Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.5.2019 - 29.5.2019

Všichni dobří rodáci - Ester Krumbachová: Nepoznaný génius Československé nové vlny

České centrum New York ve spolupráci s Film at Lincoln Center představí dílo české kostýmní výtvarnice, scénáristky a režisérky Ester Krumbachové.

 

Sobota, 25. května, 14:30 (lístky zde)
Středa, 29. května, 20:45 (lístky zde)
Francesca Beale Theater, Lincoln Center

SPECIÁLNÍ NABÍDKA: Užijte si filmovou vzpomínku na Ester Krumbachovú s Film at Lincoln Center se slevou $3. Na webu filmlinc.org/krumbachova zvolte požadovaný čas promítáni a zadejte promo kód "Czech2019" do políčka vpravo nahoře.


VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI
Kostýmní výtvarnice: Ester Krumbachová
Režie: Vojtěch Jasný, 1968, 115 min, Československo

Nejpoetičtější obraz zkázy českého venkova.

Vesnická kronika Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci (1968) vstoupila roku 2013 do českých kin již potřetí. Poté, co po začátku normalizace skončila v trezoru, se v obnovené premiéře vrátila do kin v lednu 1990. Byla uvedena v rámci Projektu 100-2013 v digitálně restaurované verzi, uvedené v předpremiéře na MFF v Karlových Varech 2013. – Autor sbíral materiál pro své nejzásadnější dílo už od roku 1946. V symbolických a poetických obrazech rekapituluje tragické důsledky násilné kolektivizace, jež v jedné moravské vesnici během několika let nenávratně zpřetrhá vazby mezi lidmi, vytvářené po staletí z generace na generaci, a pokřiví jejich charaktery. Ve fragmentárně strukturovaném příběhu, vyklenutém v časovém oblouku dvou poválečných desetiletí, režisér zaznamenává mezní okamžiky v životech zhruba dvacítky postav. Nejvýrazněji do popředí vystupují nezdolný sedlák František, přesvědčený komunista Očenáš, nenapravitelný „kradák“ Jořka Pyřk, sedlácký flamendr Zášinek a osudová rusovláska Veselá vdova, jejíž milování přináší mužům smrt. – Osudy většiny postav byly inspirovány životy obyvatel Jasného rodné vesnice Kelč a mnohá fakta odpovídají skutečnosti. Režisér dobu všeobecného zmaru i zhroucených snů líčí kriticky, avšak samozřejmě v mezích dobových možností. V příběhu, jenž je frázován koloběhem ročních období, se prolíná humor se smutkem a nostalgie s bujarostí. Panoramatické záběry lidskou zlovůlí nedotknuté krajiny se střídají s výjevy z tancovaček či masopustních rejů, kde se mezi plejádu výtečných herců přirozeně začlenili i ochotníci z městečka Bystré, v němž se film natáčel. Elegické epopeji dodává místy až „surreálný“ nádech její formální stránka, kterou zásadně ovlivnily výtvarné návrhy a kostýmy Ester Krumbachové a barevná kamera Jaroslava Kučery. – Autorovo hluboce niterné a posmutněle lyrické vyznání lásky k rodnému kraji a k rodákům zůstává jednou z nejsilnějších filmových výpovědí o komplikované poválečné historii české země a o lidech, kteří se „dostali mezi veliká kola, a ta se točí a drtí“. – V roce 1999 režisér na film volně navázal poetickým snímkem Návrat ztraceného ráje. (Národní filmový archiv)

 

 

 

 

 

 

 

 

ESTER KRUMBACHOVÁ

I přestože byla Ester Krumbachová považována režisérkou Věrou Chytilovou za nejvýraznější osobnost Československé nové vlny, je její dílo často přehlíženo. Tato kostýmní výtvarnice, scénáristka a režisérka spolupracovala s takovými režiséry, jako byla Věra Chytilová (Sedmikrásky), Karel Kachyňa (Ucho), Jaromil Jireš (Valerie a týden divů) a Jan Němec (Démanty noci). Nedlouho poté, co natočila svůj režisérský debut Vražda Ing. Čerta s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Menšíkem v hlavních rolích, byla Ester Krumbachové spolu s dalšími umělci zakázána umělecká činnost. Letos v květnu si připomeneme jedinečný odkaz, který Krumbachová zanechala v české kinematografii, během dvaceti promítání těch nejdůležitějších filmů Nové vlny.

DALŠÍ FILMY V TÉTO SÉRII

Vražda Ing. Čerta

Sedmikrásky

Ovoce stromů rajských jíme

Démanty noci

Valerie a týden divů

A pátý jezdec je Strach

Ucho

Ať žije republika

Kočár do Vídně

Místo konání:

Francesca Beale Theater, Lincoln Center

Datum:

Od: 25.5.2019
Do: 29.5.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala