Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.5.2019 - 29.5.2019

A pátý jezdec je Strach - Ester Krumbachová: Nepoznaný génius Československé nové vlny

České centrum New York ve spolupráci s Film at Lincoln Center představí dílo české kostýmní výtvarnice, scénáristky a režisérky Ester Krumbachové.

 

Neděle, 26. května, 18:30 (lístky zde)
Středa, 29. května, 18:30 (lístky zde)
Francesca Beale Theater, Lincoln Center

SPECIÁLNÍ NABÍDKA: Užijte si filmovou vzpomínku na Ester Krumbachovú s Film at Lincoln Center se slevou $3. Na webu filmlinc.org/krumbachova zvolte požadovaný čas promítáni a zadejte promo kód "Czech2019" do políčka vpravo nahoře.


... A PÁTÝ JEZDEC JE STRACH
Kostýmní výtvarnice: Ester Krumbachová
Režie: Zbyněk Brynych, 1964, 97 min, Československo

"... a pátý jezdec je strach je téměř dokonalým filmem, během jehož posledních deseti minut vás zaskočí, jak hluboko se vám dostal pod kůži. V tomhle připomíná Felliniho Osm a půl. Technicky je film na pohled tak úžasný, že vás jeho emoční stránka zasáhne zcela nepozorovaně." (Roger Ebert, 1968)

Jedno z nejoceňovanějších děl režiséra Zbyňka Brynycha zrcadlí snahu filmařů Československé nové vlny pozměnit a obohatit jednostranný pohled na období nacistické okupace. Komorní expresionistické drama se do období protektorátu vrací prostřednictvím postavy židovského lékaře, který se v tísnivé atmosféře druhé heydrichiády snaží dostát svým morálním imperativům. Docent Braun je neokázalý hrdina, který v sobě nachází sílu vzdorovat bezmoci, ponížení i svému nejnebezpečnějšímu nepříteli – strachu... V možnosti pomoct zraněnému příslušníkovi odboje nachází Braun i příležitost pomstít se nenáviděnému režimu. Racionalistický intelektuál ví, že jeho šance na přežití je minimální. Navzdory tomu, že nemá o svém osudu iluze, se pokouší v nelidské době naplnit svou představu o lidství. Pud sebezáchovy a strach ve všech možných podobách ovšem deformují charaktery těch, kteří by mu mohli pomoct – jeho sousedů ze žižkovského činžáku… V dramatu A pátý jezdec je Strach se Zbyněk Brynych vrátil k tématu nacistické okupace. Příběh, inspirovaný literární předlohou Hany Bělohradské, spojují s předchozím jeho filmem Transport z ráje (1962) postavy v bezvýchodné situaci a citlivá práce s černobílým obrazem. Ve spektakulárnější podobě Brynych téma nacismu pojal v dramatu Já, spravedlnost (1967) pracujícím s motivem odplaty za nacistická zvěrstva. Mezi konstanty autorovy práce v šedesátých letech patřil důraz na herecké obsazení. Tak tomu bylo i v případě tohoto filmu, v němž podává životní výkon Miroslav Macháček. Ve své poslední filmové roli se coby učitelka hudby objevuje Olga Scheinpflugová. K působivosti snímku přispívají režisérovi oblíbení spolupracovníci – hudební skladatel Jiří Sternwald a kameraman Jan Kališ. (Národní filmový archiv)

 

 

 

 

 

 

ESTER KRUMBACHOVÁ

I přestože byla Ester Krumbachová považována režisérkou Věrou Chytilovou za nejvýraznější osobnost Československé Nové vlny, je její dílo často přehlíženo. Tato kostýmní výtvarnice, scénáristka a režisérka spolupracovala s takovými režiséry, jako byla Věra Chytilová (Sedmikrásky), Karel Kachyňa (Ucho), Jaromil Jireš (Valerie a týden divů) a Jan Němec (Démanty noci). Nedlouho poté, co natočila svůj režisérský debut Vražda Ing. Čerta s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Menšíkem v hlavních rolích, byla Ester Krumbachové spolu s dalšími umělci zakázána umělecká činnost. Letos v květnu si připomeneme jedinečný odkaz, který Krumbachová zanechala v české kinematografii, během dvaceti promítání těch nejdůležitějších filmů Nové vlny.

DALŠÍ FILMY V TÉTO SÉRII

Vražda Ing. Čerta

Sedmikrásky

Ovoce stromů rajských jíme

Všichni dobří rodáci

Démanty noci

Valerie a týden divů

Ucho

Ať žije republika

Kočár do Vídně

Místo konání:

Francesca Beale Theater, Lincoln Center

Datum:

Od: 26.5.2019
Do: 29.5.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala