Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.4.2020 20:00

KONCERT: S.E.M. ENSEMBLE @ 50 - ONLINE

Online koncert u příležitosti výročí půl století souboru, který vede český skladatel Petr Kotík, doprovázený komentářem významných osobností ze světa koncertní hudby.

1. dubna, 2020

  „Pro mě je hudba – tedy tzv. hudba vážná – cestou k meditaci.“ 

 Petr Kotík

 


Foto: Martin Popelář (Ostrava)

 
S.E.M. Ensemble, založený českým skladatelem Petrem Kotíkem, patří k předním souborům současné klasické hudby na světě. Od jeho založení letos v dubnu uběhlo neuvěřitelných 50 let a je tak nejstarším souborem pro novou hudbu ve Spojených státech. Při této příležitosti připravovalo České centrum v New Yorku v České národní budově na Manhattanu slavnostní koncert S.E.M. Ensemble. Vzhledem k současné situaci se uskuteční online a můžete jej sledovat zde.

Program koncertu Vám nabídne k poslechu několik světových premiér a další díla, která prezentují uměleckou šíři souboru. Petr Kotík a jeho SEM se pravidelně účastní světových turné a účinkuje na prestižních newyorských místech jako je Carnegie Hall, Lincoln Center, Roulette, Paula Cooper Gallery a další.  

“Nikdy jsem neměl vztah k hudbě, která se snažila bavit publikum a nabízet zábavu. Pro mě je hudba – tedy tzv. hudba vážná – cestou k meditaci. Do určité míry by se dalo říct cestou k „extázi“. Ve svém starořeckém významu ekstasis se jedná o stav, kdy se člověk dostane „mimo sebe sama“. Najednou se setkáte s paprskem něčeho hlubšího, než je každodenní zkušenost. S extází něčeho autentického a pravdivého!“  Petr Kotík

S.E.M. Ensemble se v minulosti prezentoval v České národní budově velmi úspěšnými koncerty, a to i navzdory dramatickým okolnostem. V době velkého blizardu po hurikánu Sandy, který totálně paralyzoval New York, hrál SEM hudbu Johna Cage a dalších světových avantgardních skladatelů v rámci festivalu Beyond Cage. Jeden ze stěžejních koncertů tohoto festivalu byl právě v České národní budově a byl velmi dobře navštíven i přesto, že se konal pouze třetí den po této pohromě. která ochromila město na několik týdnů. A právě i v této těžké době, kdy se New York City zcela zastavil, Vás zveme k poslechu hudby jedinečných umělců, kteří se zastavit nenechají a svou tvorbou rozdávají inspiraci a naději. 

„Samozřejmě, cesta to není lehká a má spoustou překážek a ze všech stran nepochopení. To ale člověka nesmí odradit nebo zastrašit. Práce sama a její výsledky se o vše postarají“, vysvětluje Petr Kotík.

SEM byl založen v roce 1970, kdy český skladatel a flétnista Petr Kotík představil skupinu hudebníků pod jménem S.E.M. Ensemble v rámci Centra pro novou hudbu při Newyorské státní univerzitě v městě Buffalo. Pouze čtyři měsíce předtím přiletěl Petr Kotík z Prahy do USA. Založil soubor SEM s úmyslem pokračovat v koncertech, které pořádal od roku 1961 v Praze, a to se svými soubory Musica viva pragensis a QUaX Ensemble. S.E.M. Ensemble patří dnes k předním souborům současné klasické hudby na světě. 

Program koncertu bude doprovázen vizuální prezentací dokumentárních snímků – jak souboru, tak skladatelů ve spolupráci s Petrem Kotíkem a jeho hudebníky. Vedle toho uslyšíte komentář Petra Kotíka a Christiana Wolffa (poslední žijící člen New York School), hovořit bude  Miya Masaoka a Thomas Buckner, který se zmíní o své mnohaleté spolupráci s Robertem Ashleym. Promluví také americký skladatel, vedoucí katedry kompozice na Kolumbijské univerzitě George Lewis. Ten se zamyslí nad významem S.E.M. Ensemblu z perspektivy jeho 50leté existence. George Lewis sledoval dráhu tohoto souboru téměř po celou dobu. Už v 70. letech, jakožto ředitel hudební instituce The Kitchen, zval Kotíka a jeho skupinu ke koncertům.

PROGRAM:

Christian Wolff Small Orchestra Piece (2019) (světová premiéra)
Ostravská banda, Petr Kotík, dirigent
26. srpna 2019, festival Ostravské Dny 2019

Robert Ashley The Mystery of the River (1991)
Thomas Buckner, baryton; Tom Hamilton, elektronika
11. září 2014, Roulette Intermedium, NY

Miya Masaoka States of Being, States of Becoming (2018) (světová premiéra)
S.E.M. Ensemble, Petr Kotík, dirigent
19. prosince 2018, Paula Cooper Gallery, NY

Julius Eastman Joy Boy (1972)
S.E.M. Ensemble
26. září 2017, Studio 1 Českého rozhlasu Ostrava 

Petr Kotik Wednesdays at RW on Spring St (2019-20) (světová premiéra první verze)
Ostravská banda, Hana Kotková, housle, Petr Kotík, dirigent
30. srpna 2019, festival Ostravské dny 2019


The Orchestra of the S.E.M. Ensemble at Carnegie Hall (B&W): Wolfgang Träger (New York)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Původní informace o události jsou níže.
Akce byla původně naplánována na 1. dubna ve 20:00 v České národní budově. Původní událost je zrušena kvůli okolnostem mimo naši kontrolu.

1. dubna ve 20:00
Ve velkém sále 

AKCE ZRUŠENA

RSVP

Cash bar zajistí Bohemian Spirit

PROGRAM:

Miya Masaoka
The River Is Dark and Deep, Swim Across With Me (2020, světová premiéra)

Robert Ashley
The Mystery of the River (2014)
výňatek z opery Atalanta (Acts of God)(1991)

Christian Wolff
Small Piece for Orchestra (2019, americká premiéra)

Julius Eastman
Joy Boy (1972)

Petr Kotík
Wednesdays at RW on Spring Street (2019-20, americká premiéra)

Sólisté: Hana Kotková, housle; Thomas Buckner, baryton; Tom Hamilton, elektronika; 

Dirigent: Petr Kotík

“Nikdo nedělá program tak jako Petr Kotík.” – The New York Times

Bylo to přesně v dubnu 1970, kdy zakládající členové souboru, Julius Eastman, Petr Kotík, Roberto Laneri a Jan Williams – členové tvůrčího centra při Newyorské státní univerzitě v městě Buffalo, uspořádali koncert v buffalském Domus Divadle s programem hudby od skladatelů Johna Cage, Corneliusw Cardew, Rudolfa Komorouse a dalších. Program byl tak radikální, že z počátečního publika 100 lidí zůstalo do konce pouze 17. To S.E.M. Ensemble nejen neodradilo, naopak, pokračovali v koncertech, včetně velkého evropského turné dva roky poté a dalšími koncerty a zájezdy do všech kontinentů světa. Z S.E.M. Ensemblu se postupně stal jeden z nejdůležitějších amerických souborů soudobé klasické hudby.

Program koncertu zahájí Miya Masaoka se světovou premiérou své skladby pro orchestr The River is Dark and Deep, Swim Across With Me (2020). Ta vznikla speciálně pro tento program a zabývá se lokalizací zvuku, který není ani statický, ani neměnný, což posluchače přivádí do neurčitého vjemového stavu.

Thomas Buckner uvede výňatek z průkopnické opery Roberta Ashleyho Atalanta, Acts of God (1991). Tato část The Mystery of the Riverzkoumá témata kolektivní paměti, architektury a genealogie. Hudba pro elektronický orchestr, který Bucknera doprovází, byla aranžována dlouholetým hudebním ředitelem Roberta Ashleyho, Tomem Hamiltonem.

Další orchestrální skladbou bude americká premiéra Small Orchestra Piece Christian Wolffa, složená pro Petra Kotíka a festival Ostravské dny 2019, kde měla premiéru loni v srpnu. Partitura je napsaná pro dřevěné nástroje, žesťové nástroje a smyčce s možností přidaných perkusí. Skladba má 11 částí a střídají se zde pasáže dirigované, bez dirigenta a v poslední části se Kotík připojí k orchestru jakožto hráč na pikolu.

Zakládající člen S.E.M. Ensemble, Julius Eastman, složil Joy Boy pro tento soubor v roce 1972. Kompozice kombinuje spontánní, téměř improvizované nápady s exaktní strukturou partitury.

Jako závěrečnou skladbu programu představí orchestr S.E.M. Ensemble americkou premiéru Středy s RW na Spring Street [Wednesdays at RW on Spring Street] (2019-2020). Skladba, napsaná pro virtuózní českou houslistku Hanu Kotkovou a komorní orchestr, pracuje s nezávislými vrstvami a simultánnostmi různých materiálů, které někdy vytvářejí situace otevřeného výsledku.

O skladatelích: 

Christian Wolff (1934) studoval hru na klavír u Grete Sultan, a skladbu krátce u Johna Cage. Ačkoli je jako skladatel převážně samouk, práce autorů John Cage, Morton Feldman, David Tudor a Earle Brown jsou pro Wolffa důležité, spolu s dlouhodobými styky s Corneliem Cardewem a Fredericem Rzewskim. Wolffovy práce jsou výjimečné tím, že při provádání umělcům umožňují různé stupně svobody. Wolff také sám vystupuje jako účinkující a improvizátor (spolupracuje mimo jiné s Takehisa Kosugi a Larry Polansky). Vyučoval na Harvardu a na Dartmouth College, získal ceny a granty od Americké akademie umění a dopisů a Deutschen Akademischen Austauschdienstes (DAAD) v Berlíně.

Petr Kotík (1942, Praha) byl po celý svůj profesní život nezávislým skladatelem a hudebníkem. Jako flétnista a dirigent provádí jak vlastní hudbu, tak díla skladatelů, které považuje za relevantní pro své vlastní hudební koncerty. Kotík založil a režíroval řadu hudebních skupin (Musica viva Pragensis a QUaX Ensemble v Praze, SEM Ensemble a Orchestr SEM Ensemble v New Yorku, Ostravská banda a ONO Orchestra v Ostravě) a řadu projektů (festival „Hudba Prodloužené trvání” v Praze, podílel se na Ostravských dnech, Nových operních dnech v Ostravě a festivalu Beyond Cage v New Yorku). Přestože lze Kotíka identifikovat jako skladatele samostatně vyučujícího, studoval skladbu v Praze soukromě u Vladimíra Šrámka a především u Jana Rychlíka (1960–1963). Později studoval na „Akademie für Musik“ ve Vídni u Karla Schiskeho a Hannse Jelinek (1963) –1966). Od raných fází své kariéry byl Kotík ovlivňován myšlenkami a koncepty Johna Cage a později texty Gertrude Steinové, R. Buckminstera Fullera a Ezry Pounda. Kotíkova tvorba zahrnuje symfonické kompozice, komorní díla a operu. Je uměleckým ředitelem Ostravského centra pro novou hudbu, zatímco žije a pracuje v New Yorku a Ostravě.

Miya Masaoka je skladatelka a umělkyně, která sídlí v New Yorku. Prošla klasickým hudebím vzděláním. Její díla mimo jiné uvedly The Scottc Symphony and Choir, Bang On a Can, Either/Or, So Percussion, Del Sol, La Jolla Symphony a členy Národního orchestru Gugak. Rovněž je prezentovaly Institut of Contemporary Art Philadelphia, Muzeum současného umění v Chicagu, Muzeum současného umění na zámku Ujazdowski, ve Varšavě nebo benátské Biennale.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

1.4.2020 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala