Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.11.2016 19:00

KRISTOVE ROKY

Filmový cyklus FAMOUS FIRSTS: České centrum New York představí filmové prvotiny dnes již legendárních absolventů jedné z nejprestižnějších filmových škol na světě, pražské FAMU.

 

U příležitosti oslav 70. výročí založení FAMU se budou po celý listopad v ČCNY promítat celovečerní hrané debuty celosvětově uznávaných režisérů, absolventů FAMU. Prožijte s námi atmosféru filmových začátků nejvýraznějších hlasů světové kinematografie.

15. 11. od 19h KRISTOVE ROKY (1967, 95 min, Československo)

Režie: Juraj Jakubisko, FAMU ´66

Celovečerní debut Juraje Jakubiska, jedné z nejvýraznějších osobností slovenské kinematografie, je tragikomickou výpovědí o pocitech a životních vyhlídkách muže, jenž se nachází v příslovečné době života. Film získal cenu FIPRESCI a určil směr dalších Jakubiskových uměleckých počinů.


Další filmy:

1. 11. od 19h VZPOMÍNÁŠ NA DOLLY BELL? (1981, 109 min, Jugoslávie)

Režie: Emir Kusturica, FAMU ´78

Křehký příběh citového zrání šestnáctiletého Dina, který naplno prožívá první milostné vzplanutí na předměstí Sarajeva 60. let. Snímek přinesl jeho režisérovi Zlatého lva na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Kusturicův první hraný celovečerní film patří bezesporu k nejlepším snímkům jugoslávské kinematografie vůbec.

 

3. 11. od 19h KONKURS NA ŽIVOT (1977, 99 min, Polsko)

Režie: Agnieszka Holland, FAMU ´71

Spolurežiséři: Jerzy Domaradzki a Pawel Kedzierski 

Film inspirovaný Československou novou vlnou se zabývá morálními problémy mládeže z pohledu dvou hlavních hrdinů Anny a Pavla, kteří se seznámí během kamerových zkoušek hereckého konkursu na připravovaný film. Snímek promyšleně kombinuje hrané pasáže s autentickými dokumentárními sekvencemi.

 

10. 11. od 19h  INTIMNÍ OSVĚTLENÍ (1965, 71 min, Československo)

Režie: Ivan Passer, FAMU ´58

Jeden z nejvýznamnějších snímků Československé nové vlny. Celovečerní debut scénáristy a režiséra Ivana Passera je zároveň jediným dlouhometrážním snímkem, který Passer v Československu natočil. Filmový příběh dvou přátel, hudebníků, kteří se po letech setkávají na malém městě a rekapitulují své životy, byl z politických důvodů na 20 let uzavřen do trezoru.

 

22. 11. od 19h ČERNÝ PETR (1963, 86 min, Československo)

Režie: Miloš Forman, ´55

První velký Formanův film se vyznačuje uvolněností a lehkostí. Hlavní hrdina Petr dohlíží v obchodě s potravinami na nepoctivé zákazníky, přitom by daleko raději trávil svůj čas na koupališti. Komičnost, absurdita a dokumentace každodenního života snímku okouzlila nejednoho diváka. Film vyhrál první cenu na festivalu v Locarnu, kde porazil i největší režijní osobnosti své doby, jakými byl iniciátor francouzské nové vlny Jean-Luc Godard s filmem Pohrdání či Ital Michelangelo Antonioni se snímkem Červená pustina.

 

18. 11.  od 18h  THE BEST OF FAMU

Projekce studentských filmů FAMU na Tisch School of the Arts, NYU.  Během večera se představí studentské filmy režisérů: Ondřeje Hudečka, Jana Svěráka, Václava Kadrnky, Jana Prušinovského, Márii Procházkové, Saši Gedeona a Jana Sasky. Akce se koná jako připomínka mezinárodního dne studentstva 17. listopadu i úspěšné dlouholeté spolupráce mezi FAMU a NYU.

 

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

15.11.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem