Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.5.2019 - 28.5.2019

Ať žije republika - Ester Krumbachová: Nepoznaný génius Československé nové vlny

České centrum New York ve spolupráci s Film at Lincoln Center představí dílo české kostýmní výtvarnice, scénáristky a režisérky Ester Krumbachové.

 

Neděle, 26. května, 15:45 (lístky zde) 
Úterý, 28. května, 20:00 (lístky zde)
Francesca Beale Theater, Lincoln Center

SPECIAL OFFER: Enjoy $3 off tickets to Film at Lincoln Center's Ester Krumbachova retrospective—tickets just $12. To redeem: Select the desired showtime at filmlinc.org/krumbachova and enter promo code “Czech2019" in the upper right box.


AŤ ŽIJE REPUBLIKA
Kostýmní výtvarnice: Ester Krumbachová
Režie: Karel Kachyňa, 1965, 132 min, Československo

V šedesátých letech došlo díky autorům Československé nové vlny k přehodnocování zažitého, ideologicky zmanipulovaného obrazu druhé světové války. Jedním z vůbec prvních děl tohoto typu je drama z roku 1965 s ironickým názvem Ať žije republika. Přelomový snímek je výsledkem šťastné spolupráce režiséra Karla Kachyni a scenáristy Jana Procházky. Tehdy jednačtyřicetiletý režisér ovšem předtím do své filmografie přidal tendenční válečné drama Práče (1960). Právě s příběhem malého účastníka bojů o Dukelský průsmyk ostře kontrastuje vyprávění o dvanáctiletém Olinovi, jehož očima sledujeme závěr války. Moravská vesnička Nesovice se stává dějištěm událostí, jejichž průběh akcelerují blížící se frontové boje. Malý protagonista žije v obavách z přísného otce, současně však udiveně pozoruje chování dospělých. Ti se neváhají pustit do drancování opuštěného německého statku, ani zlikvidovat údajného kolaboranta. Ustupující němečtí vojáci i sovětští osvoboditelé jsou pak v Olinových očích zdrojem obav, vázaných na rodinný majetek – kobylu s vozem – který mu otec uložil schovat v lese. Rozčarování z nespravedlivého uspořádání světa ovšem pro Olina není ničím novým. Ziskuchtivost a krutost už zná od svých malých vrstevníků, kteří ho odjakživa tyranizují. Karel Kachyňa si buduje pověst režisérského lyrika, který vyvažuje snově básnivými obrazy drsnou realitu sklonku války. Podíl na strhující vizuální stránce filmu má i kameraman Jaromír Šofr, který filmem v rámci celovečerního formátu debutoval. Jako Olin exceluje neherec Zdeněk Lstibůrek, jenž povtvrzuje Kachyňovu proslulou schopnost pracovat s dětskými představiteli. Film byl uváděn i pod názvem Já a Julina a konec veliké války. (Národní filmový archiv)

   

 

 

 

 

ESTER KRUMBACHOVÁ

I přestože byla Ester Krumbachová považována režisérkou Věrou Chytilovou za nejvýraznější osobnost Československé Nové vlny, je její dílo často přehlíženo. Tato kostýmní výtvarnice, scénáristka a režisérka spolupracovala s takovými režiséry, jako byla Věra Chytilová (Sedmikrásky), Karel Kachyňa (Ucho), Jaromil Jireš (Valerie a týden divů) a Jan Němec (Démanty noci). Nedlouho poté, co natočila svůj režisérský debut Vražda Ing. Čerta s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Menšíkem v hlavních rolích, byla Ester Krumbachové spolu s dalšími umělci zakázána umělecká činnost. Letos v květnu si připomeneme jedinečný odkaz, který Krumbachová zanechala v české kinematografii, během dvaceti promítání těch nejdůležitějších filmů Nové vlny.

DALŠÍ FILMY V TÉTO SÉRII

Vražda Ing. Čerta

Sedmikrásky

Ovoce stromů rajských jíme

Všichni dobří rodáci

Démanty noci

Valerie a týden divů

A pátý jezdec je Strach

Ucho

Kočár do Vídně

Místo konání:

Francesca Beale Theater, Lincoln Center

Datum:

Od: 26.5.2019
Do: 28.5.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala