Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2013

Rozmarná léta Jiřího Menzela

Expozice fotografií a oblíbených bonmotů z Menzelových filmů vychází z dokumentů, knih, plakátů a scénářů ze soukromého archivu oscarového režiséra. Výstava bude uvedena ve Washingtonu, New Yorku a Los Angeles v září 2013 za osobní účasti Jiřího Menzela.


Jiří Menzel prožívá 75. rozmarné léto
Výstava fotografií, která doprovodí nový film Donšajni i psaní memoárů

Významné životní jubileum režiséra Jiřího Menzela připomene unikátní výstava čerpající z jeho díla. Jako dárek ji připravila jeho žena Olga, se svou společností MEDIALOGUE, s.r.o.

„Se svým týmem připravuji fotografické a dokumentační výstavy již mnoho let a tak mi přišlo téměř samozřejmé zprodukovat výstavu i Jiřímu. Letošní jubileum se nabízelo. Nejde však o vystavěný pomník jemu a jeho dílu, ale o připomenutí něčeho, co dělá pro lidi, ať už jde o film či divadlo. Jsem upřímně nadšená, jakým způsobem kolegyně Veronika Gondová výstavu autorsky pojala a jsem si jista, že se bude lidem líbit,“ komentuje vznik výstavy Olga Menzelová Kelymanová, producentka a manželka Jiřího Menzela.


Expozice je koláží fotografií z velké většiny dosud nepublikovaných snímků umístěných na patnácti oboustranných panelech. Diváci budou moci vidět fotografie například z filmů Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a další, doplněné o oblíbené citáty:

„To je dobrý. Měl si štěstí Jaromíre, je to těsně vedle, na funkci to nebude mít vliv.“ To jako na funkci rostlináře, jo?“ „No, to už vůbec ne…“ (Vesničko má středisková)

„Von teda cihlu do ruky neveme, ale odborník je to na slovo vzatej.“ „To je fachman. Takle už tu postavil tři vily!“ (Na samotě u lesa)

„Projekt není detailní retrospektivou mapující veškeré dílo a dosavadní život autora. Jde spíše o úsměvnou přehlídku výjimečných momentek a zlidovělých hlášek z režisérovy filmografie, stejně jako připomenutí a odhalení zajímavých událostí i z ostatních sfér jeho působení. V textové části výstavy jsou navíc zahrnuty první úryvky z připravovaných memoárů Jiřího Menzela, které v současné době připravuje,“ doplňuje autorka expozice Veronika Gondová. Výstava předchází premiéře nového filmu Jiřího Menzela „Donšajni“.

 

Realizace projektu                     

Projekt realizuje Medialogue, s.r.o. ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu, Českým centrem v New Yorku a Generálním konzulátem České republiky v Los Angeles za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

 

 

 

 

Generální partner projektu
PSJ, a.s.

 

 

Partner projektu
ALUKOV HZ spol. s r.o.

 

 

 

 

Aktuální informace o výstavě najdete na www.medialogue.cz

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

19.9.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala