Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.5.2011 19:30

Příchozí z temnot

FILM a Koncert. Němý film s hudebním doprovodem a koncertem - Dasha & Martin Kumžák (Moondance Orchestra) and friends. Vstup volný

Československo, 1921, 62 min
Režie:  Jan S. Kolar
Hrají:  Theodor Pištěk, Anny Ondráková, Josef Šváb-Malostranský, Karel Lamač, a další
Film je s českými mezititulky, které budou čteny v angličtině

Richard Bor přiveze sousedu statkáři Dražickému starou knihu. Bezvýsledně přemlouvá jeho ženu Dagmar k útěku. V knize nalezne Dražický tajemství Černé věže a usne. Vejde do věže a najde tam alchymistickou laboratoř a mrtvolu muže, držícího návod ke svému oživení. Dražický pokus úspěšně provede a dozví se, že muž je jeho dávným předkem Ješkem Dražickým, který žil v době Rudolfa II. U císařského dvora se stal žákem alchymisty Borra, který mu svěřil tajemství elixíru života. Když Ješkova milá zemřela na mor, vypil elixír a nechal se uspat. Z Borrových zápisků se Ješek dočte o nutnosti každé tři dny vypít další dávky elixíru, aby nezemřel. Ješek se zamiluje do Dagmary a chce ji získat. Dražický ho však vyslechne a vyhodí věž se zásobami elixíru do povětří. Ješek Dagmaru unese a Bor i Dražický ho pronásledují. U vody Ješek Bora uškrtí a Dražický vystřelí na Ješka. V tom se Dražický probudí a uvědomí si, že to byl jenom sen. Od majordoma se dozví, že Bora ranila mrtvice.

Hudební doprovod a koncert:  Dasha & Martin Kumžák (Moondance Orchestra) and přátelé:
Pavel Plánka (Moondance Orchestra)
Imran Musa Zangi (Rhythm Desperados)
Michal Hejna (Rhythm Desperados)


Dasha & Martin Kumžák  a přátelé:

Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková pochází z muzikantské rodiny.
Od mala hrála na housle, ale zpěv nakonec zvítězil. Začínala v dětském sboru Filharmonie Bohuslava Martinů a se swingovou kapelou Big Band Zlín.
V roce 1995 vyhrála v pořadu Mini Max soutěž Talentárium a o rok později se stala vítězkou soutěžního festivalu pro mladé zpěváky Zlíntalent, který jí otevřel cestu nejen ke zpívání, ale také k vydání jejího, zatím jediného, debutového CD „… Do peřin“. Díky této soutěži její další kroky zamířily do Prahy do agentury Krach k Jiřímu Kornovi. Při studiu na Konzervatoři dostala, díky své profesorce zpěvu Lídě Nopové, nabídku začít zpívat jako vokalistka s Karlem Gottem, se kterým v roce 1998 absolvovala německé turné. Již po prvních koncertech Karel věděl, že nepůjde pouze o záskok za vypadlou sboristku, ale o trvalou spolupráci. Už v té době o Dashe prohlásil, že je talent, který se rodí jednou za sto let. Tímto se stala stálým členem jeho orchestru, účastnila se koncertů jak v České republice, tak i Německu, Moskvě a dokonce i v prestižní Carnegie Hall v New Yorku a jejich spolupráce trvá dodnes. V roce 2005 odjela díky získanému stipendiu studovat zpěv na prestižní školu Berklee Collage of Music v americkém Bostonu, kterou ale kvůli pracovním nabídkám přerušila. V současnosti se řadí mezi nejobsazovanější muzikálové zpěvačky a herečky, i když dříve v muzikálech nechtěla vůbec účinkovat.  Již ve svých sedmnácti letech dostala roli Ofélie v muzikálu Janka Ledeckého Hamlet, ve kterém získala i první herecké zkušenosti. Poté na řadu přišla pohádková Popelka ve stejnojmenném muzikálu, Mia v Galileovi, Mariana v opeře Martina Kumžáka Božská komedie a role židovské dívky Rebeky v muzikálu Karla Svobody Golem. V Divadle Broadway se zanedlouho objevila jako nezkrotná Angelika a tajemná Mona  Lisa. V Hudebním divadle v Karlíně obdivuhodným způsobem ztvárnila hned dvě protikladné ženské postavy v díle Franka Wildhorna – ohnivou Carmen (v alternaci s Lucií Bílou) a nesmělou Katarinu. Tento muzikál se do Karlína vrátil v březnu 2011.

V současné době můžete Dashu vidět v plzeňském Velkém divadle, kde hostuje v muzikálovém představení Monty Python´s SPAMALOT jako Jezerní dáma a od listopadu 2010 jako Máří Magdalénu v obnovené verzi kultovního muzikálu Jesus Christ Superstar, hrajícího se na divadelních prknech HdK.
Za tuto roli se také 26.3.2011 stala zaslouženou držitelkou "CENY THÁLIE ZA ROK 2010".

Vystupuje také jako sólistka s kapelami Moondance Orchestra a Pájky Pájk, vedených klavíristou, skladatelem a aranžérem  Martinem Kumžákem. Jejich repertoár se skládá především z latinskoamerické, funky, soul a R´n´B hudby a jako hudební doprovod byli k vidění v pořadech Stardance ... když hvězdy tančí, Bailando, Duety ... když hvězdy zpívají.

Martin Mužák Vystudoval Konzervatoř J. Ježka, na Státní konzervatoři v Praze pokračoval ve studiu skladby a svou učednickou dobu završil na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Aranžoval a dirigoval muzikály West Side Story, Hair a Rusalka. Společně s Jankem Ledeckým vytvořil muzikály Hamlet a Galileo. Složil hudbu k česko-americkému filmu Manor, v Národním divadle složil hudbu mimo jiné pro dvě hry režírované Janem Kačerem – Peer Gynt a Hrdina Západu. Dlouhodobě spolupracuje s Jankem Ledeckým, Danielem Hůlkou, Hanou Křížkovou a Kontrabandem Milana Svobody. V roce 2000 dirigoval v pařížské Bercy projekt Excalibur francouzského skladatele Alana Simona. V roce 2002 uvedla Státní opera Praha jeho operní debut Božská komedie na libreto Lubomíra Holzera. Věnuje se kompozici současné vážné hudby – v roce 2002 uvedl svoji suitu pro housle, violoncello a klavír ve Španělském sále Pražského hradu. V roce 2004 aranžoval a dirigoval koncertní projekt LUCIE a FOK. Je vyhledávaným aranžérem a hráčem na klávesové nástroje. Jeho kvality využili například zpěvačky DeeDee Bridgewater a Diana Reeves při svých nedávných vystoupeních na festivalu Stuny podzimu.

Dasha spolu s Martinem Kumžákem za doprovodu percusisty Pavla Plánky, dalšího člena Moondance orchestra předvedou komorní ukázku z jejich reportáru na recitálu  před projekcí filmu 16.5. v Českém centru New York.

Hudební doprovod filmu podpoří i další hudební přátelé percusista Imran Musa Zangi a bubeník Michal Hejna, členové Rhythm Desperados, kteří vystoupili s v Českém centru v březnu 2010.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

16.5.2011 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala