Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.5.2020 - 30.6.2020

České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti

Ilustrovaná mozaika příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni s českými centry. Byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové.


Série České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti oslavuje významné Češky, které ovlivnily společenské, politické a kulturní dění nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. Věnuje se postavám, jako je habsburská panovnice Marie Terezie, první dáma Československa, Charlotta Garrigue-Masaryková, představitelka ženského emancipačního hnutí a obětí komunistických politických procesů, Milada Horáková, ministryně zahraničních věcí USA, Madeleine Albright, ale také přestavitelkám kultury, jako byla spisovatelka Božena Němcová, světově proslulá operní pěvkyně Ema Destinnová, která účinkovala i v newyorské Metropolitní opeře, představitelka surrealismu a umělecké avantgardy, Toyen, až po sportovkyně, jako byla gymnastka Věra Čáslavská a tenistka Martina Navrátilová. 


Projekt, který byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920, také spadá na výročí ratifikace 19. dodatku k ústavě Spojených států amerických, který byl oficiálně přijat všemi 50 státy federace 26. srpna 1920. Dodatek zaručil americkým občankám volební právo, ale boj za univerzální volební právo nebyl zdaleka u konce. Zahájení série na Radio Prague International také spadá na den, kdy zemřela významná česká disidentka a spisovatelka, Zdena Tominová, jedna z prvních signatářek Charty 77 a její mluvčí. Je důležité si neustále připomínat a vyzdvihovat skutky českých žen, které ovlivnily chod a dění v Československu.

Série přináší portréty padesáti významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorů a ilustrátorek, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková, která taktéž projekt kurátorsky zaštítila, včetně výběru ženských osobností. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt navazuje na stejnojmennou knižní publikaci, která vyjde na podzim 2020.

V letošním roce už byly České hrdinky představeny řadou českých center, včetně center v Tel Avivu,  Moskvě, Rotterdamu a Kyjevě, a nyní se přidává i České centrum New York. Díky dlouhodobé spolupráci Českých center a Radio Prague International se nyní České hrdinky dostávají také na webové stránky a sociální sítě RPI, a to v české, anglické, německé, francouzské, španělské a ruské mutaci. Každý všední den od pondělí 25. května po dobu celkem deseti týdnů tak budou mít diváci a posluchači českého i zahraničního vysílání RPI možnost sledovat osudy známých i méně známých žen české historie a současnosti.

„Radio Prague International letos u příležitosti 100 výročí od zavedení volebního práva žen přišlo s pětidílným cyklem na téma ženské otázky v ČR. Připojit se k projektu Českých center a Sutnarky je ideální možností, jak náš projekt ještě rozšířit. Prostřednictvím našeho zahraničního vysílání a především našich webových stránek radio.cz tak můžeme v pěti světových jazycích představit výjimečné české ženy minulosti i současnosti doslova po celém světě,“ uzavírá Klára Stejskalová, šéfredaktorka Radio Prague International.

 

6/26/2020
Milada Horáková
Lawyer and prominent representative of the Czech women's movement.


 

6/25/2020
Eliška Junková
The first Czech female racer who in 1928 drove her Bugatti in one of the most demanding car races in the world, the Sicilian Targa Florio, where she finished fifth.
 
6/24/2020
Milena Jesenská
Journalist, writer and translator, a friend of Franz Kafka, whose prose she translated into Czech.

6/23/2020
Lata Brandis
Noblewoman and horse rider, she was the first woman to participate in the famed Great Pardubice Steeplechase in 1927, one of the most difficult horse races in Europe.


 

22.6.
Marie Schmolková
Humanitární pracovnice, sionistka z české židovské rodiny.

19.6.
Maria Jeritza
Celosvětově proslulá sopranistka vlastním jménem Marie Jedličková.


 

18.6.
Božena Laglerová
První česká pilotka. Původně měla nakročeno ke kariéře operní pěvkyně. Kvůli onemocnění ale pěveckou kariéru předčasně ukončila a začala se věnovat letectví. V roce 1911 složila pilotní zkoušky a jako třináctá žena na světě získala průkaz Mezinárodní letecké federace. Laglerová se zúčastnila leteckých soutěží, v Hannoveru obdržela za své umění stříbrný pohár.

17.6.
Sidonie Nádherná
Česká šlechtična, mecenáška, múza. Málokterá žena v dějinách tak okouzlovala slavné umělce jako Sidonie Nádherná, poslední majitelka zámku ve Vrchotových Janovicích.

16.6.
Hana Podolská
Módní návrhářka, legenda české módy, majitelka oblíbeného pražského módního salonu v Praze.
15.6.
Alice Masaryková
Dcera prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, politička, socioložka.

12.6.
Emma Destinnová
Světoznámá operní pěvkyně a také symbol protirakouského odboje. Ve svých 20 letech byla sopranistka sice odmítnuta v Národním divadle v Praze, kariéru však úspěšně zahájila v témže roce v Dvorní opeře v Berlíně.

11.6.
Františka Plamínková
Politička a novinářka, která celý život zasvětila ženskému hnutí. Ač inteligentní a krásná, nikdy se nevdala. Původní profesí učitelka před koncem první světové války vstoupila do národně socialistické strany.

10.6.
Gabriela Preissová
Gabriela Preissová, spisovatelka, dramatička, představitelka uměleckého realismu.

9/6//2020
Zdenka Braunerová
Malířka a průkopnice v oblasti knižní grafiky, neúnavná organizátorka českého uměleckého života. 

 


 

8/6//2020
Charlotte Garrigue-Masaryková
Manželka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Původem Američanka pocházející z New Yorku se naučila perfektně česky.  

 

5/6//2020
Bertha von Suttner
Pacifistka, novinářka a spisovatelka píšící německy se narodila v Praze.  

 

4/6/2020
Marie von Ebner-Eschenbach
Německy píšící moravská spisovatelka. Pocházela ze starého moravského šlechtického rodu Dubských z Třebomyslic.  

 


 

 

 

3/6/2020
Božena Němcová
Nejznámější česká spisovatelka, sběratelka pohádek a lidových pověstí, autorka prozaických děl, povídek i básní.  

 

2/6/2020
Anna Náprstková
Podnikatelka, filantropka a mecenáška. Zažila období chudoby, dvakrát ovdověla, a přesto neztratila elán a chuť do života.  

 

1/6//2020
Magdalena Dobromila Rettigová
Spisovatelka a národní buditelka. Od vydání její proslulé „ Domácí kuchařky“ v roce 1826 není známější české kuchařské knihy.  

 


 

 

 

29/5/2020
Marie Terezie
Marie Terezie z rodu Habsburků byla arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká, markraběnka moravská et cetera.  

 

28/5/2020
Polyxena z Lobkowicz
Šlechtična rozená z Pernštejna pocházela po matce z nejvyšší španělské aristokracie.  

 

27/5/2020
Anežka Česká
Nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. Její život ovlivnilo dětství strávené v cisterciáckém klášteře v Doksech. V roce 1231 odmítla nabídku k sňatku s císařem Fridrichem II. Štaufským.  
  

 

26/52020
Abatyše Mlada
Jde o mladší dceru knížete Boleslava I. z rodu Přemyslovců, která svou diplomatickou cestou do Říma výrazně přispěla k uznání českého státu.  

 


 

 

 

25/5/2020
Kněžna Ludmila
Svatá Ludmila byla manželkou prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje I.
Sérii portrétů můžete v angličtině sledovat na Radio Prague International ZDE.

Partneři: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, Radio Prague International, Česká centra

 


Obrázky výše:
Milada Horáková: Milada Horáková
Marie Theresa: Lukáš Komárek
Martina Navrátilová: Veronika Bílková
Toyen: Helena Lasovská
Lata Brandis: Veronika Bílková
Božena Němcová: Lukáš Komárek

  
 

6/17/2020
Sidonie Nádherná
Czech noblewoman, patron, muse and inspiration for many artists, including Rainer Maria Rilke, Max Švabinský and Karl Kraus.
https://english.radio.cz/sidonie-nadherna-8683905

 

6/16/2020
Hana Podolská

Fashion designer and owner of a renowned clothing

    

 

salon in Prague, which became a model for all similar Czech companies in the 1930s and 1940s.
https://english.radio.cz/hana-podolska-8683770

 

6/15/2020

Alice Masaryková
Daughter of the first president of Czechoslovakia, Tomáš Garrigue Masaryk, and one of the first female university graduates in Bohemia, she pushed for numerous innovations in social policy and health care.
https://english.radio.cz/alice-masarykova-8683673

 

6/12/2020
Emma Destinová
World-famous opera singer and soprano who performed on stages in Berlin, London, Vienna and Paris.
https://english.radio.cz/ema-destinnova-8683399 

 

6/11/2020

Františka Plamínková
A politician, journalist and organizer of the Czech and international women's movement who, in the period between the two world wars, pushed for a number of laws bettering the position of women and mothers.
https://english.radio.cz/frantiska-plaminkova-8683284


6/10/2020
Gabriela Preissová
Writer and playwright, author of theater plays set in the Slovácko region of Moravia which present a mirror for the morality of that time.
https://english.radio.cz/gabriela-preissova-8683162 

 

 

6/17/2020
Sidonie Nádherná
Czech noblewoman, patron, muse and inspiration for many artists, including Rainer Maria Rilke, Max Švabinský and Karl Kraus.

 6/16/2020
Hana Podolská
Fashion designer and owner of a renowned clothing salon in Prague, which became a model for all similar Czech companies in the 1930s and 1940s.

 6/15/2020
Alice Masaryková
Daughter of the first president of Czechoslovakia, Tomáš Garrigue Masaryk, and one of the first female university graduates in Bohemia, she pushed for numerous innovations in social policy and health care. 

 6/12/2020
Emma Destinová
World-famous opera singer and soprano who performed on stages in Berlin, London, Vienna and Paris.

 6/11/2020
Františka Plamínková
A politician, journalist and organizer of the Czech and international women's movement who, in the period between the two world wars, pushed for a number of laws bettering the position of women and mothers.

6/10/2020
Gabriela Preissová
Writer and playwright, author of theater plays set in the Slovácko region of Moravia which present a mirror for the morality of that time. 


17.6.
Sidonie Nádherná

Česká šlechtična, mecenáška, múza. Málokterá žena v dějinách tak okouzlovala slavné umělce jako Sidonie Nádherná, poslední majitelka zámku ve Vrchotových Janovicích.
https://cesky.radio.cz/sidonie-nadherna-8682671

 

16.6.
Hana Podolská
Módní návrhářka, legenda české módy, majitelka oblíbeného pražského módního salonu v Praze.
https://cesky.radio.cz/hana-podolska-8683783

 

15.6.

Alice Masaryková
Dcera prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, politička, socioložka.
https://cesky.radio.cz/alice-masarykova-8683781

 

12.6.
Emma Destinnová
Světoznámá operní pěvkyně a také symbol protirakouského odboje. Ve svých 20 letech byla sopranistka sice odmítnuta v Národním divadle v Praze, kariéru však úspěšně zahájila v témže roce v Dvorní opeře v Berlíně. 


https://cesky.radio.cz/ema-destinnova-8682672

 

11.6.
Františka Plamínková
Politička a novinářka, která celý život zasvětila ženskému hnutí. Ač inteligentní a krásná, nikdy se nevdala. Původní profesí učitelka před koncem první světové války vstoupila do národně socialistické strany.
https://cesky.radio.cz/frantiska-plaminkova-8683302

Gabriela Preissová
Gabriela Preissová, spisovatelka, dramatička, představitelka uměleckého realismu.

https://cesky.radio.cz/gabriela-preissova-8683176  

    
Místo konání:

Datum:

Od: 25.5.2020
Do: 30.6.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala