Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.4.2014 15:00 - 18:00

Walking in the Air: Art Criticism in Europe

Panelová diskuze pořádaná ve spolupráci evropských kulturních institutu v New Yorku (EUNIC), AICA-USA - asociace amerických výtvarných kritiků a časopisu The Brooklyn Rail. .

 

Jaká je v Evropě situace v oblasti kritiky umění? Jak bychom měli hovořit o kritice umění v místním geo-kulturním kontextu, když se umění stává globálním fenoménem? Jakou roli hrají sociální média při přetváření umělecké kritiky lokální na celosvětovou? Jaká je role kritiky umění ve formování identity lokálního umění? To je jen  několik otázek , na které upozornili vědci a kritici ze Španělska , Finska , Polska a České republiky, a kterými se budou zabývat v průběhu panelové diskuse Walking in the Air: Art Criticism in Europe. Moderuje spoluzakladatel a redaktor blogu Hyperallergic Hrag Vartanian. Diskuse začne úvodním projevem Marka Bartelika PhD, prezidenta AICA International, následovat bude prezentace jednotlivých účastníků diskuse o současném stavu umělecké kritiky v jejich zastupujících zemích s důrazem na kritiku v denním tisku .

15:00 – 18:00 hodin : Panelová diskuse
18:00 a 19:30 hodin : Recepce v zahradě


Volný vstup s povinným RSVP na http://walkingintheair.eventbrite.com

Panel Walking in the Air : Art Criticism in Europe  bude doplněn zvláštním vydáním květnového Brooklyn Rail , věnovaným umělecké kritice v Evropě a ve Spojených státech..


O účastnících diskuze :

Moderátor :
Hrag Vartanian je spisovatel , kritik umění a kurátor . Je editorem a  spoluzakladatelem vlivného uměleckého  blogu Hyperallergic . Vartanian se narodil v Aleppo v Sýrii , vyrůstal v Torontu v Kanadě a žije v Brooklynu v New Yorku . Vartanian přispíval do mnoha on-line a tištěných publikací a magazínů, včetně Art21 blogu, Boldtype , The Brooklyn Rail, Huffington Post , AGBU News Magazine , Ararat Magazine , a NYFA Current . Jako host přispíval k Al -Džazíra , NPR a WNYC.

Přednášející:
Dorota Jarecka ( Polsko ) je polská historička umění , kurátorka a kritička umění  píšící do klíčových polských časopisů a spolupracuje s hlavním polským deníkem " Gazeta Wyborcza". V letech 2011-2012 pořádala v Muzeu moderního umění ve Varšavě sérii setkání Krytycy i krytycy ( Kritici a kritiky ) , jež byla věnována stavu umělecké kritiky a v rámci níž probíhaly dílny umělecké kritiky. V roce 2012 jí byla udělena cena Jerzyho Stajudy za uměleckou kritiku . V témže roce  se stala spoluvydavatelkou knihy s názvem Krystiana Robb - Narbutt . Rysunki , przedmioty , pracownia ( Krystiana Robb - Narbutt . Kresby, objekty, studio ) . Je členkou Občanského fóra pro současné umění a také Mezinárodní asociace kritiků umění / AICA .

Marja - Terttu Kivirinta ( Finsko ) je umělecká kritička , novinářka ( na volné noze mezi lety 1976-1980 , 2009 -) a autorka populárně naučných knih . Pracovala od roku 1980 po 28 let jako spisovatelka  v kulturní rubrice deníku Helsingin Sanomat. Od roku 1978 přednášela dějiny umění a uměleckou kritiku na University of Theater, University of Helsinki a University of Art and Design taktéž v Helsinkách . Vydala řadu článků o historii umění a současném umění , takéž pracovala jako spoluvydavatelka v redakčních radách pro řadu populárně naučných knih . Marja - Terttu Kivirinta je v současné době členkou představenstva v AICA - Finsko (2010 - ) a AICA International (2011- ).


Javier Montes ( Španělsko ) je spisovatel , překladatel a kritik umění žijící v Madridu . Dlouhou dobu žil v Rovníkové Guineji , Paříži , Lisabonu , Rio de Janeiru a Buenos Aires . V roce 2007  získal cenu José María Peredy za svůj první román Los penúltimos a společně s Andrésem Barbou získali cenu Anagrama Essay za knihu La Ceremonia del porno ( 2007) . Jako překladatel se soustředil na publikace zaměřené na kritiku a výzkum díla W. Shakespeara : publikovány byly jeho verze Cymbelína , Krále Leara a Coriolana , stejně jako esej Shakespeare a hudba ( 2009) .

Tomáš Pospiszyl ( Česká republika ) je kritik , kurátor a historik umění sídlící v Praze. Píše pro deník Lidové noviny . Pracoval jako kurátor v Národní galerii v Praze (1997-2002) , a jako výzkumný pracovník v Muzeu moderního umění v New Yorku ( 2000) . Od roku 2003 vyučuje na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze . Je pravidelným přispěvovatelem do českých uměleckých časopisů Umělec , Týden , A2 , Ateliér , Cinepur  a Respekt .


Pořádá AICA International a členové EUNIC New York : The Czech Center New York, Finnish Cultural Institute in New York, Spain Culture New York-Consulate General of Spain, and The Polish Cultural Institute New York  in collaboration with AICA-USA and The Cervantes Institute in New York. Media partner Brooklyn Rail and Hyperallergic.

 

 

 


Místo konání:

The Cervantes Institute in New York, 211 East 49th Street, NYC

Datum:

27.4.2014 15:00 - 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala