Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.4.2008 0:00 - 0:00

Doh-bree dehn: Vojtěch Jasný

Host: Vojtěch Jasný, filmový režisér, scénarista a čerstvý držitel filmové ceny Český lev za dlouholetý umělecký přínos 3. dubna v 18:30 hodin České centrum New York

 

 

[Doh-bree Dehn]

 

Host: Vojtěch Jasný

3. dubna v 18:30 hodin

České centrum New York

 

Neformální setkání v Českém centru a diskuze na dané téma.

Organizováno Českým centrem NY, každý první čtvrtek v měsíci.

 

Host: Vojtěch Jasný, filmový režisér, scénarista a čerstvý držitel filmové ceny Český lev za dlouholetý umělecký přínos

 

Filmový režisér a scenárista absolvoval FAMU v roce 1951 a počátky jeho filmografie se nesou ve znamení spolupráce se spolužákem Karlem Kachyňou, se kterým natočil několik dokumentů.

První velký mezinárodní ohlas si získal filmem Až přijde kocour (1963) , za který dostal řadu ocenění. Vrcholem Jasného domácí tvorby zůstávají Všichni dobří rodáci (1968), na které se autor připravoval více než 20 let. Film, který byl oceněný například Zlatou palmou na festivalu v Cannes, je lyrickou kronikou poválečné moravské vesnice, včetně trpké etapy kolektivizace venkova. Jasný do snímku promítl skutečné osudy obyvatel rodné Kelče na Vsetínsku.V roce 1984 zakotvil Vojtěch Jasný jako univerzitní pedagog ve Spojených státech, kde žije dodnes. Místo přednášejícího na newyorské Kolumbijské univerzitě převzal po Miloši Formanovi a New York přijal za svůj nový domov. Nikdy se však netajil názorem, že se považuje za světoobčana: "Jsem moravský rodák, československý patriot a občan New Yorku," říká.
 V posledních letech se Vojtěch Jasný například podílel dokumentem
Peklo na zemi na projektu Stevena Spielberga o holokaustu, v dokumentárním snímku Návrat do neobyčejných let se zase ohlédl až k počátkům své práce a době před 50 lety.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

3.4.2008 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala