Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.5.2019 - 27.5.2019

Valerie a týden divů - Ester Krumbachová: Nepoznaný génius Československé nové vlny

České centrum New York ve spolupráci s Film at Lincoln Center představí dílo české kostýmní výtvarnice, scénáristky a režisérky Ester Krumbachové.

 

Sobota, 25. května, 18:30 (lístky zde)
Pondělí, 27. května, 20:30 (lístky zde)
Francesca Beale Theater, Lincoln Center

SPECIÁLNÍ NABÍDKA: Užijte si filmovou vzpomínku na Ester Krumbachovú s Film at Lincoln Center se slevou $3. Na webu filmlinc.org/krumbachova zvolte požadovaný čas promítáni a zadejte promo kód "Czech2019" do políčka vpravo nahoře.


VALERIE A TÝDEN DIVŮ
Scénář a návrhy kostýmů: Ester Krumbachová
Režie: Jaromil Jireš, 1970, 73 min, Československo

„Černý román“ Vítězslava Nezvala Valérie a týden divů (1932) převedl Jaromil Jireš do podoby poetického hororu pro dospělé, jenž se stal jedním z posledních „svobodných“ titulů Československé nové vlny. Významný podíl na výsledku má i spoluautorka scénáře, kostýmní výtvarnice Ester Krumbachová. Protagonistkou vyprávění koncipovaného jako snová feérie je třináctiletá (v románu sedmnáctiletá) dívka, jejíž poklidný život po boku přísné babičky se změní v podivuhodné, nebezpečné dobrodružství. Touha odhalit tajemství vlastního původu zavede Valerii do fantazijního světa obývaného postavami, jejichž statut je unikavý a vychází stejně tak z reality jako z dívčiných úzkostí a přání. Důležitou roli ve Valeriiných představách hraje mladík Orlík, který se ji pokouší bratrsky ochraňovat. Opakovaně je zpochybněna laskavost pobožné babičky (Tchoř-konstábl, který Valerii ohrožuje, byl kdysi jejím milencem, navenek upjatá stará žena touží dobýt misionáře Graciána). Omládlá babička pak představuje další nebezpečí, kterému musí Valerie čelit. Posléze však hrdinka zvládne všechny temné, dramatické situace a může vykročit do budoucnosti, jež se jí otevírá už nikoli jako dítěti, ale jako mladé ženě… Fantazijní podívaná Jireše a Krumbachové je nesena na křídlech „pokleslých“ erotických konotací spojených s nezvalovskou variací na gotické romány (o panenství třináctileté hrdinky usiluje Tchoř i zvrhlý mnich, a také vztah s bratrem Orlíkem nepostrádá sexuální náboj). Opulentní fantazie Krumbachové a nádherná barevná kamera Jana Čuříka dotvářejí znepokojivě krásný, ornamentální svět Jirešova filmu, jehož středobodem je tehdy třináctiletá Jaroslava Schallerová. V hereckém obsazení zaujme v roličce bubeníka nemanželský syn autora předlohy, Robert Nezval, který krátce po skončení natáčení spáchal sebevraždu. (Národní filmový archiv)

 

 

 

 

 

 

 

ESTER KRUMBACHOVÁ

I přestože byla Ester Krumbachová považována režisérkou Věrou Chytilovou za nejvýraznější osobnost Československé Nové vlny, je její dílo často přehlíženo. Tato kostýmní výtvarnice, scénáristka a režisérka spolupracovala s takovými režiséry, jako byla Věra Chytilová (Sedmikrásky), Karel Kachyňa (Ucho), Jaromil Jireš (Valerie a týden divů) a Jan Němec (Démanty noci). Nedlouho poté, co natočila svůj režisérský debut Vražda Ing. Čerta s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Menšíkem v hlavních rolích, byla Ester Krumbachové spolu s dalšími umělci zakázána umělecká činnost. Letos v květnu si připomeneme jedinečný odkaz, který Krumbachová zanechala v české kinematografii, během dvaceti promítání těch nejdůležitějších filmů Nové vlny.

DALŠÍ FILMY V TÉTO SÉRII

Vražda Ing. Čerta

Sedmikrásky

Ovoce stromů rajských jíme

Všichni dobří rodáci

Démanty noci

A pátý jezdec je Strach

Ucho

Ať žije republika

Kočár do Vídně

Místo konání:

Francesca Beale Theater, Lincoln Center

Datum:

Od: 25.5.2019
Do: 27.5.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala