Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.10.2012 - 15.1.2013

Otisk v šedé škále

Výstava představující práce významných osobností české umělecké scény v padesátých a šedesátých letech minulého století, fotografky Emily Medkové a sochaře Zbyňka Sekala, je spojena s projekcí filmů špičkového amerického filmového tvůrce Billa Morrisona. Vernisáž výstavy je 25. října, 18:30-20:30 hodin. Výstava je otevřena do 15. ledna 2013.

Emila Medková přináší do české výtvarné fotografie nový přístup, neboť pracuje s výseky reality jako s abstraktními prvky, a posouvá tak jejich význam. Fotografuje městskou scenérii, detaily zchátralých činžáků, popraskané a počmárané zdi, izolované omšelé objekty. Detaily vytržené z původního kontextu náhle začínají žít svůj vlastní život.  Pracuje většinou jen prostřednictvím výřezu, její autorská činnost spočívá ve vidění a objevování vnitřních fantomů ve všední šedé skutečnosti města. Výběrem z autentické skutečnosti vyvolává představy, obrazy a příběhy, které reálně neexistují.

Zbyněk Sekal je autorem obrazů, koláží, asambláží, ale jeho největším zájmem byly plastiky. Podobně jako u Medkové i v Sekalově jedinečné výtvarné práci se za minimalismem a využitím abstrakce skrývá neobyčejná citová naléhavost vnitřního sdělení. Všechny jeho bronzové objekty jsou svébytnými organismy s komplikovanou stavbou a i přes značné abstraktní zjednodušení si ponechávají určitý organický základ. Autor tak přesně balancuje na ostří stylizace reality a abstrakce.

Přestože filmař Bill Morrison  patří k současné generaci autorů a jeho dílo se vyvíjelo v jiném čase a vizuálnální kultuře, lze jeho experimentální snímky porovnat s vystavenými pracemi českých autorů a najít některé styčné momenty. Bill Morrison ke svému natáčení používá 35mm filmy, které jsou již stářím a vnějšími vlivy poškozené, a proto se na nich vytvořily nejrůznější abstraktní skvrny překrývající a pohlcující natočený příběh. Medková i Morrison tak přistupují k posunům reality každý z opačného konce: první z nich abstrahováním skutečnosti splétá nový příběh, druhý vychází z abstraktních formací, v nichž nechává rozpustit příběh, do nich záměrně vložený.

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 25.10.2012
Do: 15.1.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala