Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.5.2018 19:00 - 22.6.2018

Alfons Mucha Republice

Výstava oslaví vznik Československa i Muchovu celoživotní tvorbu. V Českém centru New York budou představena originální díla, součástí bude i velkoplošná projekce Slovanské epopeje.

Výstava Alfons Mucha: Shaping the Czech Identity oslavuje sté výročí Československé nezávislosti a zaměřuje se na Muchovo přispění v boji o národní určení a identitu.  Velkoplošná projekce jeho životního díla – Slovanské epopeje, první Československé poštovní známky a bankovky i další tvorba bude ke zhlédnutí v Českém centru New York od 31. května do 22. června.

Vernisáž se bude konat 31. května v 19 hodin v galerii ČCNY v České národní budově. 

RSVP

Alfons Mucha skrze svou tvorbu významným způsobem přispíval k vytváření obrazu První republiky. Jakožto vlastenec se zájmem o politiku svá umělecká díla vždy považoval za způsob jak sloužit vlasti. Jeho životní příběh a dílo je však neodmyslitelně spjato také se Spojenými státy americkými a mecenášem Charlesem Richardem Cranem. Slovanskou epopej, cyklus velkoformátových olejomaleb shrnujících slovanskou historii, maloval Mucha na zámku Zbiroh osmnáct let. Dílo by však nejspíš nevzniklo bez podpory Charlese Richarda Crana. Americký podnikatel a filantrop se s malířem seznámil v New Yorku a rozhodl se Muchův projekt finančně podpořit. Kromě toho také souhlasil s tím, že všech dvacet pláten bude po dokončení věnováno Praze. Na znamení vděku, zapracoval Mucha portrét Josephine Crane Bradley, mecenášovy dcery, do návrhu na první československé stokorunové bankovky. 

Právě bankovky, známky a originální plakáty, které Mucha pro První republiku vytvořil (k oslavě desátého výročí vzniku Československa a plakát pro pojišťovnu Slavia), budou na výstavě k vidění. Společně s další dvacítkou Muchových děl tak divákům přiblíží hlavní motiv propojující všechna Muchova díla – jeho pojetí české identity. Slovanská epopej bude na výstavě představena pomocí velkoplošné projekce, kterou budou doprovázet vybrané spisy z Muchova archivu. Ty divákům pomůžou pochopit sdělení, která do epopeje autor vložil.

Výstavu obohatí i fotografie, které Mucha použil jako předlohu pro své obrazy. „Postupně se u otce vyvinula zcela pravidelná pracovní metoda. Jakoukoli novou práci si nejprve načrtl. Pak – pokud již neměl vhodnou fotografii – si podle kresby pořídil fotografický záznam. Nefotografoval ale modely pouze pro určitou plánovanou kresbu. Improvizoval před kamerou různé varianty a vytvářel si tak bohatý archiv,“ popsal Muchův tvůrčí proces jeho syn Jiří.

Součástí programu bude také interaktivní prezentace, která diváky seznámí s historickým vývojem Československa v letech 1918 a 1968.  Zvláštní důraz bude věnován osobám Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Prezentace se však zabývá také popisem společnosti, mezinárodních vztahů, důležitých českých vynálezů, umělecké scény a studentských hnutí, reforem, Pražského jara, vývoje po dvacátém prvním srpnu a exilové a samizdatové tvorby.

Výstava Alfons Mucha: Shaping the Czech Identity bude uvedena Českým centrem New York ve spolupráci s The Mucha Foundation a Stálou misí České republiky při OSN v New Yorku.

Courtesy of Mucha Trust 


Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 31.5.2018 19:00
Do: 22.6.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala