Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.6.2014 - 6.6.2014

Czech That Film 2014

Druhý ročník rozsáhlé přehlídky českých filmů ve Spojených státech, během níž bude v jedenácti městech představeno pět nových českých filmů. V New Yorku bude program doplněn o debatu nad knihou World Film Locations: Prague a vzpomínkou na Věru Chytilovou.

CZECH THAT FILM

FESTIVALOVÉ TURNÉ současné české filmové tvorby

ČESKÉ CENTRUM NEW YORK
4. -6. 6. 2014 V BOHEMAIN National Hall

 

Svět filmových lokací: PRAHA
Středa 4. června, 18:30, 2014

Panelová diskuse, po níž bude následovat recepce sponzorovaná společností Intellect Books

Panelová diskuse na téma role Prahy jako důležité, světově proslulé filmové lokace pro mnoho uznávaných českých i zahraničních filmů. Nejenže se během večera protnou témata jako Praha, město snů a kinematografie, ale také vzdáme hold Věře Chytilové (1929-2014), jedné z nejvýznamnějších tvůrců české nové vlny.

Panelové diskuse se zúčastní: Marcelline Block, editor knihy Svět filmových lokací : Praha (Intellect / University of Chicago, 2013); Jiří Mádl, český režisér a herec (Colette), David Schwartz, hlavní kurátor Museum of the Moving Image.

Sedmikrásky
(1966 , 76 min., režie: Věra Chytilová )
Středa 4. června , 20:30 , představí David Schwartz , hlavní kurátor Museum of Moving Image

Kudy chodí, tudy provokují. Slavný film režisérky Věry Chytilové o dvou Mariích a o bludném kruhu pseudohodnot a pseudovztahů.
Dvě mladé ženy, Marie I a Marie II, se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich je také takový. A tak začnou hledat jakoukoliv legraci. Spolu zamotají hlavu několika postarším pánům, které pak nechají zaplatit velkou útratu a nakonec je posadí do vlaku. Okradou toaletářku, zahrávají si se zamilovaným mladíkem… Ale to všechno jim nestačí, protože chtějí být ještě zkaženější. A také si uvědomují, že si jich lidé okolo nevšímají. Jednoho dne se dostanou do luxusního hotelu, kde je v sále připravena opulentní hostina. To je teprve ta pravá příležitost se vyřádit…
Provokativní moralistní groteska Sedmikrásky byla druhým celovečerním filmem Věry Chytilové (po realistickém dvojportrétu O něčem jiném). Film překvapil publikum, kritiku i oficiální kruhy svou silnou stylizací, která ho odlišovala od všech filmů tehdejší produkce. S podobně radikálním pojetím filmové estetiky přišla autorka i ve svém následujícím dile Ovoce stromů rajských jíme (1969). Pak následoval distanc až do roku 1976, kdy se autorce podařilo natočit hořkou komedii Hra o jablko.

COLETTE
(2013, 126 min . ) , Režie: Milan Cieslar
Čtvrtek 5.června , 19:00, následuje Q & A s hercem Jiřím Mádlem

Milostný příběh zajatců Viliho (Jiří Mádl) a krásné belgickéžidovky Colette (Clémence Thioly) vypráví o osudu tajné lásky v prostředí hrůzy a smrti, o tenké hranici mezi dobrem a zlem a pravdou a lží.. V osvětimském koncentračním táboře se před námi odhaluje nelítostný svět každodenního boje o přežití. Vládne tu přísná hierarchie i mezi samotnými vězni. Obchoduje se se vším, co může zachránit život, nebo alespoň na chvíli oddálit smrt. Židovka Colette přijíždí do Osvětimi transportem z Belgie. Vězeň Vili jí poradí, co má říci při selekci, a tím ji zachrání před smrtí v plynové komoře. Colettiny krásy si brzy všimne fanatický důstojník SS Weisacker (Eric Bouwer) a zaměstná ji ve své dílně. Nezadržitelně propadá jejímu kouzlu a zároveň se opájí krutostí a mocí nad životem a smrtí rasově méněcenné bytosti. Navzdory každodennímu utrpení se Vili a Colette sbližují. Jejich láska jim dodává sílu snášet peklo koncentračního tábora. V zoufalém boji oživot společně naplánují riskantní útěk...

VŠIVÁCI
(2013, 100 min . ) , Režie: Roman Kašparovský
Pátek 6.června , 18:30

Všiváci jsou příběhem rodiny Rohanů. Mikuláš, špičkový neurochirurg, se utápí v bludném kruhu milostných dobrodružství, avantýr a alkoholu. Jeho horkokrevný bratr Richard, veterán z české mise v Afghánistánu, prohrává svůj boj s dluhy a z nich plynoucí složitou situací své rodiny. Spory bratrů Rohanů se točí kolem událostí z dětství, které je bolestně rozdělily a stále je ovlivňují v jejich současném životě. S osudy bratrů Rohanů se pak prolínají příběhy dalších postav příběhu – mezi nimi i Oldy, Richardova spolubojovníka z Afghánistánu.

BELLA MIA
(2013, 93 min . ) , Režie: Martin Duba
Pátek 6. června , 20:30

Stádo krav z menšího statku je kvůli podezření na BSE (Nemocšílených krav) odsouzeno k utracení. Zvířata nakládané do vozů, ale vycítí blížící se hrozbu, vzbouří se a pokusí se utéct. Lidé na ně začnou pořádat hon, ale stádo pod vedením krávy Bely se ukáže být v mnoha ohledech inteligentní a prozíravé a řadu nástrah prokouknou, zneškodní, nebo prostě jim uniknou. Vzájemným soubojem o to, kdo s koho, se na obou stranách vyčerpávají síly i stoupá agresivita. Právě člověk se uchýlí k brutálnímu, nízkému a na nic se neohlížejícímu vybíjení, které už má pramálo společného s původní veterinární prevencí. Na straně druhé se však najdou i lidé opačného smýšlení, kteří mají pro krávy na útěku pochopení, sympatizují s nimi a snaží se jim pomoci. Jde totiž více o souboj člověka s narušenou konvencí řádu, než o jakékoli přímé ohoržení života člověka zvířetem či jiných zvířat. Hrdinky touží jen po jediném, po svobodném životě v přírodě, v níž jsou ale náhle nuceny se také učit žít a přežít. V přírodě, kde je nikdo nenakrmí, nepodojí, nenadopuje léky, přírodě, jíž se sami musejí přizpůsobit. Poznávají, co je to hlad, zima, strádání i bolest. Přebírají lidské rysy a nastavují nám lidem zrcadlo, kam je a není možné zajít v zahrávání si s přírodou. S postupujícím časem v nerovném souboji však zůstává jen hlavní hrdinka, vůdčí kráva Bela, která je postavena před závažné rozhodnutí volby – zachránit si holý život či za velkého rizika pokusit se zachránit vlastního potomka. Obětuje se, morálně vítězí nad námi všemi, ale je jen a jen na přírodě, zda ji nechá težce zraněnou přežít.

Tento baladicky laděný příběh s mimořádným emocionálním nábojem a morálním apelem určitě zaujme nejen svým prostým sdělením, že lidé nejsou tady proto, aby se stali krutými pány tvorstva, ale proto, aby se naučili žít v souladu s přírodou a nikomu neubírali právo na svobodu a vlastní život.

Všechny filmy jsou uváděny s anglickými titulky. Vstupné je zdarma .

 

Click here to plan your trip to the Czech Center with Trip Planner+.
Trip Planner+ takes into account subway reroutes due to planned service changes.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 4.6.2014
Do: 6.6.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala