Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.3.2010 0:00 - 0:00

Domov

Film Domov není jen filmem velmi osobním. Zároveň obecněji promlouvá o traumatu emigrace, které nenávratně poznamenalo řadu Čechů, kteří prchli ze země po srpnové okupaci v roce 1968. Obecněji je tak také svědectvím o ztrátě kořenů nejen v dnešním globalizovaném světě a o tom, že někdy je třeba se vrátit ke kořenům, aby se člověk mohl smířit sám se sebou a svým životem. Film Domov vznikl režisérským sestřihem snímku Noční hovory, který Margareta Hruza natočila v roce 2005 pro televizi Arte. Film vznikl za podpory Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie a zúčastnil se workshopu East European Forum 2002 pořádaného Institutem dokumentárního filmu.

Domov
Documentary Film
3. března,

 

HOME / DOMOV, ČR, Česky/Anglicky, Anglické titulky, 55 minut.

 

Film režisérky Margarety Hruza "Domov", který ke osobním svědectvím o důsledcích emigrace. V roce 1968, zatímco se ruské tanky valí Prahou, osmnáctiletá těhotná Madla prchá se svým ženatým přítelem, scénografem Lubošem Hrůzou do norského Osla, kde se jim narodí dcera Margareta.

 

Margareta se vydává po stopách krachu vlastní rodiny a pomocí intimní filmové zpovědi hledá svůj vlastní domov mezi Los Angeles, Prahou a Oslem. Skrze zážitky z dětství kreslí obraz rodiny, kterou zničila neustálá zaneprázdněnost rodičů a jejich vysoké ambice. V rozhovorech vyvolává vzpomínky na osudové okamžiky a snaží se skrze ně vyléčit stesk po domově, který již více než dvacet let neexistuje. 

 

Margareta Hruza s českým původem, norským občanstvím a studiemi v USA sice byla jistě světoobčankou, její situace ji ale současně nenávratně poznamenala. Proto se ve svém filmu rozhodla své rodiče přimět ke konfrontaci a k prvnímu otevřenému dialogu o situaci rodiny, spolu s rodinou také vyrazí do rodného Norska.

 

Staré obrazy, fotografie a nábytek ale v duších zúčastněných začnou vyvolávat bolestné vzpomínky. Právě ty ale mohou vyplavit i staré bolesti, traumata a stesky. A s nimi třeba i pochopení a vzájemné odpuštění...


Režie: Margareta Hruza
Kamera : Petr Koblovský a Jakub Šimůnek
Střih: Lucie Haladová, Tonička Janková
Dramaturg střihu :  Josef Valušiak
Hudba: Dominik Renč
Producenti : Pavel Strnad, Negativ a Margareta Hruza

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

3.3.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala