Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.2.2011 19:00

Smrt si říká Engelchen

FILMOVY KLUB. Host večera: Herec Jan Kačer. Promítání filmu Smrt si říká Engelchen. Film je v českém znění s anglickými titulky.

 

Československo, 1963, 129 min
Režie: Ján Kadár, Elmar Klos

Při osvobozování Zlína na počátku května 1945 je vážně raněn mladý partyzán Pavel. Během dalších dnů, kdy se v nemocnici zotavuje, vzpomíná na osudové okamžiky, které prožil v předchozím měsíci v okolních horách a snaží se vyrovnat s největším traumatem - vypálením pasekářské osady Ploština německým jagdkommandem poté, co ji partyzáni opustili. Film je adaptací stejnojmenného dobového knižního bestselleru Ladislava Mňačka, který zde přetavil s časovým odstupem do umělecké formy zážitky své, partyzánského oddílu, jehož byl členem, i obyčejných pasekářů, kteří partyzánům poskytli zázemí. Film patří k několika ojediněným dílům, která se neschematicky a demýtizujícím způsobem vypořádávají s tematikou protektorátu a odboje.

 Hrají: Jan Kačer, Eva Poláková, Martin Růžek, Blažena Holišová, Pavel Bártl, Ezard Haußmann, Otto Lackovič, Vlado Müller, Oľga Adamčíková, Miroslav Macháček, Čestmír Řanda st., Ota Sklenčka, Wanda Spinka, Oto Ševčík, Michal Kožuch, Antonín Molčík, Valtr Taub, Ervín Zolar, Karel Fořt, Norbert Chotaš, Alex Jandouš, Helena Kotoučová, Emil Rohan, Josef Stehlík, Jaroslav Moučka, Jozef Príhoda, Otto Šimánek, Karel Vavřík, Karel Bezděk, Karel Hovorka st., Jiří Hurych, Václav Podhorský, Gustav Vondráček, Karla Svobodová, Věra Tichánková

 Jan Kačer: Narodil se 3. října 1936 v Holicích. Vystudoval pražskou DAMU obor režie, i přesto že je vyučeným keramikem. Patří k zakladatelům Činoherního klubu v Praze, kde m.j. i 9 let působil jako režisér. Dále působil v Divadle E.F. Buriana v Praze, ostravském divadle Petra Bezruče, ostravském Státním divadle, Divadle na Vinohradech a dalších.

Režíroval i v Národním divadle v Oslu. Od roku 1990 režíroval a později i působil jako herec v Národním divadle v Praze. Je to i televizní režísér (MĚSTO MÉ NADĚJE, JSEM NEBE), ale i herec (SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN, BOLERO, RODINNÁ POUTA, VÝCHOVA DÍVEK V ČECHÁCH).

 Organizováno ve spolupráci s CFC - Czech Film Center

Tři pohledy
Tři filmy, které v tomto programu představují Prahu (Smrt si říká Engelchen, Praha-neklidné srdce Evropy, Holka Ferrari Dino), spojuje etické dilema: jak se zachovat v okamžiku ohrožení. Role umělce spočívá mimo jiné v tom, že si ono ohrožení uvědomuje dříve a silněji než jiní lidé a podle toho reaguje.

Film Jana Němce Holka Ferrari Dino vznikl v roce 2009, ale skutečnost, k níž se váže, se datuje rokem 1968, kdy bylo Československo obsazeno vojsky Varšavské smlouvy. Němec je tvůrce, který zná kompromisy, ale neumí je dělat. A i když je k nim okolnostmi nucen, vždycky se jim nakonec vymkne a se svou impulzivní touhou po svobodě nad nimi zvítězí. To je poselství většiny jeho filmů, které vždycky staví individualitu a individuální morálku nad dav a jeho moc.

Film Věry Chytilové Praha neklidné srdce Evropy je rokem vzniku z této trojice nejstarší a také nese silnou stopu své doby: takzvaná normalizace upevňovala v lidech pocit, že nesvoboda se chopila moci v Československu navždy. Do tohoto bezčasí zasáhla Věra Chytilová každým svým filmem jako mocným gestem, které probouzelo diváky z letargie a mocné přivádělo do nepříčetnosti. Její portrét Prahy má čitelný politický podtext, nicméně s odstupem téměř tří desítek let můžeme říci, že její posedlost otázkou kdo jsme a jakou roli tu hrajeme, je dnes platná stejně jako tehdy.

Martin Mareček představuje úplně jiný pohled na Prahu, nezatížený starým konceptem rozděleného světa. Město, ve kterém žije a které má rád ale čelí novým nebezpečím – zhoubnou politiku ideologie nahradila neméně zhoubná politika konzumu. Mareček své téma nešifruje, vyslovuje je přímo a s jasným přesahem do života společnosti tady a teď. Svět, ve kterém žije, nechce změnit jen svým filmem, ale také svým občanským postojem, a proto je film Auto*mat součástí široce koncipované občanské iniciativy, která se aktivně a neúnavně stará o zlepšení životních podmínek v Praze.
-Michal Bregant
Filmový historik, kritik a kurátor, pedagog FAMU a vedoucí katedry FAMU International.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

8.2.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala