníci seznámí s historií a současností této školy.

Výstava bude otevřena ve středu 23. března 2011 v 18 hodin ředitelem Pražské konzervatoře MgA. Pavlem Trojanem. Po zahájení vystoupí na společném koncertě studentů New York University a Pražské konzervatoře pianistky Elissa Miller-Kay a Michelle Lee a houslista Jan Mráček, laureát mezinárodní houslové soutěže Pražské jaro. Na programu zazní skladby skladatelů majících vztah k Pražské konzervatoři: F. Chopina, F. Liszta, A. Dvořáka a J. Suka.

Výstava bude doprovozena 31.3. koncertem italského klavíristy Emanuele Torquati a 3.4. akcí DAHA.

Výstava bude zakončena v pátek 8. dubna 2011 v 19 hodin koncertem klavíristy Martina Vojtíška, pedagoga Pražské konzervatoře a Artist Faculty for NYU Steinhardt's Study Abroad program, který vedle skladeb Fryderyka Chopina uvede zcela neznámé skladby Chopinova učitele W.W.Würfela, zapomenutého českého skladatele a klavírního virtuóza, které vrhají zcela nové světlo na Chopinova léta uměleckého dospívání  a vysokou úroveň české klavírní školy v době založení Pražské konzervatoře. 

Výstavu pořádá Pražská konzervatoř ve spolupráci s BBLA, New York University, DAHA a Českým centrem.

 

 

Společný koncert studentů New York University a Pražské konzevatoře
Program:

Michelle Lee - klavír    

Frédéric Chopin: Andante spianato et Grande Polonaise brillante op. 22

 Elissa Miller-Kay - klavír
Frédéric Chopin: Nokturno op. 48 č. 1

Frédéric Chopin: Balada f moll op. 52

Franz Liszt: Gnomenreigen

 
Jan Mráček - housle
Michelle Lee - klavír


Josef Suk: Čtyři kusy pro housle a klavír op. 17

                        1. Quasi ballata

                        2. Appassionato

                        3. Un poco triste

                        4. Burlesque

Antonín Dvořák: Mazurek pro housle a klavír op. 49

Michelle Lee
je v současné době studentkou New York University. V podzimním semestru 2010 studovala v Praze v programu "Studium v zahraničí" New York University ve třídě Martina Vojtíška, profesora Pražské konzervatoře a Artist Faculty for NYU Steinhardt's Study Abroad program. Michelle studovala u prof. Sima R. Brodsky na universitě v Hardfordu. Od 11 let se intenzivně věnuje koncertní činnosti a účastní se v Connecticutu různých klavírních soutěží. Mezi soutěže, kterých se zúčastnila a vyhrála, patří Renée B. Fisher Piano Competition, Audrey Thayer Piano Competition, Connecticut Young Artist's International Competition a Hartford Symphony Orchestra's Young Artist's Concerto Competition. V roce 2008 debutovala s Farmington Valley Symphony Orchestra a na jaře 2009 vystoupila také s Hartford Symphony Orchestra. V Praze úspěšně debutovala recitalem v Pálffyovském paláci na podzim loňského roku.

Elissa Miller-Kay, kanadská klavíristka, je uznávanou interpretkou klasické a romantické hudby, zejména Beethovena. V roce 2009 zvítězila v mezinárodní beethovenské klavírní soutěži v Memphisu, Tennessee. V roce 2006 získala Ben Steinberg Musical Legacy Award, stipendium každoročně udělované vynikajícím mladým kanadským hudebníkům.

V minulém roce koncertovala Elissa Miller-Kay s Oakville Chamber Orchestra a York Symphony Orchestra. S violoncellestou Sascha Groschange koncertovala ve Weill Recital Hall v Carnegie Hall, sólový recital měla ve Steinway Hall v New Yorku a Markham Theatre v Ontariu. V letošní sezóně bude vystupovat s York Symphony Orchestra a Kitchener-Waterloo Chamber Orchestra a bude mít recitaly v New Yorku, v Kansas City a v Memphisu.

Elissa Miller-Kay studovala nejprve u Peter Takacse na Oberlin College, Master degree získala na Mannes College of Music v New Yorku, kde studoval u Victora Rosenbauma. V současné době je v doktorském studium na New York University u prof. Martina Canina.

Jan Mráček  je studentem Pražské konzervatoře ve třídě prof. Jiřího Fišera. V roce 2005 vyhrál Kociánovu houslovou soutěž ve 3. kategorii a získal 2. cenu na LHK Václava Hudečka. V roce 2006 provedl jako sólista houslový koncert J. Sibelia d moll s PKF. V témže roce získal 1. cenu (4. kategorie) na mezinárodní KHS v Ústí nad Orlicí. Rok 2006 završil získáním hlavní ceny na Mistrovských kurzech Václava Hudečka, kde obdržel mistrovský nástroj z dílny Karla Vávry a stal se absolutním vítězem národního kola Concertino Praga. Pro český rozhlas natočil profilový pořad,  v červnu 2007 absolvoval řadu koncertů na Jihočeském festivalu (Concertino Praga). V létě se zúčastnil houslových kurzů u prof. S. B. Shipps (USA) a stal se spoluvítězem Akademie Václava Hudečka. Absolvoval světovou Spohrovu houslovou soutěž v německém Weimaru a v listopadu roku 2008 se stal vítězem celostátní soutěže konzervatoří. V květnu roku 2009 zvítězil v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec, kde na koncertě vítězů provedl Dvořákův houslový koncert a-moll s Janáčkovou Filharmonií a v létě téhož roku se zúčastnil kurzů Musica Mundi v Belgii, kde byl žákem např. Gavriela Lipkinda, Leonida Kerbela, Levona Chilingiriana, Waltera Boeykense a jako sólista hrál pod taktovkou Maxima Vengerova. Největším úspěchem v jeho houslové kariéře je titul Laureáta soutěže mezinárodního festivalu Pražské jaro v roce 2010. Jako sólista spolupracuje s různými komorními orchestry (ČKO, Virtuosi Pragenses, Nové Pražské Kolegium). Od ledna 2008 je členem klavírního tria Trio Hélios Praga.

 

 

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

23.3.2011 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala