Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.5.2020 19:00 - 20:00

Czech Science Café: Čeští vědci a největší astrofyzikální observatoř na světě

Prezentace o konstrukci a principech observatoře pro kosmické záření Pierra Augera (PAO) v Argentině, okořeněnou zážitky z poslední cesty přednášejícího. Následuje diskuze s materiálním fyzikem Janem Tomáštíkem, PhD. Na PAO nyní skupina mezinárodních vědců (včetně Čechů) studuje nejvzdálenější tajemství vesmíru dalekohledem, jehož rozměr je zhruba třikrát větší než oblast New Yorku.

CZECH SCIENCE CAFÉ

Čeští vědci a největší astrofyzikální observatoř na světě

s Janem “JaRonem” Tomáštíkem, Ph.D.

28.květen, 2020, 1:00 (SEČ), On-Line via ZOOM 

 

 

Jan „JaRon“ Tomáštík, PhD., Je fyzik z Univerzity Palackého v Olomouci a České akademie věd. Díky stipendiu Fulbright-Masaryk v současné době provádí výzkum na Virginia Tech University v Blacksburgu ve VA. Je však také aktivním popularizátorem vědy, spoluautorem projektu Vědátor (The Science Guy), který je nejsledovanějším pop-science projektem na českém Facebooku, s vlastním Youtube kanálem, Instagramem a webovou stránkou. Několik posledních let přednáší o vědě a populární vědě veškolách, univerzitácha observatořích.
Věděli jste že…

15 z celkem 27 fluorescenčních detektorů (FDs) argentinské observatoře Pierre Auger bylo vyrobeno v České republice, přesněji v Olomouci?

Olomoucká Společná laboratoř optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie Věd České republiky (JLO), se vyznačuje nejen zřejmě nejdelším názvem laboratoře na světe (který je velmi vhodný pro diktáty z češtiny :D), ale take tradicí výroby optických prvků. Díky know-how ze dvou významných českých pracovišť a zkušenostem přeneseným ze slavné firmy Meopta Přerov, dokázala Kolaboraci Auger nabídnout zrcadla požadované kvality za požadovanou cenu a dostatečně rychle. Ze čtyř stanovišť se české zrcadlové teleskopy nacházejí v Coihueco a Loma Amarilla. Každou jednu budovu fluorescenčního detektoru (FD) tvoří 6 teleskopů neboli “ok”, dívající se v šířce 180°na atmosféru nad oblastí povrchových detektorů (SDs). Každé je pak složeno ve stylu mušího oka z 60 šestiúhelníkových segmentů. I s náhradními zrcadly tak Olomouc dodala do Argentiny téměř 1000 zcadel. Čeští vědci pak do Argentiny pravidelně jezdí stav zrcadel kontrolovat a přeměřovat jejich odrazivost.

 


 

Součást cyklu Science Café

České centrum New York představuje nový cyklus naučných vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci a inovátory. Science Café je neformální fórum inspirované fenoménem Café Scientifique, který spatřil světlo světa v Británii v roce 1998 a zanedlouho se rozšířil do celého světa. Sdílejte prostor i konverzaci nad šálkem kávy či čaje o současných vědeckých poznatcích a trendech se špičkovými odborníky různorodých oborů a zájmů! Neformální přednáška, ve které budou představena vybraná témata, bude následována diskuzí, do níž se budou moci zapojit i posluchači.


Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

 

 

 

Místo konání:
On-Line
Datum:

28.5.2020 19:00 - 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala