Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2020 - 24.5.2020

Czech That Film: Na střeše

Promítání v rámci přehlídky filmů Czech That Film vyzdvihující to nejlepší ze současné české kinematografie. Tento týden můžete shlédnout druhý celovečerní snímek režírujícího herce a scenáristy Jiřího Mádla, který představuje komorní tragikomedii o vztahu nevrlého učitele v penzi a mladého ilegálního přistěhovalce z Vietnamu.

Na střeše
18. května - 24. května

SLEDUJTE ZDE

Režie: Jiří Mádl, 2019, 97 min, Česká republika. 

Profesor Rypar poskytne dočasné útočiště Songovi, mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, který mu neuchopitelně uniká a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. Každý z nás totiž potřebuje, aby jej někdo potřeboval. A Song potřebuje kromě teplého oblečení a střechy nad hlavou někoho, kdo mu bude důvěřovat. Lze však důvěřovat neznámému klukovi? Profesor Rypar se o to pokusí i za cenu, že musí sem tam slevit ze svých zásad a jeho střecha se musí trochu rozšířit. Ale dokáže Song tuto důvěru skutečně oplatit?

Na střeše je druhým celovečerním filmem v režii Jiřího Mádla, který úspěšně střídá ve své kariéře posty před i za kamerou. V posledních letech patří k vyhledávaným českým hercům, s úspěchem se ale setkal i jeho start na poli režie. Za debut Pojedeme k moři, který v kinech vidělo přes 100 tisíc diváků, získal při vyhlašování Cen české filmové kritiky 2015 Cenu RWE pro objev roku.

O JIŘÍM MÁDLOVI:
Po nečekaném úspěchu Snowborďáci režiséra Karla Janáka se herec Jiří Mádl (nar. 1986, České Budějovice) ještě chvíli vezl na vlně humoru, když se v roce 2006 objevil ve třech komediích: Jak se krotí krokodýliRafťáci a Ro (c) k podvraťáků , opět od Karla Janáka. Avšak zanedlouho se stal historicky nejmladším vítězem Křišťálového glóbu pro nejlepšího herce na MFF v Karlových Varech za roli v dramatu Michaely Pavlátová Děti noci (2008). Ve věku 27 let napsal a režíroval svůj první hraný film Pojedeme k moři.

 

 

O festivalu Czech That Film

Devátý ročník filmového festivalu „Czech That Film" startuje 27. dubna 2020 online. Nejrozsáhlejší přehlídka současného českého filmu na severoamerickém kontinentu se koná od dubna do června 2020 a představí kolekci 6 celovečerních hraných snímků. Přehlídku organizují Česká centra a Ministerstvo zahraničních věcí České republiky s plným zapojením zastupitelských úřadů ČR v USA a v Kanadě.

Cílem festivalu Czech That Film je souhrnná prezentace vybraných děl současné české kinematografie a její přiblížení široké místní veřejnosti. Festival v minulých letech proběhl vedle Los Angeles také v dalších více než 20 destinacích v USA a Kanadě. Letos se festival kvůli koronaviru přesouvá do virtuální sféry promítání a diskuzí online.

Organizují Česká centra a Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.


Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

 

 

Místo konání:

Online

Datum:

Od: 18.5.2020
Do: 24.5.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala