Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.7.2020

V ZÁKULISÍ: FOCENÍ S ČESKÝM FOTOGRAFICKÝM DUEM J3T

J3T je fotografické duo Jany Jabůrkové a Jiřího Turka, kteří se ve své práci specializují hlavně na portrétní fotografii. Společně fotili pro řadu časopisů, např. Forbes a Variety. Spolupracují na sérii dokumentující život světových metropolí pulzující životem – cityLOVE a také připravili fotografický projekt na pomoc obětem násilí pro kampaň neziskové organizace Bílý kruh. V této Instagramové prezentaci nás autoři zavedou do světa focení celebrit na titulní stranu časopisů a dovolí nám nahlédnout do procesu focení portrétu Dary Rolins na obálku současného vydání časopisu Forbes.

 

Dara Rolins, Forbes české vydání, červenec 2020. Foto: J3


 

J3T je fotografické duo Jany Jabůrkové a Jiřího Turka. Spolupracují už téměř pět let. Specializují se hlavně na portrétní fotografii. Jejich portréty jsou vždy originální a zachycují pravou podstatu a ducha fotografované osoby. Jeden z jejich dlouhodobých projektů je série dokumentující život z nejikoničtějších světových metropolí pulzující životem – cityLOVE. Myšlenka, na které tento projekt stojí, je prostá – nejlepším fotoateliérem je ulice. Fotografie z této série zachycují různou dynamiku jednotlivých měst. Duo J3T také připravilo fotografie pro kampaň neziskové organizace Bílý kruh, použité pro Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí. Tento projekt byl k vidění na mezinárodním festivalu fotografie Photonoviembre 2015.

 


Photoshoot s Darou Rolins, Foto: J3T, více na INSTAGRAMU


 

Dara Rolins je jednou z nejúspěšnějších osobností českého show byznysu. Její kariéra začala před 40 lety, když vystupovala, jako dětská hvězda vedle nejpopulárnějšího československého zpěváka Karla Gotta. Dnes je významnou českou influencerkou, hvězdou populárních televizních show a buduje byznysové impérium. Podrobnosti svěřila časopisu Forbes.


 

 

Portréty od J3T
Karolina Kurkova

Ivan Kral

Taťána Kuchařová

David Bowie


 

Jana Jabůrková se narodila na Moravě. Svou kariéru zahájila jako žurnalistka. Pracovala jako mluvčí společnosti ČEPS a české vlády. Spolu s Jiřím Turkem fotili pro řadu časopisů, mezi nimi např. Forbes edici pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko, Forbes US a Variety. Též se věnují portrétní fotografii a komerčním zakázkám.


Jiří Turek se narodil v Praze. Profesní dráhu zahájil jako reportážní fotograf. V roce 1995 se stal fotografickým editorem magazínu MF Dnes a začal se specializovat na portrétní a módní fotografii. Od roku 1998 působí Jiří Turek na “volné noze” a stal se jedním z nejuznávanějších portrétních fotografů nejen v České republice. Portrétoval významné světové osobnosti jako je David Bowie, Luciano Pavarotti, Lou Reed, the Rolling Stones, Sting a mnoho dalších. Od roku 2002 se věnuje také pedagogické práci a učí na Slezské univerzitě, kde přednáší portrétní a módní fotografii. V posledních letech vedl a vede workshopy a semináře o umění fotografie, zejména ve spolupráci s Leica Gallery a institutem Photo-Genia. V letech 2002 až 2006 žil a pracoval ve městě New York. Ve volné tvorbě se vrací k původním reportážním základům a černobílé fotografii. Věnuje se různým „zapomenutým“ technikám focení, především technologii „lithprints“.

 

www.J3T.cz

www.jabujana.cz

www.jiriturek.com

 

Více podrobností naleznete na našem INSTAGRAMU

 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

 

 

 

 

Místo konání:
Online
Datum:

9.7.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala