Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.11.2019 19:00

České studentské revolty

Dvoudílný dokument režisérky Olgy Sommerové porovnává role studentů v protestních hnutích 60. a 80. let v komunistickém Československu, ukazuje paralely mezi nimi a osvětluje některé z méně probádaných kapitol těchto historických milníků.

 

14. listopadu, 19:00
V kině

RSVP

Dokument, Česko, 2016, 2x52 min
Režie: Olga Sommerová, Scénář: Olga Sommerová, Hrají: Martin Mejstřík, Šimon Pánek

V průběhu historie stáli studenti vždy v epicentru společenských změn. Studentská protestní hnutí v Československu vždy sloužila jako znamení doby, kdy byla ohrožena svoboda a dodržování lidských práv. Režisérka Olga Sommerová se zaměřuje na dvě období studentských revolt, která utvářela historii státu – hnutí v 60. letech, jehož snahy byly ukončeny invazí vojsk Varšavské smlouvy, po níž následovalo období normalizace a aktivity vedoucí ke slavným protestům 17. listopadu 1989, které odstartovaly Sametovou revoluci a vedly k pádu komunismu v zemi.

První část, která se zaměřuje na aktivity v 60. letech, je založena na rozhovorech s některými z hlavních studentských vůdců tehdejší doby – Taťánou Holečkovou, Karlem Kovandou, Jiřím Müller, Zdeňkem Pincem a Miroslavem Tylem. Sleduje klíčové postavy studentského hnutí od jeho prvních pokusů o navázání dialogu s komunistickou stranou, které byly vždy zamítnuty, po hromadnou stávku organizovanou na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy a tragické osudy studentů Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří se na protest proti okupaci upálili.

Druhá část filmu, která je zaměřena na protesty v 80. letech, nabízí pozitivnější pohled na věc. Skrze rozhovory s klíčovými postavami studentského hnutí, kterými jsou například Martin Mejstřík, Pavel Dobrovský, Šimon Pánek, Monika MacDonagh-Pajerová, Pavel Žáček, Martin Klíma, Pavel Langer a další, vysvětluje jejich aktivity, které umožnily úspěšný pád komunistického režimu a nastolily tak zemi novou éru svobody – od distribuce studentských časopisů kritizujících vedení státu po legendární protesty 17. listopadu 1989, které byly násilně potlačeny na Národní třídě a staly se impulsem, který odstartoval revoluci.

Olga Sommerová

Olga Sommerová (*1949)je česká filmová režisérka, která letos oslavila 70. narozeniny. Ve své práci se zaměřuje na společenská témata a mezilidské vztahy, feminismus, politickou historii a nejrůznější kulturní fenomény. Po absolvování katedry dokumentární tvorby na pražské FAMU v roce 1979 se proslavila v 80. letech. Od té doby již režírovala více než 122 filmů a obdržela více než 40 ocenění na českých i zahraničních filmových festivalech. Působila jako přednášející na Akademii umění v Bánské Bystrici a jako hostující přednášející na Filmové akademii v Písku. Olga Sommerová je považována za jednu z nejvýznamnějších představitelů českého dokumentárního filmu po Sametové revoluci.Foto kredit: Česká televize

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

14.11.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala