Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.10.2010 0:00 - 0:00

Czech Street Festival

Přijďte oslavit Czech Independence Day! Česká hudba, jídlo, knihy, program pro děti, suvenýry, zajímavá tombola!!

CZECH STREET FESTIVAL
Sobota, 2. října 2010, 12-19 hodin.
83. ulice mezi Madison a Park Ave.

Přijďte oslavit Czech Independence Day! Česká hudba, jídlo, knihy, program pro děti, suvenýry, zajímavá tombola!!

Vystoupí české hudební skupiny: Uz jsme doma, Zuby nehty November 2nd, Harmcore Jazz Band

Děti z České školy v Astorii, Pajtasi, Loutkové divadlo Vita Horejse, mim Lenka Pichlikova...a další...

BEZPLATNÁ TOMBOLA: VYHRAJTE LETENKU S POBYTEM V PRAZE!!!
Sponzoři tomboly: TATRA TRAVEL a
DELTA AIRLINES

PROGRAM

Hlavní podium:
12:00 Children from Czech School in Astoria
12:40 HARMCORE JAZZBAND
2:00 PAJTASI
3:00 ZUBY NEHTY
4:15 UZ JSME DOMA
5:30 NOVEMBER 2nd
6:30 Tombola

Dětský stánek:
2:00-2:20 VIT HOREJS - Loutkové divadlo
2:30-3:30 LENKA PICHLIKOVA
(Změna programu vyhrazena)

Více informací o učínkujících:

Už jsme doma

Kapela Už jsme doma vznikla v Teplicích v roce 1985. Asi po půl roce do kapely přišli Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendární punkové skupiny FPB. Hudba UJD je již od počátků punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce. Živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií.

Pokud jde o stylovou charakteristiku, je velmi obtížné ji zařadit, jak v České republice tak v zahraničí není nic podobného k nalezení. Jisté jsou punkové kořeny a vliv avantgardní hudby v podání hnutí Rock in Oposition, The Residents nebo Magmy. Z kapel alespoň trochu podobých je možné uvést SleepyTime Gorilla Museum, The Ex, NeZdali, Dog Faced Herrmans, Degenarate Art Ensamble aj. Na české scéně patří UJD do duchovní rodiny skupin jako jsou Psí vojáci, Dunaj, Dybbuk, Ženy, Krásné nové stroje, Zkopce a nebo Dvouletá fáma.

Především díky své originalitě, ale také díky své píli a nezlomné vůli, pronikli UJD po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent a do Japonska. V USA a Kanadě odehráli více než 600 koncertů, díky nimž jsou tam dnes rozhodně nejznámější českou rockovou kapelou. Fanoušky však mají prakticky po celém světě.

Nezávislé distribuční sítě jako např. RecRec nebo Poseidon mají UJD ve svých katalozích. Internetových odkazů a diskuzí jsou tisíce a to i ve vzdálených zemích jako např. Austrálie a Nový Zéland nebo v Africe. UJD se účastnili a účastní řady významných festivalů, kde přitahují často pozornost prestižních periodik jako tomu bylo např. v Austinu, TX na festivalu SxSW u časopisu Rolling Stone. Velmi kladné kritiky jak na koncerty tak na veškeré své nahrávky získávají po celém světě, od Tokia přes Moskvu a Evropu až po San Francisco. Časopis Option nadšeně ocenil jejich prostorovou knihu, za kterou v Čechách dostali autoři cenu ministerstva kultury "Nejkrásnější kniha roku".

UJD často podnikají exkurze do dalších oblastí. Pravidelně spolupracují např. s Aurelem Klimtem na hudbě k jeho animovaným filmům a k divadlu. Miroslav Wanek byl za hudbu k filmu Fimfárum Jana Wericha nominován na Českého lva.

Od letošního roku UJD angažovali po delší době opět dechový nástroj. Na trubku hraje Adam Tomášek z Příbrami. Po několika letech plodné změny na "kytarovou" kapelu se tak UJD vracejí ke svým stylotvorným kořenům, kdy byl pro ně dechový nástroj typický.

Jako v minulých letech, i letos UJD pokračují ve své frenetické koncertní činnosti (cca 100 koncertů ročně) a to jak v zemích českých, tak i v zahraničí. V prvním pololetí byli v Polsku, Francii a Švýcarsku a od září do prosince je čeká ještě Holandsko, Belgie, USA a opět Francie. V USA vyjde v září americké vydání CD Rybí tuk pod názvem Cod Liver Oil, čímž se tato nahrávka stává nejúspěšnějším CD v historii kapely (vydaná v ČR, Polsku, Japonsku a v USA). Permanentně nabitý program od roku 1990 tedy pokračuje v nezmenšené míře. Kapela v brzké době dovrší svůj dvoutisící koncert.

Koncert skupin Už jsme doma and Zuby nehty je podporován hlavním městem PRAHA v rámcí akce Czech Music on the Road.

November 2nd

Skupina November 2nd vznikla v roce koncem devadesátých let v Hranicích. Dnes tvoří její sestavu již jen dva muzikanti z Hranic - půvabná a osobitá zpěvačka a kytaristka Saša Langošová a kytarista Roman Helcl (Anna K. Band). Zbytek sestavy doplnili pražští profesionální muzikanti - bubeník Tomáš Brožek (Circus Praha, Proud Martina Kučaje), hráč na hammondky a Fender piano, Jan Kořínek (Jan Kořínek & Groove) a baskytarista Vladimír Guma Kulhánek (Flamengo, Etc..., Stromboli aj.).

Od svého vzniku kapela stihla vyhrát prestižní soutěž pro začínající hudebníky Jim Beam Music, několikrát vystupovala v cizině (např. USA, Velká Británie - o přenos jednoho z anglických vystoupení dokonce projevila zájem slovutná rozhlasová stanice BBC!), a předskakovala mnoha zahraničním hvězdám (např. Spin Doctors, Alanis Morissette, Suzanne Vega, Reef, Bryan Adams, David Gahan, Ten Years After...). V roce 2002 vydala kapela debutové album Midnight Desert (EMI/Escape), které kritika označila za zralou kolekcí chytlavých písniček. Například časopis Rock&Pop albu nadělil osm hvězdiček z deseti a konstatoval, že jde o "debut jako hrom". Magazín Show nahrávku charakterizoval slovy "je to soundtrack k jízdě na korbě dodávky napříč Spojenými státy" a na pětibodové stupnici ji ohodnotil čtyřkou. MF Dnes považuje Midnight Desert za suverénní debut, kterému je Česká republika malá. Podle Lidových novin "není pochyb o tom, že Saša je jedním z největších pěveckých talentů posledních let" a kapela "snese minimálně evropské srovnání". Za album Midnight Desert byli November 2nd oceněni v anketě časopisu Report - Žebřík a dostali se do nejužší nominace Českých interneto- vých hudebních cen. Stejně úspěšní byli i v rámci 12. výročních hudebních cen akademie populární hudby Anděl 2002, kde byli nominováni na Objev roku. Nejúspěšnější byli November 2nd nakonec v anketě Zlaté ucho rádia Expres, ve které zvítězili opět v kategorii Objev roku.

V roce 2005 přišli November 2nd s novou deskou pojmenovanou Little Miss Behavin´ and the Troublemakers (EMI/Escape). Nové písně ovlivnil koncertní pobyt skupiny v New Yorku, kde se její členové seznámili s producentem Stevem Walshem (např. Erasure, Greta Gaines...), který se na albu rovněž podílel. Desetipísňovou kolekci, kterou skupina nahrála klasickým analogovým postupem v České republice, nakonec dokončila světová producentská elita. Finálního mixu se v losangeleském studiu Mad Dog ujal držitel Grammy za zvuk Toma Pettyho, Američan David Bianco (např. Mick Jagger, Robbie Williams, Carlos Santana AC/DC...). Konečný mastering byl pak v losangeleském Oasis Mastering v rukou Eddyho Schreyera (Alice in Chains, Ben Harper, Hootie & the Blowfish, Tracy Chapman, Johnny Cash, The Black Eyed Peas, Christina Aguilera). Podle hudebního časopisu Filter "Bianco vybrousil jejich směs rocku, funky, blues a amerického písničkářství takřka k dokonalosti". I proto "album zní, jako by se vůbec nezrodilo v českých luzích a hájích". Podle Hospodářských novin jsou November 2nd na novém albu "vyzrálí s jasným názorem" a "jejich písně výrazně mění nálady, čemuž pomáhá výborné aranžmá" a Vladimír Vlasák z MF Dnes dodává, že November 2nd „patří díky této desce k nejnadějnějším domácím kapelám“. Za desku Little Miss Behavin & the Troublemakers byli November 2nd nominováni v rámci výročních cen televizní stanice Óčko v kategorii „Nejlepší domácí zpěvačka“ a „Nejlepší domácí pop“.

V roce 2007 skupina absolvovala festivalové turné v České republice s americkou fenomenální kytaristkou Janet Robin (www.myspace.com/janetrobinmusic), a v roce 2008 pak turné na jaře zopakovala po celém západním pobřeží USA a na podzim opět v Česku, tentokrát po klubové scéně. Kromě to se November 2nd v létě ukázali v Čechách na dvojkoncertu společně s nashvillskou písničkářkou Jill Walsh (www.myspace.com/jillwalsh).

Začátek letošního roku kapele zabere příprava a nahrávání třetího alba pod producentským dohledem Stevea Walshe (Erasure, Norah Jones, www.myspace.com/swalshmusic).

Harmcore Jazz Band

Orchestr vznikl na semináři o vývoji jazzu, když si vyučující (shodou okolností já) chtěl ulehčit přípravu na zmiňovaný předmět a po rekognoskaci, kdo jaký nástroj ovládá, navrhl frekventantům „že bychom si mohli něco zahrát“, aniž by tušil, co si na sebe plete a že poté stráví drtivou většinu svého podzimního, zimního, potažmo jarního času u počítače aranžováním, upravováním a proklínáním onoho osudného nápadu. „Poté“ znamená poté, co nás to všechny mimo nadání začalo bavit.

Poněkud obskurní původ tělesa se odráží i v jeho složení, které nejvýstižněji vyjádří otřepané „co dům dal“. Například zcela netypické dvě basy. Ale slavný Pražský big band M. Svobody, u jehož začátků v 70. letech měl amatérský kapelník našeho orchestru (shodou okolností také já) příležitost být, měl tři a kam to dotáhl!

Všichni výborní muzikanti a úžasní zpěváci orchestru studují na Gymnáziu Jana Keplera v Praze, které se vší skromností lze označit za prestižní a náročné, z čehož lze odvodit, že kromě svých hudebních schopností jsou všichni též nápadně inteligentní.

Z obavy, aby určitá rozvernost předchozích řádek nevzbudila pochyby o naší občanské odpovědnosti a umělecké opravdovosti, připojujeme trochu seriózní faktografie:

Orchestr vznikl před třemi roky při pražském gymnáziu J. Keplera, jedná se tedy o školní, čistě amatérský soubor, jehož složení se z téhož důvodu neustále lehce mění. V současné době čítá více než dvacet hudebníků a zpěváků; kromě očekávatelných saxofonů a žesťů se pyšní obsáhlou smyčcovou sekcí, nezvyklým množstvím fléten i početnější rytmikou. Specialitou tělesa jsou dva violinofony, dnes již unikátní nástroje, které propůjčují zvuku orchestru autentický kolorit třicátých let.

Repertoár vychází z okruhu slavných českých i světových šlágrů swingové éry s občasnými přesahy do doby dřívější i pozdější.

Navzdory původnímu čirému amatérismu svých členů (všichni účinkující jsou studenty, či nedávnými absolventy zmíněného gymnázia) je orchestr schopen podávat výkony srovnatelné s tělesy mnohem ambicióznějšími a svým entusiasmem vyvolává u posluchačů velmi vřelou odezvu. O kvalitě zúčastněných hudebníků svědčí skutečnost, že řada z nich se uplatňuje i v dalších hudebních seskupeních a někteří usilují i o profesionál¬ní dráhu.

Orchestr vícekrát úspěšně účinkoval na hudebních festivalech různých zaměření, stejně dobře ale dokáže hrát k tanci a bývá rovněž využíván při různých oficiálních příležitostech.

Koncert orchestru Harmcore Jazz Band je organizován ve spolupráci s Selmou Rockovou.

Lenka Pichlikova

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

2.10.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala