Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.6.2013 - 19.9.2013

CZECH THAT FILM

Ve dnech 24. 4. 2013 – 19. 9. 2013 proběhne ve Spojených státech amerických největší přehlídka českých filmů s názvem Czech That Film. Festival zahrnuje 17 českých filmů, 10 metropolí a 75 projekcí. Zdeněk Jiráský, David Ondříček a Jiří Menzel jsou oficiálními hosty přehlídky. Filmy začínají po setmění, v případě nepříznivého počasí budou filmy promítány v kině BNH od 19 hodin.

Promítání na střeše České národní budovy. Terasa bude přístupná od 19 hodin. Promítání začíná po setmění.
V případě nepříznivého počasí bude film promítnut v kině od 20 hodin.

Ve stínu

2012, 106 min., režie David Ondříček

čtvrtek 16. 3., kino v BNH, 18.00 a 20.00 (po 2. promítání následuje diskuse s režisérem a recepce)

Vstup na toto představení je zdarma, rezervace nutná na: reservation@czechcenter.com.

 

Film jednoho z nejúspěšnějších současných českých režisérů Davida Ondříčka, který se nedávno ocitl ve výběru 10 Directors To Watch, vyhlašovaném renomovaným filmovým časopisem Variety. Ondříčkovy filmy (Samotáři, Jedna ruka netleská, Grandhotel atd.) získaly mnohá ocenění nejen na Českých lvech ale také na filmových festivalech v Evropě i v USA. Film Ve stínu byl vyslán v roce 2013 na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny.

 

Cigán

2011, 100 min., režie Martin Šulík

úterý 2. července, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Martin Šulík je slovenský režisér a scénárista. Po celou dobu své kariéry se kromě celovečerních filmů věnoval i televizní a dokumentární tvorbě. Jeho průlomový film Zahrada (1995) měl mezinárodní ohlas. Šest Šulíkových filmů včetně Cigána bylo vysláno na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, záhadně zabijí otce. Nejsou svědkové ani důkazy. Matka chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky.

 

Dům

2011, 100 min., režie Zuzana Liová

úterý 9. července, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Zuzana Liová zahájila svoji filmařskou dráhu jako dramaturgyně, později natočila několik televizních dokumentů a jako scenáristka se podílela na tvorbě televizních seriálů. Za svůj autorský debut Ticho, natočený v roce 2005 pro Slovenskou televizi, získala hned několik ocenění. Její druhý celovečerní film Dům, který vznikal téměř devět let, byl také oceněn na různých festivalech.

Dům je intimním dramatem otce a dcery, příběhem o lásce, střetu snů různých generací a neutuchající touze po svobodě na pozadí měnících se hodnot postkomunistické společnosti. Imrich staví dům pro svoji mladší dceru Evu. Do stavby domu projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Na rodinném dvoře však stojí rozestavěné domy dva – první, nedokončený dům, měl patřit Evině starší sestře Janě. Ta se ale otci vzepřela a Imrich ji i s její rodinou ze svého života „vyškrtl“. Eva sní o tom, že po maturitě konečně opustí „vězení dokonalého domova“ i život na maloměstě a konečně se vydá poznávat jiný svět. Těžce nese otcovy starosvětské názory, chodí za školu, tajně se stýká se sestrou a její rodinou a dělá vše proto, aby mohla co nejdříve „vypadnout“. Nečekaně ji cestu zkříží nový muž, starší a ženatý Jakub, se kterým ji do života přibude další tajemství. Brzy však všechna tajemství začnou vyplouvat na povrch a jejich životy naberou nečekaný zvrat.

 

 

Nevinnost

2011, 98 min., režie Jan Hřebejk

úterý 16. července, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Jan Hřebejk (Šakalí léta, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Kawasakiho růže atd.) patří bez diskuze k nejlepším českým režisérům současnosti. Každé jeho další dílo je v Česku očekáváno s napětím. Kromě celovečerních filmů Hřebejk se také věnuje televizní tvorbě a příležitostně režíruje v pražském divadle Pod Palmovkou. Film Nevinnost získal v roce 2011 dva České lvy a na dalších šest byl nominován.

Cesta z vrcholu na absolutní dno může být velmi rychlá. Někdy stačí jediná věta a všechno, co jste dosud budovali, se zhroutí jako domeček z karet. Uznávaný lékař, milovaný otec a manžel, čelí obvinění z velmi těžkého zločinu. Ze dne na den vyměnil dobrou adresu za celu ve vazební věznici, odkud se nevina prokazuje hodně těžko, zvlášť když protistraně pomáhá člověk, který může být motivován osobní pomstou. Pravda prý nakonec vždycky zvítězí nad lží a nenávistí. Někdy ani to ale nemusí znamenat vítězství. Někdy je to jen přestávka před dalším, mnohem náročnějším zápasem. Zvlášť, když ve snaze zachránit se obětujete tajemství, která měla zůstat navždy skrytá, protože jsou pro vás i pro vaše okolí příliš nebezpečná.

 

 

Don´t Stop

2012, 97 min., režie Richard Řeřicha

úterý 23. července, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Richard Řeřicha, uznávaný kameraman, pracoval na mnoha krátkých filmech a blízce spolupracoval s režisérem Davidem Ondříčkem na filmech jako např. Grandhotel nebo Samotáři, za které byl dvakrát nominován za nejlepší kameru na Českého lva. Don’t Stop je jeho celovečerním režijním debutem.

Film Don’t Stop zaznamenává rok života party teenagerů, kdy nepřemýšlejí o zítřku ani o důsledcích svých rozhodnutí, jediné, co chtějí, je žít jinak než jejich rodiče. Pro hlavní postavy příběhu Mikiho a Dejvida se prostředkem k vlastní vzpouře proti autoritám a normám, odpovědnosti a povinnostem dospělosti stane punk. Hudba a provokativní životní styl, který je pro normalizační Československo osmdesátých let, v jehož kulisách se Don’t Stop odehrává, nepříjemným zjevením.

 

 

Až do města Aš

2012, 84 min., režie Iveta Grófová 

úterý 30. července, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Mladá slovenská režisérka Iveta Grófová  absolvovala Ateliér animované tvorby (2004) a Ateliér dokumentární tvorby (2009) na bratislavské Vysoké škole múzických umění. Režírovala několik krátkých dokumentů. Až do města Aš je její celovečerní hraný debut.

Film Až do města Aš prezentuje příběh Dorotky z východního Slovenska, která se vlivem vlastních životních rozhodnutí konfrontuje s realitou v nejzápadnějším koutě Čech. Plná odhodlání a naivních dívčích představ o novém životě nastupuje jako šička do malé továrny na česko-německém pohraničí, ve městě Aš. Sem se sbíhají z obou stran lidé, kteří něco hledají. Dívky, které přicházejí dělat šičky do továrny, si chtějí zajistit důstojný život a relativně movití Němci levnou zábavu. Všechno se to míchá v jakémsi Babyloně jazyků a hodnot, ve kterém se bourají přirozené lidské zábrany.

 

 

Starci na chmelu

1964, 89 min., režie Ladislav Rychman

úterý 6. srpna, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Ladislav Rychman byl český režisér, specializující se především na hudební filmy a pořady. Byl také průkopníkem televizní reklamy a televizních hudebních klipů. Jeho nejúspěšnější film Starci na chmelu byl prvním českým filmovým muzikálem.

Starci na chmelu byli prvním a pravděpodobně nejznámějším českým filmovým muzikálem. Příběh vypráví o první lásce dvou studentů na chmelové brigádě. Film se stal brzy velmi populárním a písničky autorů Jiřího Bažanta, Vlastimila Hály a Jiřího Maláska téměř zlidověly.

 

 

Ostře sledované vlaky

1966, 93 min., režie Jiří Menzel

úterý 13. srpna, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Jiří Menzel je významný český režisér, herec a spisovatel. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové nové české vlny. Menzelův první celovečerní film Ostře sledované vlaky z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. V roce 1969 natočil film Skřivánci na niti, který však pro svou kritiku komunistické zvůle skončil v trezoru a k divákům se dostal až po listopadu 1989. Další z jeho filmů Vesničko má středisková byl na Oscara nominován v roce 1985. V roce 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Film Ostře sledované vlaky natočil Jiří Menzel podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství.

 

Postřižiny

1981, 93 min., režie Jiří Menzel

úterý 20. srpna, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Jiří Menzel je významný český režisér, herec a spisovatel. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové nové české vlny. Menzelův první celovečerní film Ostře sledované vlaky z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. V roce 1969 natočil film Skřivánci na niti, který však pro svou kritiku komunistické zvůle skončil v trezoru a k divákům se dostal až po listopadu 1989. Další z jeho filmů Vesničko má středisková byl na Oscara nominován v roce 1985. V roce 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Pivovar v malém českém městečku ve 20. letech: snaživý a úzkostlivý správce Francin se předem děsí překvapení, která mu stále připravuje jeho bratr – hřmotný světoběžník Pepin – a ke kterým se s chutí přidává i manželka Maryška. Ta je schopna uspořádat nečekanou zabijačku, dokonale pohostit nepřístupné členy správní rady, vylézt na vysoký pivovarský komín a nechat si přistřihnout dlouhé vlasy do módně krátkého účesu. Příjemná a zábavná podívaná plná dobré pohody a lákavě pěnivého piva, které Magda Vašáryová dokáže vypít s neodolatelným půvabem.

 

 

Obsluhoval jsem anglického krále

2006, 120 min., režie Jiří Menzel

úterý 27. srpna, BNH, střešní terasa bude otevřena od 19.00

KOUPIT LÍSTKY

 

Jiří Menzel je významný český režisér, herec a spisovatel. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové nové české vlny. Menzelův první celovečerní film Ostře sledované vlaky z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. V roce 1969 natočil film Skřivánci na niti, který však pro svou kritiku komunistické zvůle skončil v trezoru a k divákům se dostal až po listopadu 1989. Další z jeho filmů Vesničko má středisková byl na Oscara nominován v roce 1985. V roce 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Tématem Hrabalova slavného románu je životní dráha číšníka, později hoteliéra a nakonec cestáře v době politických zvratů první půle dvacátého století. Mnohokrát v životě pocítí, že jím druzí opovrhují pro malý vzrůst, pro sympatie k Němcům, pro jeho češství, protože má původ odloženého dítěte, i pro osobitou životní filozofii. Nikdy však nezatrpkne, neoplácí nenávistí, nemstí se. Touží po bohatství a uznání ve své profesi, touží po milující ženě - ale dostává se mu jich jen krátce. Není uznán ani jako árijec, ani jako milionář.

 

Donšajni

2013, režie Jiří Menzel, po promítání následuje diskuse s režisérem a closing drink festivalu

čtvrtek 19. září, BNH cinema, 19.00

Vstup na toto představení je zdarma, rezervace nutná na: reservation@czechcenter.com.

 

Jiří Menzel je významný český režisér, herec a spisovatel. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové nové české vlny. Menzelův první celovečerní film Ostře sledované vlaky z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. V roce 1969 natočil film Skřivánci na niti, který však pro svou kritiku komunistické zvůle skončil v trezoru a k divákům se dostal až po listopadu 1989. Další z jeho filmů Vesničko má středisková byl na Oscara nominován v roce 1985. V roce 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Operní soubor na malém městě se rozhodne uvést Mozartova Dona Giovanniho. Pohled do zákulisí příprav odhalí svět opery zbavený pozlátka. Příběh o lásce a zklamání, o hudbě a vášnivém milování a o lidech, kteří žijí svůj život opeře navzdory.

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 13.6.2013
Do: 19.9.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala