Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.4.2012 18:30 - 29.5.2012

Invitation

Výstava současného skla. Průřez současnou sklářskou tvorbou.

Mezinárodní prezentace skla, své sochy a objekty ze skla tu vystavují umělci z Čech, Izraele, Koreje, Slovenska, Lucemburska a Francie. A také mezigenerační: na výstavě se prezentují práce autorů, kteří se svou prací ve skle začínali před padesáti lety dohromady s umělci, kteří před nedávnem ukončili svá studia. Co je spojuje? Kromě práce se sklem je to vztah studenta a profesora.

Invitation
Kurátor: Ivan Pokorný
Vernisáž výstavy: Středa, 18. dubna, 2012 v 18:30 hodin

Výraz sklo v každém z nás vyvolá představu něčeho užitečného, krásného, křehkého, ale všichni o existenci skla víme, používáme ho, chráníme se jím, pokrýváme jím domy, bereme ho jako něco poměrně běžného. Umělci, které představuje výstava Invitation v Českém centru, studovali sklo z jiného pohledu. Naučili se tuhle záludnou, ale nádhernou hmotu tvarovat tak, aby vyjadřovala jejich pocity a náladu. Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová patří mezi průkopníky české sklářské ateliérové tvorby, jsou legendami, jejich práce jsou ve sbírkách prestižních muzejí po celém světě včetně Metropolitního muzea v New Yorku, stejně jako ve vzácných soukromých sbírkách. V New Yorku by se jich našlo hned několik. Právě jejich zásluhou Libenského a Brychtové, autorské dvojice, se sklenička či váza během času změnila na monumentální tavenou skleněnou sochu. Hned vedle jejich červené hlavy Queen stojí boxer Kličko Václava Machače. Skvělý sochař je studentem Stanislava Libenského a svůj celý život zasvětil foukanému a malovanému sklu a výuce studentů Střední průmyslové škole sklářské v Novém Boru. Tahle škola učí české designéry a umělce už 140 let. Machačovi studenti Světlana Svatošová, návrhářka lustrů, Jakub Janďourek a Ota Svoboda, kteří založili designérskou firmu Born in Bor, Lukáš Jabůrek, šéf designér firmy Moser a další tu prezentují své autorské práce a svět umění teprve dobývají. Prezentují  se především designem váz, těžítek, objektů k ozdobě stolů, svícnů a podobně. Skoro by se dalo říct, že po šedesáti letech je sklo tam, kde začínalo. Ovšem to by byl velký omyl: mladí umělci skvěle ovládli umění svých profesorů, technologie i způsoby uvažování a s posunem do volné tvorby, v kombinaci s dalšími médii a materiály posouvají definitivně sklářskou tvorbu z oblasti řemesla do oblasti volného umění a designu.

 Výstava v Českém centru nadchne návštěvníky jen pro samotnou krásu prezentovaných děl. Znalci navíc ocení, že vedle novinek z ateliérů předních sklářských výtvarníků tu získá informaci o dílech mimořádných talentů. Song Mi Kim z Koreje završila svá studia na Vysoké škole umění, architektury a designu v Praze, Studio Koncern již získalo za svůj design Red Dot Design Award /2009/, Katerina Verguelis z Izraele pomohla vzniku  sklářského ateliéru během svých studií na Bezalel Academy v Jerusalémě.

 Výstava Invitation skvělým načasováním doplní kulturní dění na Manhattanu, kde v prvním týdnu konání výstavy proběhne veletrh zaměřený na design a sklářkou tvorbu, SOFA. Zároveň zve návštěvníky Českého centra a milovníky „skla“ na  nově vzniklou kulturní akci, kterou čtvrtým rokem  hostí hlavní město České republiky, Pražský Festival /mezinárodní setkání výtvarníků pracujících se sklem/.

Galerie Pokorná

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 18.4.2012 18:30
Do: 29.5.2012

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala