Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.4.2015 19:00

Site Specific Art of Chernobyl Zone

Eliška Cílková, stipendistka programu Fulbright je hudební skladatelka, která v posledních letech opakovaně navštívila radioaktivní zónu v okolí bývalé jaderné elektrárny Černobyl, kde hledala opuštěné hudební nástroje, které zde zůstaly stát.

ELIŠKA CÍLKOVÁ

Černobylská elektrárna se 26. dubna roku 1968 stala dějištěm nejhorší jaderné havárie v historii, která zamořila okolí v okruhu několika tisíců metrů čtverečních. Nejbližší okolí elektrárny bylo evakuováno a většina lidí, která zde žila se již nikdy nevrátila do svých domovů. Dnes je Černobyl rozdělen do několika zón, které jsou přísně střeženy a vstup do těchto oblastí vyžaduje speciální povolení. Město Pripjať, ve kterém tehdy žilo okolo 50 000 lidí, se nachází v zóně 1 a po nehodě zůstalo úplně prázdné.

Eliška:

Jeden z bývalých obyvatel města Pripjať mi vyprávěl o svém bytě, který se nachází v bloku paneláků přímo naproti zábavního parku. Když vejdete do prvního pokoje vlevo, uvidíte stůl. V něm jsou schované jeho fotografie z dětství a on si je sem občas chodí prohlížet.

"Proč si je tedy nevezmete s sebou?" Ptám se ho.

Odpověděl: "Proč bych měl? Pak už by v tom městě nezbylo nic."

Tento rozhovor se stal hlavním tématem mého projektu a hudební kolekce PRIPYAT PIANO, o kterých budu v rámci své návštěvy v Českém centru New York mluvit. Po dva roky jsem nahrávala zvuky na polích v okolí města a hledala opuštěné hudební nástroje. Město se po havárii nadobro uzavřelo světu a i z toho důvodu neexistují žádné spolehlivé mapy, či jiné informace, které by mi v hledání pomohly. Proto si jistě dovedete představit, jaká to byla náročná a vyčerpávající práce.

Nakonec se mi podařilo najít devět klavírů a to díky internetu a ochotě některých místních obyvatel. Většina z nich byla v dezolátním stavu, nicméně některá byla ještě stále funkční. Když jsem pak v opuštěné koncertní síni našla velké klavírní křídlo, byla jsem si jistá, že podmínky, ve kterých se nacházelo, udělaly své. Voda na něj kapala již více než 27 let, chyběla mu vrchní deska a klaviatura byla odkrytá - to hovořilo samo za sebe. K mému úžasu však stále hrálo.

Pripyat Piano: The Zone of Chernobyl je autorské CD, jehož konceptem bylo nalezení opuštěných klavírů, které zůstaly stát v černobylské zóně. Každému klavíru je tak věnován jeden track, přinášející konkrétní prostředí a barvu nástroje. Za účelem vzniku hudebních kompozic bylo s nahrávkami pracováno pouze pomocí střihu a bez použití efektů, aby se nenarušila autenticita zvuku opuštěných nástrojů.

 

PROGRAM:
Eliška Cílková: Pripyat Piano (hudební kompilace, jejímž konceptem bylo nalezení devíti opuštěných klavírů, které zůstaly stát v radioaktivní černobylské zóně)

Eliška Cílková: Obrazy a videa ze "Zóny"


Eliška Cílková je hudební skladatelka, v současnosti působící v New Yorku na půdě Columbia University. Věnuje se skládání klasické hudby, se zaměřením na práci s rytmem a textutou. Kromě toho se zajímá o zvukový dokument, je autorkou projektu Pripyat Piano a Sounds of Chernobyl Zone. Okrajově skládá hudbu k filmům a médiím.

 

 

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

17.4.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala