Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.5.2020 - 9.5.2020

Jak Západní Čechy slaví 75. výročí konce 2. světové války v Evropě

Sledujte s námi i ve Spojených státech speciálního online přenos Slavností svobody ze západočeského města Plzeň, ve kterém Česko poděkuje Americe.

 

Slavnosti Svobody Plzeň  

ZÁZNAM  VYSÍLÁNÍ K VIDĚNÍ ZDE

Několikahodinový program vysílaný živě připomene osudové dny začátku května roku 1945, kdy američtí a belgičtí vojáci 3. armády generála Pattona osvobodili Plzeň:

  • Živé rozhovory s osobnostmi oslav a představiteli kraje a města
  • Vstupy historiků, pamětníků a umělců
  • Hudební vystoupení Pilsner Jazz Band

+ Kapela hrála 29. ledna 2020 v České národní budově na Manhattanu

České centrum New York zprostředkuje tento přímý přenos letošních Slavností svobody ze západočeského města Plzeň. Město, které před 75 lety osvobodila americká armáda, sice muselo zrušit plánované oslavy v ulicích a na náměstí Svobody, své poděkování veteránům ale přináší online formou živého přenosu na svých stránkách ZDE.  

Online Vysílání: 3. května 2020, v 5AM EDT (11:00 CET)

Přímý přenos oslav komentovaný v angličtině můžete sledovat ZDE nebo na Facebooku ZDE, a to v neděli 3. května od 11 hodin CET (5AM EDT)

Festival na YouTube  
 

Zároveň vzpomínáme na lednový program Swinging to Freedom v New Yorku

Oslavy konce 2. světové války a osvobození západních Čech proběhly ve Spojených státech už v lednu 2020 v Českém centru New York v historické budově Bohemian National Hall. Za přítomnosti veteránů, jejich rodinných příslušníků, přátel, představitelů českých zastupitelských úřadů ve Spojených státech i vojenských představitelů ČR a USA byla v galerii Českého centra zahájena výstava zvaná The Liberation of Pilsen. Poté následoval ve slavnostním sále Bohemian National Hall koncert Pilsner Jazz Band. 

Připomeňme si tuto významnou událost ve fotogalerii ZDE.
Kapela hrála s několikadenním předstihem i ve Washingtonu D.C. v The Kennedy Center. Záznam koncertu si můžete poslechnout ZDE:

 

či si pustit speciální video plzeňských muzikantů Charleston Pilsen.  

  

Na začátku února také České centrum NY uvítalo PhDr. Vojtěch Kyncla, Ph.D., předního historika se zaměřením na dějiny 20. století a vědeckého pracovníka Historického ústavu Akademie věd České republiky. Ve své přednášce se věnoval následkům konce druhé světové války, včetně norimberského procesu a stíhání nacistických zločinců, a návštěvníci akce měli šanci zhlédnout unikátní historické záběry z konce války i z osvobozování Plzně a záznam vysílání z květnového boje o Český rozhlas.

 „Americká armáda rychle osvobozovala ve své zóně jednotlivá města a oblasti jižních a západních Čech. Nakonec ráno 6. dubna 1945 vstoupila do Plzně, kterou však již z větší části ovládli čeští povstalci. Dochované filmové záběry z tohoto dne však ukazují, že i v centru Plzně americké jednotky musely likvidovat zákeřný odpor nacistických ostřelovačů a fanatické domobrany.
(z přednášky Vojtěcha Kyncla)

 


VYPRÁVĚNÍ A SCÉNICKÉ ČTENÍ: THE ACCIDENTAL HERO (NECHTĚNÝ HRDINA)

9. května v 1:00 (GMT+2, středoevropský čas) online / 8. května v 19:00 (GMT-4, Eastern Standard Time) online

České centrum bude v akcích připomínající konec války a osvobození americkou armádou pokračovat i 8. května 2020, a to speciálním online programem s Patrickem Dewanem, který představí příběh svého dědečka, Matta Konopa, amerického vojáka s českými předky, jež se v květnu 1945 v západních Čechách stal díky své znalosti češtiny zvěstovatelem konce druhé světové války a osvobození americkou armádou. Konop, který vyrostl ve Wisconsinu, se neuvěřitelnou shodou okolností a náhod dokonce dostal se svou divizí k osvobození obcí, odkud pocházeli jeho prarodiče. Patrick Dewane příběh svého dědečka zinscenoval v one-man show The Accidental Hero (Nechtěný hrdina), ze které 8. května několik ukázek také zahraje.

Na událost se můžete přihlásit ZDE (registrace nutná).

 

Foto kredit: Archív Českého centra New York, Slavnosti svobody Plzeň, Patrick Dewane


Organizováno ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku

 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.   

 

Místo konání:
Datum:

Od: 3.5.2020
Do: 9.5.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala