Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.1.2014 0:00 - 14.1.2014 0:00

APAP

Česká centra připravila zastoupení českého scénického umění na veletrhu APAP a budou prezentovat divadelní, taneční a hudební soubory na showcase v České národní budově.

Fotogalerie

Pro showcase byly vybrány: Naivní divadlo Liberec s představením Budulínek, Švandovo divadlo s komorním představením The Good and the True, Studio Alta s inscenací Edge, tanečně-divadelní představení Simulante Bande skupiny VerTeDance, představení Much More Than Nothing skupiny ME-SA a ukázky hudebního sdružení Konvergence.

 

Vice informací naleznete na anglické části našich internetových stránek nebo zde: APAP|NYC

Podrobnosti o divadelních souborech:

AltArt - Petra Tejnorová a kol.: EDGE
Je poslední slovo před smrtí opravdu poslední? Ján Sedal
Mezinárodní autorská inscenace Edge je sondou do života lidí starších 50 let. V hlavních rolích se tak ocitají „odborníci všedního dne“ - oldageři se svými názory a zkušenostmi, kteří v různých rolích působili v divadelním a tanečním prostředí. Scénář vychází z promluv či textů samotných oldagerů .

Edge nahlíží do niterného světa oldagerů s jejich minulostí a vizemi budoucnosti, které jsou divadelně zhmotněny s pomocí autentických materiálů, pohybem, filmových dokumentů a dotáček. Edge symbolizuje období přerodu mezi aktivním životem a zdánlivě pasivním stářím. Edge otevírá okruh tabuizovaných témat spojených se stárnutím, proměnou sexuality a vnímání vlastního těla či samoty.

Režie: Petra Tejnorová / Dramaturgie: Lukáš Jiřička / Námět a choreografie: Lucia Kašiarová / Scénografie a kostýmy: Adriana Černá / Hudba: Tomáš Vtípil / Videotechnická spolupráce: Jaroslav Hrdlička, Účinkují: Ján Sedal /CZ/, Krzysztof Raczkowski /DE-PL/, Beatrice Cordua /DE/, Ildikó Móger /HU/, Mária Zagátová /SK/, Martin Bálik /SK/, Alois Bílek /CZ/, Produkce: ALT@RT o.s.

Partneři projektu: Stanica Žilina-Záriečie, L1 association, Brott Fabrik Bonn, Nová scéna ND
Projekt podpořili: Město Praha, Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo Kultury Slovenské Republiky, International Visegrad Fund, Ministerstvo Kultury České Republiky, České Centrum Budapešť, České Centrum Bratislava

Konvergence: Mountains-Silence-Fragile
Michaela Plachka: Mountains, Meadows, Cows (Hory, louky, krávy)
Skladba je prvním dílkem poté, co jsme se s rodinou přestěhovali na alpský venkov. Obklopena nádherou, která má tisíce podob a nezadržitelně se mi vpíjí do podvědomí třistašedesátpět dní v roce, se dostávám na úplně jinou myšlenkovou vlnu. Venkov je tak prostý, a zároveň tak intenzivní. Podružné věci, myšlenky a emoce mizí. Vynořují se netušené obzory, možnosti a výzvy. Myslím, že v této skladbičce se odráží něco z tohoto nového životního pocitu.

Tomas Palka: Simple Silence
Skladba patří k prvním kompozicím, které jsou zaměřené svým obsahem na tématiku ticha. Současně a je reakcí na tvorbu O. Messiaena a na silné zážitky spojené s návštěvou koncentračního tábora v Görlitz, kde byl Messiaen vězněn za druhé světové války. Právě zde byl rovněž premiérován jeho Kvartet na konec časů (Quatuor pour la Fin du Temps), ze které skladba Simple Silence čerpá tematický materiál. Jeho názvuky jsou jasně patrné, avšak plynutí a časová osa, vyznění... se vydávají vlastní cestou...

Ondrej Stochl: Notturno Fragile
Skladba vznikla během letošního léta. Svým názvem i hudbou samotnou je je mná a křehká jako vlásečnice, bez nichž by ty důležité, pevné body v našich životech jen těžko mohly být živé. Časem by z nich zbyly jen statické, neživé a nás samé zatěžující objekty, kdybychom na ně nepohlíželi jako na vzácné a křehké hodnoty. Kdybychom si neuměli vážit toho, že nám svou křehkost vůbec ukazují... Své "Notturno fragile" věnuji člověku nejbližšímu, mé milé ženě Irence jako poděkování i uznání za to, že je i po patnácti letech života se mnou pořád tak jemná, vlídná a křehká. Že se přede mnou své křehkosti nebojí. Protože díky tomu může být i tím nejpevnějším a nejdůležitějším bodem v mém životě, naplno životným a krásným človíčkem, kterého mám to štěstí mít při sobě.


KONVERGENCE
Skladatelské sdružení Konvergence se od počátku své existence profiluje v dramaturgicky ucelených konceptech koncertů nebo projektů, které pořádá. Odtud pochází i její název.

Konvergence – směřování k jednomu cíli, hledání společných průsečíků, snaha o pochopení a sladění do jednoho celku. Tato myšlenka postupně přerostla do celkového životního pohledu a chápání umění kolem nás, totiž že i v jednotlivostech a roztříštěnosti uměleckých snah jednotlivců je vždy možné najít styčné roviny, a ty pak zajímavým způsobem propojovat, tedy vytvářet jakési pomyslné mosty k jejich pochopení díky tomu, že je můžeme vnímat v určitých souvislostech ucelených dramaturgií (jako protipól k jinak celkem běžné sendvičové dramaturgii).
Naše koncerty se vyznačují sladěním celku, o čemž se budete moci přesvědčit i během naší showcase.

Ansámbl
Během deseti let existence skladatelského sdružení se zformoval ansámbl KONVERGENCE. Účinkují v něm jak špičkoví hráči, většinou absolventi hudební Akademie, tak samotní skladatelé. Tato kombinace vytváří symbiózu, která významně posouvá možnosti celého ansámblu vpřed. V současné době má na svém kontě desítky premiér autorů z celého světa.

Soubor kromě vlastní koncertní řady vystupuje také na domácích a zahraničních pódiích a festivalech.

Ansámbl KONVERGENCE v současnosti patří k respektovaným komorním tělesům soudobé hudební scény. Od roku 2006 spolupracuje s Českým rozhlasem.


 ME-SA: Much More Than Nothing
Zdravě šílené a spontánní představení Much More Than Nothing patří k nejúspěšnějším tanečním projektům sezony 2012/2013 - projekt je na seznamu 20 evropských „Priority Companies“ networku Aerowaves a získal nominaci na Taneční inscenaci roku 2013.

“Spoluprácu Terezy Ondrovej, Andrei Opavskej, Lucie Kašiarovej, Martiny Hajdyli Lacovej, Karolíny Hejnovej, Petra Šavela a Jara Viňarského totiž možno trochu nadnesene označiť za akýsi All-Stars výber českej a slovenskej nezávislej tanečnej scény. Ich predstavenie charakterizoval aj zmysel pre nadhľad nad sebou samým a pohrávanie sa s ironizáciou.(...)” (Miroslav Zwiefelhofer, KioSk)

VerTeDance: Simulante Bande
V inscenaci SIMULANTE BANDE zkoumají VerTeDance neotřelé možnosti pohybového vyjádření zdravého a fyzicky handicapovaného člověka, relativnost pojmu handicap i křehký kosmos mezilidských vztahů. Své často neviditelné limity přetavily netanečnice Alena Jančíková a Zuzana Pitterová do neuvěřitelných výkonů, ve kterých jim „asistují“ profesionální tanečníci Veronika Kotlíková a Petr Opavský. Autorskou hudbu k představení vytvořila skupina DVA, která VerTeDance doprovodí naživo i v New Yorku.

ME-SA
ME-SA se během pětileté existence úspěšně etablovala na profesionální taneční scéně, pravidelně se účastní významných festivalů (Tanec Praha ad.) a těší se zájmu mezinárodní profesní obce (nominace na Taneční inscenaci roku 2013, 2012 a Tanečnici roku 2011, 2012). V roce 2013 je ME-SA na seznamu pouhých dvaceti evropských “Priority Companies 2013“, které jsou vybírány 40 evropskými experty sdružených v síti Aerowaves

VerTeDance
VerTeDance patří k vůdčím souborům na české taneční scéně. Uskupení tvoří tanečnice
a choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (Tanečnice roku 2010) a světelný designér Pavel Kotlík. VerTeDance za deset let existence vytvořili 17 projektů a získaly mnohá ocenění. Jsou jedinou českou skupinou, která získala dvakrát nejprestižnější ocenění v oblasti současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva) a 2012 (Kolik váží vaše touha?).

Naivní divadlo Liberec
Naivní divadlo Liberec je již téměř 65 let ukotveno v mysli svých diváků i odborné veřejnosti, jako české loutkové divadlo vynikající kvality! Naivní divadlo Liberec je zřizováno Statutárním městem Liberec a disponuje umělecky vyzrálým souborem herců s loutkou i zajímavou skupinou hostujících režisérů, kteří se snaží nejen navazovat na tradici, ale také objevovat a posouvat možnosti a hranice současného loutkového divadla. Režisér Tomáš Dvořák - spolu s domácí autorkou Ivou Peřinovou 
a v posledních letech s Vítem Peřinou patří k nejčastějším a nejúspěšnějším. Příležitost dostávají
i mladí, začínající umělci, kteří zde mohou realizovat své první tvůrčí experimenty. Nové inscenace jsou vytvářeny s loutkami i bez loutek, s použitím masek nebo znakových kostýmů. Naivní divadlo je častým hostem mezinárodních festivalů po celém světě.

Naivní divadlo Liberec je pořadatelem mezinárodního festivalu Mateřinka, který se zaměřuje na loutková představení pro nejmenší děti.  Festival Mateřinka má čtyřicetiletou tradici a koná se jako bienále ve městě Liberec. Pro svoji kvalitní uměleckou úroveň patří k vyhledávaným akcím v celém loutkářském světě. Další ročník proběhne v červnu 2015.


Naivní divadlo Liberec - Vít Peřina: Budulínek
Žil byl jednou jeden malý chlapec. Jmenoval se Budulínek. Rodiče již bohužel neměl. Zato měl ještě babičku a dědečka! A ti to s Budulínkem neměli ani trochu snadné. Budulínek je totiž vůbec, ale vůbec neposlouchal! A tak není divu, že se jednoho dne dostal do pěkné šlamastyky, protože i přes varování svých prarodičů, aby nikomu neotvíral, vpustil do domu proradnou lišku. Ta nelenila
a Budulínka unesla do své nory. Kdo ví, co by se s malým nezbedou stalo, kdyby dědeček, babička
a soused hajný společně nevyrazili na záchrannou výpravu.

Tvůrci studiového představení respektovali dobře známou zápletku klasické české pohádky, nicméně ji originálně rozpracovali o řadu inovujících motivů. Téma poslouchání se v jejich podání netýká pouze neposlušného Budulínka či přecitlivělých ušisek záludné lišky, ale rovněž Budulínkových prarodičů, kteří naopak slyší prachbídně. Proč tomu tak je a k čemu všemu to v Budulínkově dobrodružství vedlo, odhaluje půvabná studiová inscenace, plná humoru, živé muziky a ryze loutkářských lahůdek.

Režie: Michaela Homolová
Výprava: Robert Smolík
Hudba: Filip Homola
Hrají: Michaela Homolová a Filip Homola

Švandovo divadlo: THE GOOD AND THE TRUE
Dva osudy, dva naprosto odlišné příběhy sportovce Miloše Dobrého a herečky Hany Pravdové. Spojuje je nejen to, že přežili holocaust… Příběh lidí, kteří se ocitli na stejných místech a prožili podobné tragédie, a přesto se nikdy nepoznali, sestavili z autentických výpovědí a podle knihy Krátké povídky z dlouhého života Tomáš Hrbek, Lucie Kolouchová a Daniel Hrbek. V premiéře byla inscenace Švandova divadla na Smíchově pod názvem Šoa představena 11. ledna 2011.

Nyní uvádí Švandovo divadlo anglickou verzi inscenace pod názvem THE GOOD AND THE TRUE. S anglickým obsazením ji nazkoušel režisér a ředitel ŠD Daniel Hrbek. Premiéra proběhla v Praze dne 18. ledna 2013, následovalo třítýdenní turné po Velké Británii, během kterého byla inscenace THE GOOD AND THE TRUE představena divákům v Leedsu a v Londýně. Turné bylo zakončeno 6. února 2013 v Bruselu. V londýnské West London Synagogue bylo představení součástí Holocaust Memorial Day, většinu představení zahrnovala diskuzi s tvůrci.

6. a 7. ledna 2014 budou odehrána v Praze dvě představení inscenace THE GOOD AND THE TRUE, aby se následně zúčastnila prestižního newyorského veletrhu APAP 2014. V roli Hany Pravdové se představí Isobel Pravda – mladá britská herečka a Hanina vnučka, která poprvé na jevišti ztvární svou babičku. Jako Miloš Dobrý vystoupí britský divadelní herec Saul Reichlin.

Švandovo divadlo
Švandovo divadlo na Smíchově lze definovat jako multižánrové kulturní centrum živého scénického umění s širokým spektrem repertoáru a pevnými dramaturgickými cykly, které tvoří jednak kontinuální práce vlastního uměleckého souboru, ale také představení spolupořádaná, hostující či další umělecké aktivity, které pomáhají ideu kulturního centra naplňovat. Nabídka kulturních služeb Švandova divadla se skládá z: repertoáru vlastního činoherního souboru / alternativní tvorby / tvorby pro děti / koncertů 
/ diskusních pořadů / literárních pořadů / festivalů a inscenací hostujících souborů / výtvarných projektů / speciálních akcí (workshopy, prohlídky divadla, dny otevřených dveří, velké divadelní soboty, setkávání Klubu Ateliéru Švandova divadla, odpolední představení pro seniory, veřejné generálky, jubilejní setkání apod.).

Národní divadlo
Národní divadlo je reprezentativní scénou České republiky. Je jedním ze symbolů národní identity 
a součástí evropského kulturního prostoru. Je nositelem národního kulturního dědictví a zároveň prostorem pro svobodnou uměleckou tvorbu. Je živým uměleckým organismem, který chápe tradici jako úkol ke stále novému řešení a jako úsilí o nejvyšší uměleckou kvalitu.

Dnešní podobu Národního divadla tvoří čtyři umělecké soubory – Opera, Činohra, Balet a Laterna magika – a pod uměleckou správu divadla patří pět scén – Národní divadlo, Stavovské divadlo, Státní opera, Nová scéna a Divadlo Kolowrat. Umělecké soubory Opery, Činohry a Baletu vybírají svůj repertoár nejen 
z bohatého klasického odkazu, ale vedle domácích autorů se zaměřují i na moderní světovou tvorbu. Repertoár Nové scény tvoří představení Laterny magiky, Baletu, Činohry a řada dalších uměleckých projektů, scénických diskuzí či jednorázových akcí.

Činohra Národního divadla
Soubor Činohry ND tvoří více než 50 předních českých herců, v jejichž čele stojí již od roku 2002 umělecký šéf a režisér Michal Dočekal. Činohra uvádí své inscenace na čtyřech scénách: v historické budově Národního divadla (kapacita 1000 diváků), ve Stavovském divadle (660 diváků), na Nové scéně
(400 diváků) a v komorním divadle Kolowrat (80 diváků). Je to repertoárové divadlo.

Repertoár Činohry je zaměřen především na moderní uchopení klasických her a na současnou světovou 
i domácí dramatickou tvorbu. Současný repertoár tvoří např. inscenace Čechovova Racka a Strýčka Váni, Havlova Zahradní slavnost, Jelinekové Co se stalo, když Nora opustila manžela, Beckettovo Čekání na Godota. Řada z těchto inscenací byla uvedena na velkých mezinárodních festivalech po celém světě (např. Soul, Bogota, Sarajevo, Varšava, Kluž) nebo ve významných světových divadlech (MCHT, Alexandrinské divadlo, Teatr Narodowy ad.).Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 10.1.2014 0:00
Do: 14.1.2014 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala