Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.10.2014 19:00

Rodinná záležitost

Přednáška historika Martina Šmoka s předběžným názvem "A Family Affair: Kafka, banking, communal leadership, and exile: opening the door to the true history of Jewish presence in Bohemia" a prezentace prvních panelů výstavy mapující život židovské komunity v českých zemích ve 20. století.

Prezentace představí návrh výstavně-dokumentačního projektu založeného na unikátním rodinném archivu Amiry Kohn-Trattnerové. Na příkladu jedné jediné židovské rodiny z Čech poukáže na historické proměny sociálních, kulturních, národních a náboženských identit českých židů od konce 19. století až do dnešních dní. Kromě celého spektra různých interpretací vlastního židovství a češství projekt zachytí také prožitek genocidy a jejího přežití, návratu, exilu, imigrace, adaptace i integrace do multietnického babylonu města New York. Většina z představovaných dokumentů a fotografií bude zveřejněna vůbec poprvé.

Amira Kohn se narodila v Tel Avivu roku 1944. Vyrostla v sionistické rodině zapojené do kulturního života země, rodiny hrdé na československé kořeny. V posledních letech se spojila s většinou příbuzných rozesetých po celém světě a při cestách do Prahy, Izraele a Venezuely sbírala rodinné fotografie, dokumenty a artefakty. Výsledkem je unikátní kolekce zahrnující kromě jiného původní džbánky na mléko z Grand Café London, pražského podniku jejího pra-praděda Leopolda Kafky, díky kterému je spřízněna s Franzem Kafkou, či upomínky na Otto Kantůrka, hlavního kameramana Fritze Langa, který tragicky zahynul při letecké nehodě během natáčení válečného filmu A Yank in the RAF.

Akce je podporována Ministerstvem zahraničních věcí ČR

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

16.10.2014 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala